Powiat. Rzecznik Praw Dziecka: Picie alkoholu w ciąży powinno być przestępstwem

alkohol

Alkohol, fot. GP (archiwum)

Rzecznik Praw Dziecka (RPD) chce kar dla ciężarnych pijących alkohol. Kary miałyby być ujęte w znowelizowanym kodeksie karnym, a zmiany te miałyby się wpisywać w ochronę życia i zdrowia dziecka poczętego.

Nowe przestępstwo w kodeksie karnym

RPD w raporcie ze swej działalności zaproponował kary za picie alkoholu w ciąży. – Wciąż bardzo niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może doprowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, aby pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialności karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży – pisze pełniący tą funkcję Mikołaj Pawlak. O pomyśle RPD dotyczącym nowelizacji kodeksu karnego w zakresie rozciągnięcia przepisów mówiących o narażeniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu także na dzieci nienarodzone poinformował dziennik Gazeta Prawna. Za złamanie przepisów, o których mowa, grozi obecnie kara nawet do 5 lat więzienia.

 

 

PiS przychyla się do propozycji RPD

Póki co nie wiadomo, jak dokładnie miałyby wyglądać znowelizowane przepisy w tym zakresie. Wielką niewiadomą jest również zakres odpowiedzialności pijących alkohol ciężarnych. Do tej będącej w formalno-prawnych powijakach propozycji RPD przychyliło się kilku parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) – tak przynajmniej wynika z zeszłotygodniowej publikacji dziennika Gazety Prawnej. Poseł Marek Ast z PiS powiedział dziennikarzom tego medium, że przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie i nie można dłużej zasłaniać się niewiedzą. – To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony – skomentował publicznie.

Zamiast kar, prewencja i edukacja

Na sugerowanej przez RPD nowelizacji kodeksu karnego suchej nitki nie zostawiają przedstawiciele opozycji sejmowej. Zamiast karać kobiety za picie w ciąży, należy temu zjawisku przeciwdziałać, a społeczeństwo edukować o jego szkodliwości – to bliższe im rozwiązania. Także w opinii wielu komentatorów podniesiona przez RPD kwestia jest bardzo kontrowersyjna – podobnie zresztą, jak i aborcja. Obie te sprawy oparte są na pytaniu, od którego momentu płód staje się człowiekiem.

Skutki picia alkoholu w ciąży

Szacuje się, że w Polsce aż 9 tysięcy dzieci rocznie rodzi się z uszkodzeniami organizmu z powodu picia alkoholu przez ciężarne. Prawie tysiąc z nich ma zdiagnozowany alkoholowy zespół płodowy, czyli najpoważniejszą formę nieodwracalnych zmian.