Samorządy z Nieporętu, Serocka i Wieliszewa zawrą umowę partnerską w sprawie budowy parkingu w Zegrzu Południowym

Koncepcja parkingu wielopoziomowego przy stacji kolejowej w Zegrzu Południowym (fot. Urząd Miasta i Gminy Serock)

Koncepcja parkingu wielopoziomowego przy stacji kolejowej w Zegrzu Południowym (fot. Urząd Miasta i Gminy Serock)

Rada Gminy Nieporęt, Rada Gminy Wieliszew i Rada Miejska w Serocku w czasie swoich sesji przegłosowały projekty uchwał w sprawie zawarcia umowy partnerskiej, która ma pozwolić na łatwiejsze ubieganie się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na budowę parkingu wielopoziomowego przy stacji kolejowe w Zegrzu Południowym.

 

 

Przypomnijmy, że gminy Nieporęt, Wieliszew i Serock chcą zbudować parking wielopoziomowy z przynajmniej 350 miejscami postojowymi przy stacji kolejowej w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt. Projekt tej inwestycji już powstał (wykonano go jakiś czas temu w Starostwie Powiatowym w Legionowie). Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o finansowanie zewnętrzne dla jej wykonania. Aby wykonać to przedsięwzięcie, samorządy będą ubiegać się o dotację zewnętrzną z środków unijnych. Aplikować o te fundusze można do 26 września 2024 r. Liderem tego przedsięwzięcia jest gmina Nieporęt, aczkolwiek gminy Wieliszew i Serock chcą partycypować w kosztach jego wykonania.

 

 

W ramach powyższego przedsięwzięcia planowana jest w przypadku pozyskania dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 budowa m.in. parkingu 3 kondygnacyjnego, budowy obiektu obsługi pasażera, zagospodarowania terenu wraz z budową dróg dojazdowych i niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Samorządy przyjęły projekty uchwał

Rada Gminy Nieporęt, Rada Gminy Wieliszew i Rada Miejska w Serocku w czasie swoich sesji na przełomie sierpnia i września br. przegłosowały projekty uchwał w sprawie zawarcia umowy partnerstwa w zakresie realizacji projektu pn. „Budowa obiektu P&R w Zegrzu Południowym wraz z infrastrukturą towarzyszącą” na budowę parkingu wielopoziomowego przy stacji kolejowej w Zegrzu Południowym. Liderem całego projektu będzie gmina Nieporęt. Szczegóły powyższego partnerstwa zostaną zawarte w specjalnie przygotowanej umowie.

Dodatkowo w czasie swoich sesji Rada Miejska w Serocku i Rada Gminy Nieporęt przegłosowały projekty uchwał zakładające przeznaczenie kwoty po 25 tys. zł w ramach pomocy finansowej dla Gminy Nieporęt na wykonania niezbędnej dokumentacji celem złożenia wniosku o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich.

Na razie nie wiadomo na jakich zasadach w przypadku realizacji powyższej inwestycji w przyszłości będą mogli korzystać z parkingu wielopoziomowego mieszkańcy okolicznych gmin i czy będzie on darmowy. – Pozostaje więc mieć nadzieję, że partnerom projektu – Gminom Nieporęt, Wieliszew, Serock oraz Powiatowi Legionowskiemu, uda się pozyskać niezbędne finansowanie i za kilka lat Mieszkańcy Gminy Serock i sąsiednich będą mogli korzystać z wygodnego centrum przesiadkowego. Nie udało nam się jednak uzyskać zapewnienia, że korzystanie z parkingu będzie dla Mieszkańców wspomnianych gmin bezpłatne. Jako Radni będziemy zabiegać, aby tak właśnie było! – przekazał w mediach społecznościowych Tomasz Pszczoła, przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku.

 

Starosto Powiatowe użyczy bezpłatnie grunt pod realizację inwestycji?

Żeby pomóc w przyszłości w realizacji budowy parkingu wielopoziomowego w Zegrzu Południowym przy stacji kolejowej Starostwo Powiatowe w Legionowie chce bez przetargu i za darmo użyczyć Gminie Nieporęt łącznie 7 nieruchomości o łącznej powierzchni nieco ponad 5,6 hektara położonych wzdłuż zrewitalizowanej linii kolejowej w Zegrzu Południowym. Tereny zostaną prawdopodobnie udostępnione temu samorządowi bez przetargu i za darmo na okres 3 najbliższych lat.

Tereny te są obecnie wykorzystywane jako zaplecze parkingowe dla linii kolejowej i znajdującej się w jej ciągu stacji kolejowej w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt. Znajdują się pomiędzy wskazaną linią kolejową, a pasem drogowym drogi krajowej nr 61 (DK nr 61). W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) z 2000 r. większość tych nieruchomości stanowią tereny kolejowe, zaś pozostałe przeznaczone są pod zabudowę usług o charakterze miejskim, drogi dojazdowe, urządzenia obsługujące ruch samochodowy i ciąg pieszo-rowerowy. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

O tym czy powyższe przedsięwzięcie w Zegrzu Południowym dojdzie do skutku dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy razem z decyzją o przyznaniu lub nie środków unijnych na ten cel.

Do sprawy będziemy wracać.

zdjęcie poglądowe z ach. GP

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 10

  1. Lokalizacja wyjazdu z parkingu w kierunku na Serock wreszcie ustalona – działka przy Rybakach na której stoi Kaplica. Faktycznie działka jest spora i może być obok Kapliczki wyjazd.
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już dziś udostępnić wyjazd przez działkę, na której stoi Kapliczka w Zegrzu i już dziś dać mieszkańcom gm. Serock i mieszkańcom ul. Rybaki możliwość wyjazdu z parkingu przy S4 w Zegrzu bezpośrednio na ul. Rybaki i w lewo na most i na gm. Serock.
    Nie ma potrzeby czekać 3,5 roku.

  2. Już teraz można spokojnie parkować na 2 pustym placu bez inwestowania w parking.
    Mamy 2 place parkingowe (obecny) i ten po prawej stronie ul. W. Polskiego.
    Te 2 place parkingowe spokojnie wystarczą dla zainteresowanych i jeszcze będzie sporo wolnych miejsc.
    Wypada tylko, aby Zarządca Placów czyli Pan Starosta Legionowski polecił uporządkować teren będący w Jego Zarządzie tj. wykosił wysoką trawę i rozebrał rozpadającą się i oberwaną kolorową budę.
    Farbą wyznaczyć tylko miejsca parkingowe i miejsce na postój czerwoniaka, żeby było wiadomo gdzie parkujemy, a gdzie stoi czerwoniak.
    Na uprzątnięcie bałaganu na terenie zarządzanym przez Starostwo nie potrzeba praktycznie środków finansowych, ani czekania 3,5 roku, żeby zacząć z niego korzystać.
    Starosta Legionowski dysponuje zasobami ludzkimi (pracownikami gosp.) i wystarczy wydać polecenie uprzątnięcia placu, proszę skosić trawę, wyciąć krzaki i rozebrać straszącą i rozpadającą się budę.
    Widać przy okazji jak wygląda od lat „Zarządzanie” w Starostwie.

  3. Po co w ogóle budować parking na 350 aut, jeśli to paradoksalnie nie zwiększy ilości miejsc postojowych, gdyż z projektu wynika, że na wjazdy i rozjazdy zmarnuje się mnóstwo miejsca i wyda mnóstwo kasy.
    Teraz na parkingu przy samy peronie parkuje 250 aut.
    Obok hotelu Mario spokojnie są codziennie wolne miejsca (w dołku) na 100 aut.
    Na 2 placu parkingowym wyasfaltowanym po prawej stronie między ul. Wojska Polskiego i ul. Rybaki spokojnie zaparkuje 250 aut.
    Razem mamy ponad 600 miejsc parkingowych dostępnych już dziś.

  4. Żaden samochód mieszkańca gminy Nieporęt tam nie zaparkuje więc po co gmina wywala pieniądze?

  5. Taki parking to jest bardzo pilny, ale nie w Zegrzu, bo tu mamy 2 wielkie place parkingowe i spokojnie się parkuje, ale jest potrzebny na stacji Wieliszew Centrum, gdzie tysiące ludzi zasiedla kolejne bloki i ilość mieszkańców rośnie dynamicznie i będzie rosła, bo terenów dla developerów jest mnóstwo w Wieliszewie. Będą kolejne tysiące ludzi, którzy będą jeździć do Warszawy.
    Aktualnie stacja Wieliszew Centrum przez brak parkingu jest martwa, nikt z niej nie korzysta i to właśnie z powodu braku placu parkingowego.

    • będą jeździć tym JEDNYM kursem na godzinę SKM?

  6. Pieniądze powinien wydać Wieliszew na parking na stacji Wieliszew Centrum, bo przybywa ludności, a faktycznie ze stacji nie ma jak korzystać bez parkingu.
    A Nieporęt, Serock to niech się skupią i zapłacą za więcej kursów w szczycie.

  7. Faktycznie bajzel walące się opuszczone rudery i nieskoszone trawy, kto odpowiada za ten bajzel na tym placu w Zegrzu ? Jak patrzę z balkonu to widzę ten syf i to nad samym Jeiorem. Wstydźcie się Gospodarzu.
    Brać się za porządki i zrobić nam wyjazd koło kaplicy lub najlepiej lokalną wzdłuż krajówki.

  8. Jak ochoczo gmina Nieporent wydaje pieniądze na parkingi pomijając potrzeby mieszkańców ,przykład od lat porośby Wola Aleksandra przystanek autobusowy L8 Wolska 02 w czasie opadów jezioro łabędzi żadnego przejścia dla pieszych dzieci jak i dorośli oblewane fontanną brudnej wody bo droga tak wyprofilowana że nie ma odpływu a wystarczyło przenieść przystanek 100 metrów dalej w stronę Dąbkowizny i po kłopocie ale nie były wójt jak i obecna pani mają to gdzieś ale jak rok rocznie ściągają za grunt i mają gdzieś mieszkańców wiochy

  9. Powinno się zrobić referendum bo gmina dla mieszkańców nic nie robi zrobili to ludzie z Michałowa Reginowa i wygrali z ociężałością władz Nieporętu zresztą bliżej nam do Legionowa i gminy Wieliszew Nieporent to zapadła dziura żeby nie Zalew to był by PGR jestem mieszkańcem Woli Aleksandra nie poradna władzo gminna

Dodaj komentarz