Trwają darmowe szczepienia 12 i 13 latków przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Szczepienia z wielkim prawdopodobieństwem chronią przed nowotworami szyjki macicy, głowy i szyi, krtani, gardła, prącia, odbytu i brodawek na skórze w okolicach narządów płciowych. Urodzonych w 2010 i 2011 roku dziewczynki i chłopców można umawiać na te szczepienia do kilku przychodni działających na terenie powiatu legionowskiego albo za pośrednictwem internetowych kont pacjentów albo przez obsługiwaną przez resort zdrowia infolinię.
Jak się zapisać?
W Dzień Dziecka tj. 1 czerwca 2023 r. ruszył ogólnopolski program szczepień przeciwko wirusowi HPV, który obejmuje dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat – w całej Polsce jest ich łącznie ponad 830 tysięcy. Organizatorem tej akcji jest resort zdrowia. Szczepienia wykonywane są za darmo – dotyczy to dzieci obojga płci urodzonych w 2010 i w 2011 roku. Szczepienia wykonywane są w przychodniach świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – dostępność szczepionek w poszczególnych placówkach można sprawdzić za pośrednictwem albo internetowych kont pacjentów albo obsługiwanej przez resort zdrowia infolinii 989. Za pośrednictwem tych kanałów można też zapisać dziecko na to szczepienie. Szczepienia wykonywane są w systemie 2-dawkowym.
Gdzie zaszczepić dziecko?
Na infolinii Ministerstwa Zdrowia sprawdziliśmy, jaka jest dostępność tych szczepień w przychodniach działających na terenie powiatu legionowskiego. I tak, 12 i 13 latków najszybciej można zaszczepić przeciw wirusowi HPV w Centrum Medycznym Nieporęt przy ulicy Podleśnej 4 w Nieporęcie oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ulicy A. A. Kędzierskich 2 w Serocku. W legionowskich przychodniach takich jak m. in. Legio-Med przy ulicy Husarskiej 14, klinika Mediq przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 20, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Legionowo przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4, czy też w przychodni działającej przy szpitalu wojskowym przy ulicy Zegrzyńskiej 8 na Piaskach, te szczepienia są na tę chwilę niedostępne – placówki mają już bowiem poumawiane wizyty na te szczepienia do końca 2023 r. Z informacji uzyskanych od pracowników tejże infolinii wynika ponadto, że w wielu warszawskich przychodniach te szczepienia są dostępne i można umówić dziecko na ich wykonanie praktycznie z dnia na dzień.
Szczepienia najlepiej wykonać przed rozpoczęciem współżycia seksualnego
Szczepienia przeciwko HPV z wielkim prawdopodobieństwem chronią przed nowotworami szyjki macicy, głowy i szyi, krtani, gardła, prącia, odbytu i brodawek na skórze w okolicach narządów płciowych. Onkolodzy od dawna powtarzają, że rak szyjki macicy to jedyny nowotwór, któremu można zapobiec, podając tę właśnie szczepionkę młodym ludziom obojga płci, zanim rozpoczną współżycie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób chciało i mogło się zaszczepić. – Szczepionka przeciwko HPV to jedna z nielicznych dostępnych form leczenia przeciwnowotworowego, a społeczna świadomość, czym jest rak i że warto zrobić wszystko, by uchronić przed nim nasze dzieci, jest coraz większa. Bez szczepionek, jako ludzkość, mierzylibyśmy się wciąż z ciągłymi, śmiercionośnymi epidemiami, które jednak udało się wyeliminować – najwyższa pora, by ten sam los spotkał raka szyjki macicy – ocenił dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ekspert zauważył ponadto, że wybór roczników posiadających możliwość darmowego zaszczepienia się przeciwko HPV nie jest przypadkowy, ponieważ warto to uczynić jeszcze przed inicjacją seksualną, aby zyskać ochronę przed groźnymi chorobami nowotworowymi w przyszłości.