VIII Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego trwają. W dniach 6 i 7 czerwca 2019 roku uczestnicy WTZ OPS w Legionowie, WTZ św. Rity, Środowiskowego Domu Samopomocy z Serocka, uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach zostali po raz kolejny zaproszeni do Muzeum Historycznego w Legionowie. Jak co roku gospodarze zaproponowali wiele atrakcji.
W tym roku historia miasta. Wystawa „Dzieje Legionowa 1877- 1990”
W Noc Muzeów otwarto wystawę „Dzieje Legionowa 1877–1990”, którą uczestnicy VIII Dni Osób Niepełnosprawnych mogli zobaczyć teraz. Na wystawie zaprezentowane zostały 363 najważniejsze zabytki ukazujące historię miasta. Pokazano tu zagadnienia związane z początkami miasta – budowa Kolei Nadwiślańskiej, funkcjonowanie letniska Gucin, rozwój garnizonu oraz działanie huty szkła „Jabłonna”. Zebrani dowiedzieli się, że w roku 1919 gen. Bolesław Roja nadał koszarom Jabłonna nazwę „Legionowo”, aby upamiętnić czyny żołnierskie legionów polskich.
Następny temat ekspozycji koncentruje się wokół parcelacji gruntów dokonanej przez rodzinę hrabiów Potockich. Zwiedzający zostali zapoznani z kolejnymi etapami powstawania miasta. Przybliżono im okres dwudziestolecia międzywojennego pod kątem legionowskiego przemysłu, obrazów życia codziennego i tradycji balonowych. Szczególną uwagę zwraca motocykl „Podkowa”, produkowany w latach 30 w Poniatowie pod Legionowem. Następnym tematem był okres II wojny światowej. Zwiedzający dowiedzieli się o represjach władz okupacyjnych wobec mieszkańców Legionowa i poznali formy konspiracji. Kolejny etap to czasy PRL-u i eksponaty związane z Fabryką Domów oraz Aviotexem. Wystawa pokazuje dynamiczny rozwój i ciekawe karty historii miasta. Wszystkie eksponaty poruszają wyobraźnię i skłaniają do pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ponadto zwiedzający obejrzeli kolekcję pocztówek ze zbioru Aleksandra Sosny „Cerkwie na dawnych pocztówkach”.
Warsztaty „Pocztówka z Legionowa”
Oprócz zwiedzania wystaw i poznawania historii Legionowa, uczestnicy wzięli udział w robieniu ze zdjęć pocztówek. Również sami produkowali do nich znaczki, które zostały oznaczone okolicznościowym stemplem.
– Muzeum Historyczne w Legionowie bierze udział w Dniach Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, prawie od początku funkcjonowania tego przedsięwzięcia. To już ósma edycja. Budynek naszego pawilonu jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co roku przygotowujemy również odpowiednie zajęcia. W tym roku zaproponowaliśmy lekcję muzealną „Korzenie miasta”, w czasie której zapoznawaliśmy uczestników z najważniejszymi datami związanym z powstawaniem naszego miasta, z uwzględnieniem – oczywiście – stulecia nadania nazwy Legionowo. Oprócz tego odbywały się warsztaty pt. „Pocztówka z Legionowa”, na których uczestnicy samodzielnie (lub z niewielką pomocą) wykonywali pocztówki metodą kolażu. Bardzo się cieszymy, że w tym roku odwiedziło nas kilkadziesiąt osób. Chcielibyśmy, żeby wszyscy czuli się u nas dobrze i wracali do nas w przyszłości.” – mówił dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr. hab. Jacka Szczepański.
Uczestnicy wykonywali swoje zadanie z wielkim zapałem. Podobało im się to, że mogą dla siebie wykonać nietypową pamiątkę związaną z dziejami miasta, w którym żyją. Obok niektórych zabytkowych obiektów przechodzą codziennie i nie zwracają na nie uwagi. Te warsztaty i wystawy, które odwiedzili przypomniały historię, którą każdy mieszkaniec powinien znać. Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego dziękują Muzeum Historycznemu za świetnie zorganizowane lekcje muzealne.
Jerzy Jastrzębski
Fot. Jerzy Jastrzębski (archiwum własne)