Powiat. Wiosna zbliża się szybko. Służby przypominają, że wypalanie traw jest zabronione

pożartrawolszewnicastara05

Wraz z cieplejszymi wiosennymi dniami powraca temat wypalania traw.  Co roku strażacy z powiatu legionowskiego z narażeniem  życia walczą z pożarami wzniecanymi na łąkach i nieużytkach. Służby przypominają, że takie działanie jest zabronione i niesie ze sobą tylko szkody dla środowiska i niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt.

 

Eksperci przypominają, że wypalanie traw nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych skutków dla środowiska. Wręcz przeciwnie, nie tylko nie poprawia jakości gleby, ale również obniża wartość plonów. Po pożarze gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, żeby powrócić do stanu przed pożarem. Oprócz uszkodzenia podłoża cierpią zwierzęta. Często w wyniku wypalania traw zagrożone są budynki mieszkalne i gospodarcze, zdarzają się także ofiary śmiertelne wśród ludzi.

 

 

Kary za wypalanie traw

Wypalanie traw jest uregulowane w Ustawie o ochronie przyrody i Ustawie o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę nagany, aresztu lub grzywny od 5 to 20 tys. zł. Dodatkowo, jeżeli w wyniku wypalania traw dojdzie do pożaru, w którym zagrożone jest życie lub zdrowie wielu osób lub dojdzie zniszczenia mienia wielkich rozmiarów można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Kary dla rolników za wypalanie traw

Rolnicy, którzy korzystają z dopłat ARiMR w przypadku wypalania traw muszą się liczyć ze zmniejszeniem wszystkich otrzymywanych przez nich płatności od kilku do nawet 25 procent. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może w skrajnych przypadkach pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeżeli udowodnione zostanie notoryczne wypalanie przez niego traw.