Do walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) ma być skierowane wojsko. Żołnierze będą przeszukiwać lasy w poszukiwaniu martwych dzików. Niewykluczony jest także odstrzał sanitarny. Tymczasem kolejne przypadki ASF są potwierdzane na ternie Mazowsza.
Przypomnijmy. W powiecie legionowskim potwierdzono dwa przypadki wystąpienia ASF u dzików. Wczoraj w Chotomowie znaleziono kolejnego martwego dzika. Obecnie prowadzone są badania mające potwierdzić bądź wykluczyć czy dzik był zarażony wirusem.
Przeszukają lasy
W najbliższych dniach w okolicznych lasach ma pojawić się wojsko. Nieoficjalnie mówi się o o 3 plutonach żołnierzy. W ramach działań koordynowanych przez Nadleśnictwo Jabłonna będą prowadzone poszukiwania padłych dzików. – Jeśli znajdziemy padłe zwierzę, to będziemy zawiadamiać służby weterynaryjne – informuje Stefan Traczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna. Zapewnia też, że na tę chwilę nie ma mowy o odstrzale. Nie oznacza to jednak, że do odstrzału nie dojdzie.
Kolejne ogniska ASF
Jak się okazuje, przypadki ASF pojawiają się w kolejnych powiatach. Trzy przypadki w powiecie łosickim, zarażone zwierzęta znaleziono również na terenie powiatów włodawskiego, bielskiego, radzyńskiego, siemiatyckiego, augustowskiego. W sumie na terenie naszego kraju to już kilkadziesiąt potwierdzonych przypadków.
Rozporządzenie w sprawie ASF
Główne działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na terenie Mazowsza realizowane będą na podstawie rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego przez odpowiednie służby weterynaryjne. Wojewoda w rozporządzeniu określił obszar skażony ASF na terenie powiatu legionowskiego jako gminy Legionowo, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew. Poza powiatem legionowskim za teren skażony uznano obszar gminy Radzymin i część Nowego Dworu Mazowieckiego.
Na wskazanym terenie obowiązuje szereg zakazów i nakazów. Między innymi nie można wwozić i wywozić z tego terenu świń i dzików oraz produktów pochodzących od tych zwierząt. W praktyce oznacza to zakaz handlu dla hodowców z terenu powiatu legionowskiego. Dodatkowo muszą oni objąć swoje stada specjalnym nadzorem.
Istnieje obowiązek przebadania próbek pochodzących od wszystkich padłych dzików i świń, a w przypadku stwierdzenia ASF utylizacji tuszy. Pełną treść rozporządzenia można pobrać tutaj.