W czwartek (27 marca) strażacy interweniowali na posesjach w Stanisławowie Drugim (gmina Nieporęt) i Karolinie (gmina Serock), gdzie jak się okazało wypalano gałęzie i pozostałości roślinne. Strażacy w obydwu przypadkach ugasili płomienie i pouczyli właścicieli o zakazie takich praktyk nawet na prywatnych posesjach. Czy jednak zawsze jest to zabronione i co na ten temat mówią przepisy?
Pierwsze zgłoszenie o zadymieniu na terenie powiatu legionowskiego strażacy odebrali o godz. 12:38. Jak poinformował Gazetę Powiatową mł. asp. Kamil Klimaszewski, dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie ma miejsce zadysponowano zastęp straży pożarnej z JRG Legionowo.
Po przybyciu służb ratowniczych na miejsce okazało się, że Stanisławowie Drugim przy ulicy kwiatowej na jednej z prywatnych posesji wypalane były gałęzie na powierzchni około 6 m2. Na miejscu obecny był właściciel posesji. Strażacy ugasili pożar i pouczyli właściciela o zakazie wypalania tego typu pozostałości roślinnych. W tej sytuacji strażacy zakończyli swoje działania o godz. 13:18.
Kolejne zgłoszenie o zadymieniu służby ratownicze odebrały o godz. 22:43. Tym razem na miejsce zadysponowano zastęp straży pożarnej z WSP Zegrze i patrol policji. Na miejscu okazało się, że podobnie jak w powyższej sytuacji wypalane były gałęzie i pozostałości roślinne tyle że na posesji w Karolinie (gmina Serock) przy ulicy Kalinowej. Na miejscu również obecny był właściciel posesji. Strażacy ugasili płomienie na powierzchni około 6 m2. Tutaj również skończyło się pouczeniem dla właściciela działki. Służby zakończyły swoje dziania w Karolinie o godz. 23:19. Na szczęście w obydwu powyższych sytuacjach nikt nie doznał obrażeń.
Czy można palić gałęzie na swojej posesji?
Po przycinaniu drzew, krzewów czy nawet grabieniu pozostaje dużo pozostałości roślinnych. Wie o tym każdy właściciel działki rekreacyjnej, przydomowego ogródka czy nawet posesji na terenie rodzinnych ogródków działkowych (ROD).
Przepisy jasno określają, że nie wolno palić pozostałości roślinnych. Zakaz obowiązuje nas niezależnie od tego, czy jest to nasza działka rekreacyjna, ogród przydomowy, czy też działka na terenie rodzinnych ogródków działkowych (ROD). Zresztą w przypadku ogródków działkowych spalania bioodpadów zakazuje sam regulamin ROD, który w § 68, pkt. 5 zabrania spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.
Ustawa o odpadach (art. 31 ust. 7, art. 155 oraz art. 191 ustawy z 14 grudnia 2012 r.) wskazuje na to, że samodzielne spalanie odpadów roślinnych – w tym gałęzi – jest zakazane. Zakaz wynika z konieczności ochrony środowiska przed emisją szkodliwych substancji. W wyniku naruszenia przepisów możemy zostać ukarani mandatem karnym do 500 zł. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, grzywna może wynieść do 5 tys. zł.
Zgodnie z art. 30 ustawy nie można spalać i przetwarzać odpadów w żaden inny sposób poza przeznaczonymi do tego urządzeniami i instalacjami. Z zakazu zwolnione są jednak osoby fizyczne prowadzące kompostowanie na potrzeby własne. Oznacza to, że na działce nie można spalać odpadów roślinnych, ale już można je samodzielnie kompostować. Mieszkańcy powinni segregować śmieci, a gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów.
Co z ogniskami rekreacyjnymi?
Pomimo powyższych zakazów można legalnie palić ognisko w celach rekreacyjnych na własnej działce, ale pod pewnymi warunkami. Przy wyznaczaniu miejsca na ognisko konieczne jest przestrzeganie regulacji z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r., które dotyczą ochrony przeciwpożarowej. Ognisko można rozpalić, jeśli:
– Rozpalane jest w odległości mniejsze niż 100 m od lasu.
– Znajduje się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc przechowywania palnych płodów rolnych.
– Rozpalane jest w odległości mniejszej niż 4 m od granicy sąsiedniej działki.
– Nie znajduje się w miejscu, gdzie może dojść do zapalenia się materiałów łatwopalnych.
Dym z ogniska nie może jednak ograniczać widoczności na drogach. Nie może być również uciążliwy dla sąsiadów (art. 144 Kodeksu Cywilnego).