Powiat. Jak zaoszczędzić na rachunkach? Część z tych rzeczy zrobisz bez żadnych nakładów finansowych

Woman covered with blanket sitting beside radiator

Lato się kończy, przed nami coraz bliżej perspektywa jesieni a później zimy. Powoli zaczyna się sezon grzewczy w polskich domach i budynkach wielorodzinnych. Wiele osób z niepokojem spogląda w przyszłość z powodu rosnących w lawinowym tempie cen surowców wykorzystywanych do ogrzewania jak również energii elektrycznej. Są jednak dość proste i w miarę tanie sposoby pozwalające zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. 

 

 

Zanim zaczniemy wprowadzać ogromne wydatki w domowych budżetach na takie działania jak izolacja ścian, podłóg, dachów i okien oraz inwestycje w kosztowną pompę ciepła czy fotowoltaikę drobne rozwiązania zaproponowane przez Gazetę Powiatową mogą pozwolić na oszczędności w postaci nawet tysięcy złotych w skali roku dla domów jednorodzinnych już w czasie zbliżającej się jesieni i zimy.

 

 

Nasza redakcja przygotowała mały poradnik, w którym proponujemy zarówno mieszkańcom domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych działania, które można wprowadzić w życie już teraz aby w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Wiele z tych rozwiązań można wdrożyć bez ponoszenia żadnych kosztów a część z nich jest relatywnie tania w porównaniu z oszczędnościami jakie dzięki ich wdrożeniu można odnieść.

Zaproponowane przez nas rozwiązania wahają się w przedziale od zera do kilku tysięcy złotych. Zróżnicowany jest też ich stopień trudności wykonania: część nadaje się do samodzielnego wdrożenia, natomiast część może wymagać wizyty i pomocy fachowca. Nasze propozycje rozwiązań dotyczą takich obszarów jak: regulacja temperatury w pomieszczeniach, usprawnienie instalacji grzewczej, oszczędzanie wody użytkowej i oszczędzanie energii elektrycznej.

Poniżej prezentujemy porady zaczynając od tych najtańszych i najprostszych do wdrożenia

– Rozwiązania, które możemy zastosować samemu bez ponoszenia kosztów:

  • Zakręć termostat na kilka minut przed otwarciem okna. Szybko przewietrz pomieszczenie a następnie rozkręć ponownie termostat po zamknięciu okien.
  • W zbliżającym się sezonie grzewczym można wykorzystać słońce odsłaniając okna w czasie słonecznych dni, natomiast zasłaniając okna w pochmurne dni i w nocy.
  • Jeżeli okna posiadają możliwość zmiany pozycji domknięcia warto je odpowiednio dokręcić kluczem.
  • Nie powinniśmy zasłaniać grzejników i termostatów. Meble powinny być odsunięte min. 10-20 cm.
  • Warto dbać o zawory termostatyczne odkręcając je raz w miesiącu. Po sezonie grzewczym warto ustawić je w pozycji maksymalnej, aby zapobiec ich zapowietrzeniu.
  • Warto zastąpić kąpiel w wannie dziesięciominutowym prysznicem, który pozwoli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody oraz energię, która byłaby potrzebna do jej podgrzania.
  • Warto zredukować ciśnienie wody w kranach, jeżeli w domu znajdują się osoby, które mogą mieć problem z dostosowaniem siły strumienia do swoich potrzeb.
  • Warto wykonywać pranie w pralce przy pełnym wkładzie i jak najniższej możliwej temperaturze dla danego rodzaju materiałów.
  • W przypadku lodówki warto jest ją ustawić z dala od źródeł ciepła. Powinniśmy również co jakiś czas czyścić jej drzwi, aby zachowały szczelność. Nie wstawiajmy również ciepłych posiłków do lodówki. Należy również odszraniać i odmrażać lodówkę regularnie z zaleceniami producenta.
  • Jednym z najczęstszych błędów jakie popełniamy w domach i mieszkaniach jest utrzymywanie części urządzeń elektrycznych w stanie czuwania, kiedy z nich nie korzystamy. Warto wyłączać od prądu szczególnie urządzenia starszego typu. W przypadku takich urządzeń jak laptop, komputer czy monitor warto dostosowywać jasność ekranu do jasności pomieszczenia.

– Rozwiązania, które możemy zastosować samemu lub przy pomocy fachowca, które mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych:

  • Warto zamontować zawór i głowicę termostatyczną a następnie ustawić właściwą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Temperatura w łazience powinna wynosić maksymalnie 24-25°C, w pokojach dziennych 21°C a w sypialni pomiędzy 17 a 19°C.
  • Jeżeli nie korzystamy z części pomieszczeń w domu warto obniżyć w nich temperaturę o kilka stopni.
  • Ciekawym rozwiązaniem, które stosowane jest coraz częściej jest zamontowanie inteligentnych urządzeń do automatycznej kontroli temperatury w pomieszczeniach w zależności od ich przeznaczenia.
  • Montaż zaworów odpowietrzających na końcówkach pionów.
  • Montaż ekranów zagrzejnikowych, które pozwolą odzyskiwać ciepło normalnie kierowane w stronę ścian.
  • Warto rozważyć montaż perlatorów na kranach, które napowietrzają strumień lecącej wody. Dzięki temu zabiegowi spada zużycie wody przy utrzymaniu wrażenia wysokiego ciśnienia.
  • Warto przy użyciu uszczelek, pianek lub taśm uszczelnić drzwi i okna zmniejszając straty ciepła.
  • Obłożenie rur materiałem izolacyjnym zapobiegnie stratom ciepła przy przesyle wody.
  • Dobrym ruchem jest wymiana starych żarówek na energooszczędne typu LED.

– Rozwiązania, które możemy zastosować przy pomocy fachowca, które mogą nas kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych:

  • Zlecenie instalatorowi lub kominiarzowi sprawdzenia stanu technicznego a następnie przeczyszczenia takich urządzeń jak komin, kocioł lub przewód powietrzno-spalinowy.
  • Zaizolowanie stropu nieużywanego poddasza, które jest nieocieplone lub nieogrzewane np. wełną mineralną.
  • Wymiana starych urządzeń takich jak lodówka czy pralka na nowsze o dobrej klasie energetycznej i wybranie takich na wielkość, które będą spełniać wymagania domowników.