Od poniedziałku (9 lutego) do dnia dzisiejszego (12 lutego) na Facebooku Gazety Powiatowej trwał konkurs na najlepsze przepisy na Tłusty Czwartek.
Głosowanie na zgłoszone przepisy odbywało się za pomocą lajków. Zwyciężyli autorzy trzech najpopularniejszych przepisów, byli to Pani Marlena, której pączki z sera białego zdobyły 66 głosów, Pani Aleksandra i jej pączki Babci Jadzi (60 lajków) oraz Pan Paweł i jego FIT faworki (42 lajki). Do nich trafią nagrody książkowe. Poniżej publikujemy przepisy konkursowe. Startującym w konkursie gratulujemy, a głosującym dziękujemy za udział w naszej akcji.
1. Pączki z sera białego pani Marleny
Składniki:
– 80 dag sera białego półtłustego,
– 8 jaj,
– 1 szkl. cukru,
– cukier waniliowy,
– 1 płaska łyżeczka sody,
– 3 szklanki mąki,
– 1 łyżka oleju,
– szczypta soli.
Sposób przyrządzenia:
Ser przecisnąć przez praskę. Ser, jaja, cukier, sól, cukier waniliowy – wszystko wyrobić. Dodać sodę oraz mąkę i wyrobić ciasto. Wlać mąkę oleju i jeszcze raz wyrobić. Nie wyrabiać zbyt długo. W masie mogą być grudki białego sera – to nie przeszkadza.
Na talerzyk wlać trochę oleju do moczenia rąk. Formować kuleczki (średnicy 3-4 cm). Smażyć w głębokim oleju na niezbyt dużym ogniu. Pączki nie mogą smażyć się zbyt szybko, gdyż będą na zewnątrz spalone a w środku niedopieczone.
Usmażone pączki wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz wyłożony ręcznikiem jednorazowym, aby wchłaniał nadmiar tłuszczu.
Gdy pączki wystygną, obsypujemy cukrem pudrem.
2. Pączki babci Jadzi, Pani Aleksandry
Składniki:
500 ml mleka
100 g świeżych drożdży
1 kg mąki +1 łyżka mąki
1/2 szklanka cukru +1 łyżka cukru
10 żółtek
125 g masła
1 łyżka wódki
marmolada
smalec do smażenia
cukier puder do posypania
Mleko podgrzewamy do 36ºC, dodajemy drożdże, łyżkę mąki i łyżkę cukru. Zostawiamy do wyrośnięcia. Jajka rozrabiamy z 1/2 szklanki cukru, dodajemy do mleka. Dosypujemy 500 g mąki i wszystko miksujemy do momentu pojawienia się bąbelków. Dodajemy pozostałe 500 g mąki i ciasto zagniatamy ręcznie. Na koniec dolewamy rozpuszczone masło i wódkę. Ciasto zagniatamy i zostawiamy do wyrośnięcia. Formujemy placki, nakładamy łyżeczkę marmolady i zwijamy je, tak aby marmolada była w środku. Pączki kładziemy pod ściereczką, aby podwoiły swoją objętość. Smażymy na głębokim tłuszczu. Żeby sprawdzić czy smalec ma dobrą temperaturą, należy wrzucić kawałek surowego ziemniaka- jeżeli wypłynie na wierzch, to można smażyć pączki. Po wrzuceniu pączków na tłuszcz, patelnię na chwilę przykrywamy pokrywką. Smażymy z obu stron, wykładamy na papierowe ręczniczki. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
3. Faworki pieczone, wersja FIT, Pana Pawła
250 g mąki pszennej
2 jajka
25 g roztopionego masła
20 g cukru pudru
3 łyżki rumu ( lub innego alkoholu )
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Cukier puder do posypania faworków po upieczeniu
Do miski daję mąkę, jajka, cukier puder, rum, proszek do pieczenia, szczyptę soli i mieszam łyżką.Gdy składniki wstępnie się połączą dodaję roztopione i przestudzone masło i nadal mieszam łyżką żeby masło wchłonęło się w ciasto. Następnie ciasto wykładam na blat i wyrabiam dłonią kilka minut aby ciasto stało się gładkie i elastyczne .
Wyrobione ciasto zawijam w folię spożywczą i odkładam na około 30 minut.
Po 30 minutach :
Ciasto dzielę na dwie części łatwiej będzie wałkować , ten kawałek który nie wałkuję ponownie zawijam w folię aby nie obsychał. Ciasto kilka razy przerabiam , blat delikatnie posypuję mąką i rozwałkowuję na grubość około 2 milimetrów. Z rozwałkowanego ciasta wycinam faworki za pomocą radełka o szerokości około 2 centymetrów. Środek faworka nacinam radełkiem i przeplatam ciasto, biorę jeden koniec faworka i przeplatam przez środek nacięcia. Tak uformowany faworek układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia .
Pieczenie faworków :
Blachę z faworkami wstawiam do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na środkową półkę , piekarnik mam ustawiony na grzanie góra dół bez używania termoobiegu. Faworki piekę około 13 – 15 minut na złoty kolor , długość pieczenia zależy jak grubo wywałkujemy ciasto .
Po upieczeniu i wystudzeniu faworki posypuję cukrem pudrem . Faworki są gotowe. Życzę smacznego.
4. Pączki Iwonki i Kasi
*SKŁADNIKI:
-0,5 kg mąki
-10 dkg cukru
-5 żółtek
-5 dkg drożdży
-10 dkg masła
-1 szklanka mleka
Oraz odrobinę letniego mleka do drożdży, otarta skurka z cytryny, powidła i dżem malinowy własnego wyrobu do nadzienia.
*WYKONANIE:
Drożdże rozrobić z lekko ciepłym mlekiem i łyżeczką cukru i łyżeczką mąki. Postawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem.
Do przesianej mąki dodać drożdże, utarte żółtka, startą skurkę z cytryny i na końcu stopione masło. Wyrabiając dodawać powoli letnie mleko. Dobrze wyrobione ciasto odstawić do wyrośnięcia.
Gdy podwoi swą objętość brac po kawałku ciasta(łyżką) rozpłaszczać na dłoni dodawać powideł lub dżem i sklejać kuleczki.
Tak sklejone kulki kładziemy na posypanej mąka stolnicy. Gdy podrosną smażymy je na głębokim smalcu.
Wykładamy je na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym i po lekkim przestygnięciu posypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.
My lukrujemy
PODSTAWOWY PRZEPIS NA LUKIER :
-0,5 szklanki cukru pudru
-3 łyżki gorącej wody
-wcisnąć cytryny wedle uznania
przepis na lukier trzeba zwiększać w zależności od ilości paczków .
Życzymy smacznego, naprawdę warto Iwonka Milewska i Kasia Milewska-Świeżak
5. Bananowy Murzynek – bez glutenu, mleka, cukru i czekolady
3 dojrzałe banany
2 szklanki mąki gryczanej
łyżka miodu, łyżka ksylitolu
1/4 szklanki soku pomarańczowego
1/2 szklanki oliwy z oliwek
2 jaja
2 łyżki karobu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Banany zmiksować z cukrem i miodem, dodać jaja, resztę składników, na końcu karob – daje efekt czekolady.
Ciasto jest niesamowite, aromatyczne. Mój 5 letni synek Olek mianował mnie najlepszą kucharką świata po spróbowaniu ciasta