Legionowo. Jakie zmiany w szkołach w nowym roku szkolnym?

szkola-piaski-zespol-szkol-zegrzynska

Zespół Szkół na Pisakach w Legionowie (fot. GP/kg)

 

Nauka w szkołach rozpocznie się tym roku dopiero 5 września. Legionowskie podstawówki i gimnazja już zamówiły wszystkie niezbędne materiały.

Darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną wszyscy uczniowie legionowskich podstawówek oraz 2 ostatnich klas wygaszanych gimnazjów. Zaoszczędzą pieniądze, ponieważ ich pociechy dostaną książki i ćwiczenia za darmo, za wyjątkiem podręczników wykorzystywanych do nauki religii, etyki, czy też drugiego języka obcego, którego naukę najczęściej rozpoczynają dzieci będące dopiero w 4. klasie podstawówki. Dla przypomnienia, w poprzednim roku szkolnym, darmowych materiałów edukacyjnych nie mieli uczniowie klas 6. szkół podstawowych i 3 klasy gimnazjów.

Nowości

Aż 3 roczniki szkół podstawowych rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej. To także powód, dla którego uczniowie tegorocznych klas pierwszych, czwartych i siódmych szkół podstawowych do nauki otrzymają zupełnie nowe książki i ćwiczenia. Pozostałe roczniki otrzymają podręczniki z poprzednich lat i nowe ćwiczenia. Jeśli uczeń zniszczy, bądź zgubi książkę, jego rodzic będzie musiał za nią zapłacić.

Nauczyciele wybrali dzieciom książki

Kadra pedagogiczna z każdej z 6 legionowskich podstawówek mogła samodzielnie wybrać podręczniki m. in. do edukacji wczesnoszkolnej realizowanej w klasach I-III. Treść tych książek musiała być jednak zgodna z nową podstawą programową wytyczoną przez urzędników resortu edukacji narodowej. Na liście elementarzy służących do nauki wczesnoszkolnej, a dopuszczonych do użytku przez ministerstwo znalazło się łącznie 11 pozycji, wraz z zatwierdzonym w zeszłym tygodniu (16 sierpnia br.) znanym z poprzednich lat „My i Nasz Elementarz” autorstwa Marii Lorek. Spośród 11 pozycji, szefostwo legionowskich podstawówek dla tegorocznych pierwszaków wybrało książki wydane przez „Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne” z serii „Nowi tropiciele”, bądź też z serii „Szkolni przyjaciele”. I tak, uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych nr 1, 3 i 8 będą korzystać z darmowych książek i ćwiczeń z serii „Nowi Tropiciele”, zaś ci kształcący się w podstawówkach nr 4 i 7 będą pracować na materiałach powstałych w ramach serii „Szkolni przyjaciele”. Pierwszaki otrzymają darmowe podręczniki i uzupełniające je materiały ćwiczeniowe. Wykazy wszystkich innych darmowych podręczników i ćwiczeń, z których w nadchodzącym roku szkolnym będą korzystać uczniowie pozostałych klas legionowskich podstawówek i gimnazjów można już znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szkół. Tego typu informacji na swoich stronach nie zamieściły jeszcze Zespół Szkół nr 1 (ZS nr 1), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (ZSP nr 2) i Szkoła Podstawowa nr 7 (SP nr 7).

 

 

Nowe przedmioty w podstawówkach

W starszych klasach pojawią się nieznane dotąd wielu uczniom przedmioty, takie jak geografia, biologia, chemia, czy fizyka. Chemii i fizyki wychowankowie 8-letnich podstawówek zaczną uczyć się począwszy od czwartej klasy. Przedmioty te będą musiały być realizowane w wymiarze 2 godzin lekcyjnych w tygodniu. W klasach 5, 6 i 8, uczniowie będą mieli jedną lekcję biologii tygodniowo, zaś w klasie 7 – dwie. Ponadto, w klasach 4-8 przewidziano po jednej godzinie informatyki i po 4 wychowania fizycznego tygodniowo. Począwszy od 4. klasy podstawówki, skończywszy zaś na 3. klasie szkoły średniej, wychowankowie tych szkół będą uczestniczyli także w zajęciach nazywanych „Wychowaniem do życia w rodzinie”.

Więcej wolnego od nauki

W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie podstawówek będą też mieli więcej dni wolnych od nauki. Nie dość że ich faktyczna edukacja rozpocznie się dopiero 5 września br., to w skali całego roku szkolnego zyskają oni łącznie aż 8 dni wolnych od nauki, zamiast dotychczasowych 6. I tak, w związku egzaminem ósmoklasisty – którego faktycznie jeszcze w tym roku szkolnym nie będzie – uczniowie otrzymają 3 dni wolne. W związku z rekolekcjami wielkopostnymi będą zaś mieli także 3-dniową labę.

Książki dla uczniów szkół średnich odpłatne

W nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018 niewiele zmieni się w sytuacji szkół średnich, które nadal będą iść starym trybem nauczania. W związku z tym, jeszcze w tym roku, rodzice uczniów liceów, techników i szkół branżowych muszą nastawić się na spore wydatki związane z zakupem odpowiednich podręczników. W zakupach szkolnych mogą im pomóc pieniądze pochodzące z różnego rodzaju rządowych dotacji celowych, czy też z zasiłków celowych wypłacanych przez właściwe miejscowo dla danej rodziny ośrodki pomocy społecznej. Sytuacja w szkołach średnich zmieni się dopiero w 2019r., kiedy do tych szkół przyjdą absolwenci podstawówek i wygaszanych gimnazjów. Wtedy pojawią się w tych szkołach zupełnie nowe książki.