Rośnie poziom Wisły między Warszawą a Modlinem. Kiedy spodziewana jest fala kulminacyjna i ile wyniesie?

Wisła, największa polska rzeka. Widok z drona w okolicach Wars

Wisła (fot. stock.adobe.com)

Od soboty, 14 września 2024 r. powódź niszczy południe Polski. Najgorzej sytuacja przedstawia się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Śląsku i w Małopolsce. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości m. in. Głuchołazy, Kłodzko, Lądek Zdrój i Stronie Śląskie. W pozostałych miastach i miasteczkach ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe. Straty spowodowane przez ten żywioł będą liczone w milionach złotych. Jak przedstawia się sytuacja na Wiśle i czy mieszkańcy powiatu legionowskiego i nowodworskiego mają się czego obawiać?

 

 

Dwie stacje hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Wiśle są zlokalizowane w Warszawa-Bulwary i Modlinie. To właśnie pomiędzy tymi dwoma stacjami znajduje się powiat legionowski.

 

 

Poniżej przedstawiamy obecne stany Wisły na powyższych stacjach jak również prognozowane stany wody oraz szybkości jej przepływu w ciągu najbliższych dni:

Jeszcze niedawno poziom Wisły w Warszawie przy stacji hydrologicznej Warszawa-Bulwary był tragicznie niski i 10 września br. wynosił zaledwie 20 centymetrów, co było najniższym odczytem we współczesnej historii pomiarów w tym miejscu, czyli od 1951 roku.

W ostatnich godzinach powyższa sytuacja dynamicznie się zmienia – w środę, 18 września, o godz. 11.00 stan Wisły wynosił 58 centymetrów. W czwartek, 19 września, chwilę po godzinie 8 rano było to już 130 centymetrów. Według przewidywań meteorologów w piątek, 20 września o godz. 10 stan wody będzie wynosił około 184 centymetrów, czyli będzie się znajdował w strefie wody średniej. W następnych dniach będzie spadać i we wtorek, 24 września rano wyniesie trochę ponad 100 cm. Stan alarmowy dla Wisły w tym rejonie wynosi 650 cm.

Jeżeli chodzi o przepływ wody przy stacji hydrologicznej Warszawa-Bulwary jest to obecnie około 647 m3/s. Według prognoz IMGW w piątek, 20 września będzie to 807 m3/s.

Jeżeli chodzi o stację hydrologiczną IMGW w Modlinie w środę, 18 września, o godz. 11.00 stan Wisły wynosił 238 centymetrów. W czwartek, 19 września, chwilę po godzinie 8 rano było to już 262 centymetrów. Według przewidywań meteorologów w piątek, 20 września około godz. 21 stan wody będzie wynosił około 354 centymetrów, czyli będzie się znajdował w strefie wody średniej. W następnych dniach będzie spadać i we wtorek, 24 września rano wyniesie trochę ponad 290 cm. Stan alarmowy dla Wisły w tym rejonie wynosi 700 cm.

Jeżeli chodzi o przepływ wody przy stacji hydrologicznej Warszawa-Bulwary jest to obecnie około 468 m3/s. Według prognoz IMGW w nocy z piątku na sobotę, 20-21 września będzie to 847 m3/s.

Według modeli przygotowanych przez IMGW w Warszawie poziom wody w Wiśle na wysokości gminy Jabłonna utrzymuje się obecnie w strefie stanów średnich i tak będzie nadal w najbliższych dniach. Jak na razie nie zapowiada się, żeby stan wody na Wiśle na wysokości gminy Jabłonna miał się podnieś i wejść w strefę stanów wysokich.

Prognozowany na 20 września stan wody w rzekach w rejonie powiatu legionowskiego i nowodworskiego (fot. IMGW)

Na podstawie wieloletnich pomiarów można określić charakterystyczny rozkład stanów wody dla danej rzeki w danym miejscu. Wyznacza się wówczas następujące strefy stanów wody:

  • strefę stanów niskich,
  • strefę stanów średnich,
  • strefę stanów wysokich,
  • stan ostrzegawczy,
  • stan alarmowy.