Co z dalszym finansowaniem ambulatorium chirurgiczno-urazowego w Legionowie. Placówka ma działać tylko w pierwszym półroczu 2025 r.

ambulatorium

Ambulatorium chirurgiczno-urazowe w Legionowie, fot. powiat legionowski (archiwum GP)

Trwają rozmowy dotyczące zasadności finansowania dalszej działalności mieszczącego się w centrum Legionowa ambulatorium chirurgiczno-urazowego. Jako główny powód ewentualnej likwidacji tej utrzymywanej z budżetów wszystkich legionowskich samorządów placówki medycznej podawany jest fakt powstania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) przy szpitalu na osiedlu Piaski w Legionowie.

Legionowscy samorządowcy wciąż się zastanawiają, czy w sytuacji, kiedy przy filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na osiedlu Piaski w Legionowie powstał SOR, warto jest dalej finansować działalność mieszczącego się w przychodni na górce w centrum Legionowa ambulatorium chirurgiczno-urazowego. Informację o trwających rozmowach w tej sprawie w środę, 30 października 2024 r. podczas sesji Rady Miasta Legionowo przekazał radnym prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.

Tylko w pierwszym półroczu 2025 r.?

Wstępne porozumienie, które wypracowano podczas tych negocjacji mówi o tym, że działalność ambulatorium chirurgiczno-urazowego zostanie sfinansowana, ale tylko w pierwszym półroczu 2025 r. Ma to być czas, w którym włodarze zorientują się, jakie tak naprawdę jest zapotrzebowanie na pomoc medyczną udzielaną w tym punkcie oraz jak duże jest obłożenie na legionowskim SOR. Jeśli okaże się, że SOR w szpitalu na osiedlu Piaski w Legionowie sprawnie obsługuje wszystkich zgłaszających się tam pacjentów i nie ma tam żadnych kolejek, to najpewniej działalność ambulatorium chirurgiczno-urazowego zostanie zakończona. Jeśli spostrzeżenia i wnioski okażą się zgoła odmienne, to mieszczące się w centrum Legionowa ambulatorium zostanie utrzymane.

Zszywają rany i zakładają gips na połamane kończyny

Od 6 lat mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą za darmo korzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej w ambulatorium urazowo-chirurgicznym, mieszczącym się w zależnym od powiatu legionowskiego Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Legionowo (NZOZ Legionowo) przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w centrum Legionowa. Tego typu doraźna pomoc medyczna finansowana jest z budżetów 6 legionowskich samorządów, a mieszkańcy naszego regionu mogą z niej korzystać od 2018 r. – Szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, które nie wymagają cięć chirurgicznych wraz z diagnostyką obrazową, rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach SOR oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza – tak w skrócie można przedstawić zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych w tej placówce.

 

Godziny otwarcia

Przez pierwszych 5 lat ambulatorium chirurgiczno-urazowe działało od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 19, a 24 oraz w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Od 1 stycznia 2024 r. działalność tej placówki okrojono w zakresie godzin jej otwarcia. Mianowicie, ambulatorium pracuje tylko w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Jako główny powód okrojenia wymiaru godzinowego jej funkcjonowania, urzędnicy wskazywali na merytoryczną działalność szpitala na legionowskich Piaskach oraz innych nowych ośrodków zdrowia utworzonych na terenie powiatu legionowskiego w tamtym czasie. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Roczna działalność ambulatorium chirurgiczno-urazowego w centrum Legionowa to koszt rzędu ponad 1 mln zł. Środki te ze swoich budżetów rok w rok wykładają powiat legionowski, miasta Legionowo i Serock oraz gminy Wieliszew, Jabłonna i Nieporęt.