Od początku tego tygodnia (od 21 września) w Starostwie Powiatowym w Legionowie funkcjonuje punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze. Został on utworzony dla mieszkańców powiatu zainteresowanych pozyskaniem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
– Dzięki inicjatywie klubów radnych powiatowych Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego w Starostwie Powiatowym w Legionowie został utworzony punkt konsultacyjny w programie „Czyste Powietrze”. Stało się tak dzięki osobistemu zaangażowaniu starosty Sylwestra Sokolnickiego i pracowników Referatu Zarządzania Środowiskiem – informuje radny powiatowy Tomasz Talarski.
W związku z sytuacją związaną z COVID-19 informacje udzielane mogą być osobiście w siedzibie starostwa, ale wyłącznie po wcześniejszym umówieniu na spotkanie (tel. 22 76 40 185). W czasie panującej epidemii preferowane formy kontaktu to konsultacje telefoniczne pod nr 22 76 40 185 lub korespondencja na adres mailowy powietrze@powiat-legionowski.pl.
Program Czyste Powietrze
Rząd uruchomił Program Czyste Powietrze we wrześniu 2018 r., a zakończy się on w 2029 roku (umowy można podpisywać do końca 2027 roku). Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Już samo ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.
Środki z tego funduszu można wykorzystać m.in. na:
• wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
• docieplenie przegród budynku,
• wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
• instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
• montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Adresaci programu
Obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz właściciel/współwłaściciel nieruchomości, który uzyskał zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.
W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Należy pamiętać, że koszty przedsięwzięcia nie mogą zostać poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Wcześniej wykonane mogą zostać dokumentacja projektowa i audyt energetyczny.
Maksymalna kwota dotacji
Korzystając z programu uzyskuje się zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Istnieją dwie możliwe formy wsparcia. Są to dotacja lub pożyczka.
Portal Beneficjenta w programie Czyste Powietrze znajduje się TUTAJ