Strefa ekonomiczna może pobudzić lokalną gospodarkę. Rozmowa ze starostą Robertem Wróblem

Robert_Wrobel

Powiat Legionowski dołączył do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Współpraca ma na celu ułatwienie tworzenia przedsiębiorstw na dawnych, niezagospodarowanych obecnie terenach rolniczych. O potencjale gospodarczym powiatu i o stworzonej strefie ekonomicznej rozmawiamy ze starostą Robertem Wróblem.

Powiat Legionowski dołączył do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Skąd taki pomysł i dlaczego nie zawiązano naszej legionowskiej strefy?

10 maja 2018 sejm przyjął ustawę o wspieraniu nowych inwestycji, która zaczęła obowiązywać 30 czerwca ubiegłego roku. Na mocy tych przepisów z pomocy publicznej, którą może otrzymać inwestor, można skorzystać na terenie całej Polski, a nie, jak wcześnie, na niespełna 0,1 procenta powierzchni kraju. Procesem udzielania takiej pomocy zarządza kilkanaście spółek – Specjalnych Stref Ekonomicznych, a powiat legionowski leży w zasięgu działania Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Stąd nasz powiat nie dołączył, a raczej znalazł się w obszarze oddziaływania akurat ŁSSE.

Jakie są nadzieje związane z dołączeniem do strefy?

Korzystanie z możliwości, jakie daje przedsiębiorcom strefa, może pobudzić lokalną gospodarkę, dlatego zachęcamy ich do zainteresowania tematem. Spektrum przedsięwzięć, jakie mogą uzyskać ulgi podatkowe, bo taką formę przyjmuje pomoc publiczna udzielana w ramach stref ekonomicznych, jest bardzo szerokie. Obejmuje nie tylko przemysł, ale i działalność usługową, a także inwestycje w badania i rozwój. W dodatku obecnie o takie wsparcie mogą występować nie tylko duże firmy, ale również te średnie, małe, a nawet mikro przedsiębiorcy. Przepisy przewidują też obniżenie wymaganej minimalnej wartości inwestycji, która dla naszego powiatu wynosi od 1,2 mln dla mikro przedsiębiorców do 60 mln (dla dużych przedsiębiorstw). Taka pomoc to szansa na zwiększenie ich liczby, a także na nowe miejsca pracy, ponieważ znacznie koszty wejścia w dane przedsięwzięcie biznesowe.

 

 

Co gminy z powiatu legionowskiego proponują potencjalnym inwestorom? Co zostało już zrobione?

Gminy oferują im przede wszystkim pomoc w znalezieniu lokalizacji, ale też stwarzają warunki do tego, by proces inwestycyjny mogli rozpocząć niemal od razu. Gmina Serock na przykład ma na swoim terenie 74,5 ha gruntów, położonych w doskonałej lokalizacji, bo w okolicach dróg krajowych 61 i 62, dla których uchwalone są już plany miejscowe. Inwestor, który zdecyduje się tam ulokować swoje przedsięwzięcie nie będzie więc musiał tracić kolejnych lat na zmianę przeznaczenia danego terenu. Ponadto nie musi go sam poszukiwać. Jeśli uda się do urzędu gminy, znajdzie tam osobę, której zadaniem będzie przekazanie mu kompleksowej informacji na temat dostępnych lokalizacji, łącznie z kontaktami do ich właścicieli. W Serocku nawet bez wizyty w urzędzie na stronie internetowej można znaleźć mapę terenów pod inwestycje, z oznaczonym przeznaczeniem i numerami ewidencyjnymi działek. Znaleźć ją można w zakładce Invest in Serock. Podaję za przykład Serock, jednak każda gmina jest doskonale przygotowana do pomocy inwestorom.

W najbliższym czasie wspólnie z gminami planujemy też zorganizowanie dla przedsiębiorców spotkania z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, by pokazać im możliwości ekspansji zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych. Jesteśmy też w kontakcie z Warszawską Izbą Gospodarczą, planując organizację konferencji dla zagranicznych inwestorów z Rosji i Chin, żeby pokazać im możliwości inwestowania w powiecie legionowskim.

Czy strefa obejmuje teren całego powiatu, czy zgłoszone zostały do niego konkretne tereny?

Tak, jak wspomniałem wcześniej, ulgi podatkowe obowiązują na terenie całego powiatu legionowskiego.

Na jakie przywileje mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zainwestowanie pieniędzy na naszym terenie?

Przedsiębiorcy, którzy spełnią ustawowe kryteria, mogą liczyć na ulgi w podatku od osób prawnych (CIT) lub podatku od osób fizycznych (PIT) w przypadku działalności gospodarczej, które są udzielane na 10 do 15 lat. Wysokość ulgi podatkowej i okres jej obowiązywania różni się w zależności od lokalizacji. dla powiatu legionowskiego wynosi 35% wartości nakładów inwestycyjnych. Decyzja o jej udzieleniu będzie obowiązywać 12 lat.

Jakie formy działalności będą preferowane? Czy będzie to przemysł, czy raczej usługi? Czy są już może potencjalni inwestorzy?

Zwolnienia podatkowe można uzyskać zarówno na przedsięwzięcia przemysłowe, na przykład budowę nowej linii produkcyjnej lub nowego zakładu przemysłowego, jak i na działalność usługową. Możliwe jest też uzyskanie pomocy publicznej na badania i rozwój, przedsięwzięcia IT, a także na utworzenie nowych miejsc pracy. Po szczegółowe informacje i weryfikację, czy dane przedsięwzięcie ma szansę na uzyskanie pomocy publiczne, warto zwrócić się bezpośrednio do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Załóżmy, że jestem takim inwestorem, gdzie powinienem szukać informacji na temat możliwości inwestowania w strefie?

Zacząć można od zapoznania się z witryną internetową Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., na której znaleźć można szczegółowe informacje na ten temat, akty prawne i dokumenty do pobrania. Strefa ma też swoją infolinię inwestycyjną i oferuje przedsiębiorcom konsultacje swoich specjalistów. Przedsiębiorcy z naszego powiatu mogą też skorzystać z pomocy pracownika Starostwa Powiatowego w Legionowie, wyznaczonego do udzielania wsparcia informacyjnego w tym zakresie. Znaleźć go można na V piętrze starostwa w pokoju 519 (tel. 22 7640 520, e-mail: r.szymanski@powiat-legionowski.pl). Będziemy też nadal prowadzili kampanię informacyjną o możliwości skorzystania z tego typu wsparcia.