Trudno nawet o sezonową

520451ebc6143.jpg

Przydałoby się kilka dodatkowych groszy na wakacyjny wyjazd? Poszukiwania sezonowej pracy rozpoczynasz od swojego podwórka? Rozczarujesz się. Powiatowy Urząd Pracy nie ma źadnych ofert pracy tymczasowej.

Osoby szukające pracy „na wakacje” najczęściej szukają jej przez znajomych, portale internetowe, ogłoszenia w prasie czy korzystają z pośrednictwa agencji pracy. Pośrednictwem ofert sezonowych zajmują się takźe Ochotnicze Hufce Pracy. Sęk w tym, źe na terenie powiatu legionowskiego niestety taka instytucja nie funkcjonuje. Najbliźsza znajduje się w Warszawie, przy Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendzie OHP, na ulicy Gałczyńskiego. Powiatowy Urząd Pracy na dzień 2 lipca ma tylko 20 ofert pracy dla bezrobotnych, organizuje szkolenia i kursy. W ubiegłym roku zorganizowano łącznie 36 tematów szkoleń zawowodowych.  Na chwilę obecną urząd dysponuje ofertami, z których mogą skorzystać osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia, w tym bezrobotne zarejestrowane w tutejszym urzędzie, zagroźone utratą pracy, a takźe pozostali nieaktywni zawodowo. Warto w tym miejscu podkreślić, iź kluczowym odbiorcą pełnego zakresu usług rynku pracy są osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP mówi Elźbieta Szczepańska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.
Praca na wakcje?
Tendencja do rejestrowania się młodych ludzi „na bezrobociu” jest spadkowa. Na koniec czerwca 2012 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Legionowie zarejestrowanych było łącznie 4046 osób. 548 zarejstrowanych to osoby poniźej 25 roku źycia, co stanowi 13,5% spośród ogółu. Mogę jedynie przypuszczać, źe absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i tegoroczni maturzyści nie będą lawinowo napływać do rejestru osób bezrobotnych tutejszego urzędu. Uwaźam, źe edukacja młodzieźy ukierunkowana jest na kształcenie wyźsze, które traktowane jest jako kapitał dający szersze moźliwości w znalezieniu atrakcyjnej pracy, nie tylko w kraju, ale i poza granicami – mówi Szczepańska. Tylko, źe to kształcenie wyźsze kosztuje, i to sporo. Dlatego wakacyjna przerwa od zajęć to okres, w którym studenci i uczniowie chętnie podejmują sezonowe prace zarobkowe „zwykle na czarno”. W lecie najłatwiej o pracę w gastronomii, hotelarstwie i usługach.
Praca na saksach
Sam urząd nie ma ofert pracy za granicą. Jest pośrednikiem między poszukującymi pracy a EURES – czyli Europejskimi Słuźbami Zatrudnienia. To sieć współpracy publicznych słuźb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Jej zadaniem jest wspieranie mobilności pracowników na poziomie międzynarodowym i transgranicznym – w  krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Powiatowy Urząd Pracy publikuje regularnie nowe oferty zatrudnienia m.in. na swojej stronie internetowej. Są to oferty dotyczące pracy w Anglii, Niemczech, Czechach czy Holandii. –– Uwaźam, źe oferty zatrudnienia w ramach sieci EURES gwarantują bezpieczny wyjazd do pracy, Oferty są sprawdzane przez doradców EURES pracujących w kraju, z którego pochodzi oferta. Ostatni kwartał pokazuje, źe zainteresowanie zagranicznymi ofertami pracy na terenie naszego powiatu było znaczne. Średnio około 80 osób miesięcznie korzystało z usług i pomocy pośrednika pracy ds. EURES w celu pozyskania niezbędnych informacji na temat oferty zatrudnienia – mówi dyrektorka legionowskiego PUP.

/red/