Do 30 sierpnia trwa nabór wniosków do programu dla niepełnosprawnych mającego na celu ułatwienie funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. Od 1 września do 10 października można aplikować o dofinansowanie do edukacji.
Pomoc w aktywizacji społecznej i zawodowej
Program ma na celu likwidację barier transportowych poprzez:
– pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, co adresowane jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu oraz dysfunkcją narządu słuchu.
– pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu. Taka forma pomocy adresowana jest również do osób z dysfunkcją narządu słuchu w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego.
Drugie zadanie programu to likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym. Tutaj możliwe jest uzyskanie pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania. Pomoc adresowana jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, do osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub słuchu lub obu kończyn górnych lub z trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy.
W ramach programu możliwe jest także uzyskanie dofinansowania do szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania. Wsparcie polega także na pomocy w utrzymaniu sprawności technicznej sprzętu zakupionego w ramach programu.
Trzeci obszar programu ma na celu likwidację barier w poruszaniu się i polega na pomocy w zakupie wózka o napędzie elektrycznym. Pomoc ta przeznaczona jest dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności ( do 16 roku życia) lub osób zatrudnionych bądź uczących się ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu (symbol przyczyny niepełnosprawności: 05-R lub 10-N) powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania;
W ramach programu możliwe jest też uzyskanie pomocy w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, co adresowe jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
Inna forma wsparcia to pomoc w zakupie i utrzymaniu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości, co adresowane jest do osób ze stopniem niepełnosprawności. W ramach programu można też uzyskać pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, co adresowane jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu,
W ramach programu można też zapewnić opiekę dla dziecka będącego pod opieką wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego).
Dofinansowanie do edukacji
Druga część projektu, do której wnioski można składać od 1 września do 10 października, polega na dofinansowaniu kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).