Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdził jakość dostępnych na polskim rynku proszków do prania tkanin kolorowych. Przeprowadzono ponad 290 testów, uzyskano ponad 7 tys. wyników. Okazało się, że plamy najlepiej usuwa Persil.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął cykl testów konsumenckich. Pierwszym jaki przeprowadził UOKiK jest przetestowanie 10 najpopularniejszych dostępnych na polskim rynku proszków do prania tkanin kolorowych.
– Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych. Tym samym, w ramach naszych działań edukacyjnych, rozpoczynamy testowanie różnych produktów codziennego użytku. Już za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek a następnie płynów do mycia naczyń – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jakie proszki zostały wybrane do testów?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dostępnych kilkudziesięciu marek wytypował 10 proszków do prania kolorowego na podstawie rozeznania rynku, który przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki były kupowane w sklepach lokalnych, sieciowych i dyskontach. Same testy zostały przeprowadzone w laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od sierpnia do września. Wykonano 290 testów, podczas których uzyskano 7450 wyników.
Fot. UOKiK
Co dokładnie badał UOKiK?
Pracownicy UOKiK prowadzili testy proszków w kilku kategoriach:
- Usuwanie plam – Czyli w jakim stopniu proszek usunął różne rodzaje zabrudzeń.
- Utrzymanie kolorów – Czyli na ile zmieniła się intensywność koloru tkaniny po praniu.
- Zabarwienie – Czyli czy podczas prania proszek wspierał ochronę jasnych tkanin przed ich zabarwieniem.
- Wytrzymałość tkaniny – Czyli czy zastosowanie określonego rodzaju proszku miało wpływ na osłabienie tkaniny.
- Rozjaśniacze optyczne – Czyli czy w składzie proszku znajdowały się rozjaśniacze optyczne oraz czy producent zadeklarował to na etykiecie.
- Masa netto – Czyli zgodność rzeczywistej masy netto proszku z deklaracją na opakowaniu.
Przetestowanych zostało 15 najczęstszych zabrudzeń:
- krew,
- trawa,
- torf,
- masło,
- sos spaghetti,
- jedzenie niemowlęce,
- deser,
- glina,
- beta-karoten,
- czerwone wino,
- curry,
- olej mineralny,
- make-up,
- tłuszcz zwierzęcy,
- herbata.
Skuteczność usuwania plam przez poszczególne proszki:
Fot. UOKiK
Na podstawie przeprowadzonych testów UOKiK opublikował wyniki:
Fot. UOKiK
UOKiK przedstawił również wnioski płynące z przeprowadzonych badań:
- Usuwanie plam:
– Skuteczność usuwania plam zależała od rodzaju zabrudzenia oraz proszku. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Persil Color (uzyskał 7 najwyższych wyników).
- Utrzymanie kolorów:
– Wyniki potwierdziły, że wszystkie przebadane detergenty nie powodują utraty intensywności barw. Najlepiej sprawdziły się w tej kategorii Dosia i Surf.
- Zabarwienie:
– Proszki w różny sposób chronią jasne kolory jednocześnie pranych tkanin. Najlepiej sprawdzają się w praniu materiałów syntetycznych. Najskuteczniej robił to Persil Color i Rex.
- Wytrzymałość tkaniny:
– Badane proszki nie wpływają na zmianę wytrzymałości tkaniny po praniu. Materiały, niezależnie od tego, w jakim proszku były prane, miały porównywalną, niezmienioną wytrzymałość.
- Rozjaśniacze optyczne:
– W przypadku tylko jednego proszku (Surf) na etykiecie została umieszczona informacja o obecności rozjaśniaczy optycznych w składzie. W rzeczywistości stwierdziliśmy, że w każdym testowanym produkcie występowały substancje mogące pełnić funkcję rozjaśniaczy optycznych.
- Masa netto:
– W przypadku wszystkich proszków stwierdziliśmy zgodność masy netto deklarowanej z rzeczywistą.
Dokładne wyniku testów można znaleźć na stronie internetowej UOKiK.