13 grudnia gminy Legionowo, Serock i Nieporęt podpisały ze Starostwem Powiatowym w Legionowie list intencyjny w sprawie kontynuowania współpracy w zakresie Ambulatorium. Do porozumienia nie przystąpiły gminy Wieliszew i Jabłonna. Skąd taka decyzja? Co na nią wpłynęło i czy tylko o pieniądze tu chodzi?
Po latach współpracy gmina Wieliszew nie zdecydowała się na partycypowanie w kosztach utrzymania ambulatorium w NZOZ Legionowo. Skąd taka decyzja?
Ambulatorium zostało utworzone ponad 6 lat temu, kiedy w Powiecie Legionowskim nie funkcjonował szpitalny oddział ratunkowy. Pacjenci urazowi musieli udać się najbliżej do Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego lub szpitala w Pułtusku, żeby uzyskać pomoc. Dzięki utworzeniu ambulatorium, w dni wolne od pracy oraz w godzinach nocnych, można było uzyskać świadczenia w zakresie: szycia i opatrywania ran, unieruchamiania złamań nie wymagających cięć chirurgicznych, rozpoznawania stanów zagrożenia życia, kierowania do szpitala na ostry dyżur działający w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, innych drobnych zabiegów możliwych do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza.
Ambulatorium działało w soboty, niedziele i święta w godzinach 8.00-24.00, w dni powszednie natomiast w godzinach 19.00-24.00. W 2024 r. jego praca została ograniczona do sobót, niedziel i świąt w godzinach 8.00-24.00.
Dziś sytuacja uległa zmianie i można powiedzieć, że stworzona 6 lat formuła doraźnej pomocy po spełnieniu swojego celu wyczerpała się. W legionowskim szpitalu została uruchomiona Izba Przyjęć oraz szpitalny oddział ratunkowy. Mieszkańcy powiatu mają możliwość codziennie o każdej porze dnia i nocy szybkiego dotarcia do pomocy medycznej nie tylko w przypadku urazów, ale także w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Dodatkowo, według planów w 2025 r. praca ambulatorium ma ponownie zostać ograniczona do sobót, niedziel i świąt w godzinach 10.00-22.00.
Jak duża miała być kwota dofinansowania i czy tylko o pieniądze tu chodzi?
Według propozycji przedstawianej przez przedstawicieli Starostwa, koszt działania Ambulatorium w 2025 r. oszacowano na kwotę 1 404 816,00 zł, z czego ok. 30% miało przypadać na gminy (5×6,25%), a pozostałą część miało finansować starostwo. Koszty miały rozkładać się równolegle przez 12 miesięcy przez wszystkich partycypujących w finansowaniu.
Dla porównania koszt działania ambulatorium w soboty, niedziele i święta przez 12h odpowiada połowie rocznego budżetu Przychodni Wieliszew funkcjonującej w dni robocze równocześnie w ramach 3 placówek.
Biorąc pod uwagę bliską dostępność SOR, sukcesywne zmniejszanie czasu działania ambulatorium, a także znaczący udział Powiatu Legionowskiego w finansowaniu, uznano, że skoro mieszkańcy gminy Wieliszew są jednocześnie mieszkańcami Powiatu Legionowskiego, nie powinni zostać wykluczeni z możliwości korzystania ze świadczeń ambulatorium.
Ale przecież nie chodzi tu o pieniądze tylko o wyczerpanie się dotychczasowej formuły ambulatorium. Jako Gmina Wieliszew dofinansowujemy inne programy powiatowe, które jako wyjątkowe spełniają potrzeby mieszkańców całego powiatu bez rozróżniania miejsca zamieszkania. Od początku wspieramy CIS, dofinansowujemy warsztaty terapii zajęciowej czyli zadania powiatu, których inny podmiot nie realizuje. Uważam, że bardziej powinniśmy się solidarnie unikając podziałów, jakie władze powiatu wprowadzają, zastanowić czy funkcjonujący na terenie szpitala SOR wymagać będzie wsparcia, albo jak lepiej wykorzystać środki samorządów na dostęp do specjalistów.
Ale jeżeli mieszkańcy Wieliszew nie będą obsługiwani przez placówkę w Legionowie, lub będą musieli za usługę zapłacić. Gdzie powinni szukać pomocy w przypadku sytuacji, tożsamej gdy pomoc mogli znaleźć w legionowskim ambulatorium?
Nie jestem przekonany, że Mieszkańcy Gminy Wieliszew mogą być legalnie wykluczeni z korzystania z placówki powiatowej. Gdyby jednak komuś przyszło na myśl jednak by „ukarać” mieszkańców Gminy Wieliszew czy Jabłonna to każdej chwili kiedy zaistnieje taka potrzeba uzyskają pomoc medyczną w Wojskowym Instytucie Medycznym – PIB Szpital w Legionowie. Powtórzę jednak, że pomimo rezygnacji z partycypacji w kosztach, mieszkańcy Gminy Wieliszew oraz Gminy Jabłonna nadal będą honorowani jako mieszkańcy Powiatu Legionowskiego i nikt nie odmówi im pomocy medycznej w ramach ambulatorium finansowanego ze środków powiatu czyli również z ich podatków. Wykorzystywanie pacjentów do jakiś zagrywek politycznych czy marketingowych uważam za wysoce niestosowne.
Czy gmina Wieliszew planuje jakieś inwestycje w ochronę zdrowia? Jakie cele jako samorząd sobie stawiacie?
Priorytetem Gminy Wieliszew na 2025 r. i kolejne lata będzie dbanie o profilaktykę i zdrowie mieszkańców. Już rozpoczęliśmy rozwój gminnego POZ – Przychodnia Wieliszew oraz Ośrodka Pomocy Społecznej. Udało się zrealizować wiele projektów na rzecz mieszkańców, uwzględniając potrzeby osób w każdym wieku. Nowa dyrektor SPZOZ Pani Anna Nałęcz systematycznie rozwija ofertę naszego ośrodka i dostępność lekarzy, która do tej pory zwłaszcza w filii w Skrzeszewie nie była tak oczywista. Ponadto rozszerzamy ofertę ośrodka o punkty pobrań, ale też i o rzeczy mniej oczywiste, ale również wpływające na zdrowie naszych mieszkańców. Przeprowadziliśmy cykl rozmów terapeutów z dziećmi szkolnymi, warsztaty chustonoszenia, warsztaty oddechowe. Uruchomiliśmy program Profilaktyka 40+ oraz Chorób Układu Krążenia. Wdrażamy wiele udogodnień dla pacjentów, w tym zwiększamy kadrę medyczną w celu zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej.
Zabiegamy o środki na budowę nowoczesnej przychodni dzięki czemu nasze świadczenia będą mogły mieć jeszcze wyższą jakość oraz będziemy mogli pomóc większej ilości pacjentów i rozszerzyć profil działalności.