Wolontariat seniorów – sposób na życie na emeryturze

wiesia-senior

Pasją Pani Wiesławy Klukowskiej jest szydełkowanie

Wolontariuszem zgodnie z prawem jest każda osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia uprawnionych organizacji i instytucji na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Tak mówi suchy zapis ustawowy.

Legionowo ma 55 tysięcy mieszkańców w tym 25% osób powyżej 65. roku życia, czyli w liczbach bezwzględnych będzie to ok. 13 750 mieszkańców. W większości są to osoby na zasłużonej emeryturze lub rencie. Niewielu z nich jest jeszcze aktywnych zawodowo. Jedni pracują, bo nie wyobrażają sobie życia bez pracy i egzystencji na emeryturze, a druga grupa liczyła dni, kiedy będą mogli przejść na emeryturę, bo mają dość pracy i chcą po prostu odpocząć lub pomóc swoim dzieciom w wychowaniu wnuków Jest to wybór każdego z 65-latków i dobrze, że póki co go mamy.

Społeczeństwo miasta Legionowo i Polski odnosi się do grupy seniorów bardzo różnie. Jedni uważają, że seniorzy zasługują na uznanie i szacunek a  drudzy, że seniorzy powinni siedzieć w domu i nie zabierać miejsc pracy młodym. A co myślicie WY sami seniorzy?

 

 

W większości przypadków mamy za sobą wiele lat życia, mamy za sobą ogromne doświadczenie zawodowe i społeczne, posiadamy ogromną wiedzę, inaczej mówiąc powinniśmy być „kapitałem do wynajęcia”. Mówi się często opisując ten problem i nas o tzw. SREBRNEJ GOSPODARCE, czyli systemie usług i wytwarzaniu dóbr ukierunkowanych na wykorzystanie potencjału nabywczego osób starszych (każdy z nas ma przecież stały dochód w postaci emerytury lub renty) oraz zaspokojeniu naszych potrzeb konsumpcyjnych, bytowych i zdrowotnych. Największą częścią srebrnej gospodarki dotyczy opieki medycznej  i pielęgnacyjnej rozproszonej i stacjonarnej. Jak wiecie, każdy senior posiada od dwóch do kilku chorób spowodowanych przede wszystkim wiekiem .

Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA, wspólnie z innymi działającymi organizacjami senioralnymi od wielu lat stara się proponować różne formy aktywności dla legionowskich seniorów. Założyliśmy i od ponad 15 lat prowadzimy Uniwersytet Trzeciego Wieku, Legionowski Klub AMAZONEK, Klub Senior +, a także Wolontariat Seniorów. W ostatnich miesiącach uruchomiliśmy również przychodnię rehabilitacyjną, z której mogą korzystać seniorzy, ale również inni mieszkańcy miasta.

Rehabilitanci naszej przychodni MOJA wyjeżdżają również do domów i rehabilitują pacjentów w ich domach. Usługa opłacana jest przez NFZ.

Wróćmy jednak do wolontariatu seniorów. Seniorzy coraz częściej potrzebują pomocy, ponieważ sami nie mogą sobie poradzić z problemami współczesnego świata jak internet, telefony komórkowe, elektroniczne konta w banku itd. Przytłaczają ich środki masowego przekazu, które od rana do wieczora alarmują o kataklizmach, wypadkach, i innych strasznych wydarzeniach. Nie zawsze mogą liczyć na pomoc najbliższych, dzieci, rodzin czy znajomych. W związku z tym bardzo często zamykają się w swoich „czterech ścianach” tracą tym samym kontakt z otaczającym światem.

TAKIM LUDZIOM STARAMY SIĘ POMAGAĆ wysyłając do nich wolontariuszy Centrum Wolontariatu Seniorów.

Zapraszamy do współpracy osoby mające doświadczenie w pracy w administracji samorządowej, opiece społecznej i zdrowotnej,  dysponujące czasem wolnym do współpracy.

Zwracamy się do wszystkich osób – seniorów, którzy chcą poświęcić cząstkę swego czasu wolnego na rzecz innych potrzebujących pomocy aby zgłaszali się SPP NADZIEJA w Legionowie ul. Piłsudskiego 3 i zadeklarowali chęć współpracy. Rodzaj wolontariatu może być bardzo różny, możemy pomagać osobom starszym i potrzebującym,  organizować koncerty i  imprezy sportowe, pisać artykuły i redagować teksty do naszej gazety, pomagać w pracach biurowych itp.

Zgłoś się do nas, a na pewno znajdziemy coś dla ciebie, co odpowiada Twoim kwalifikacjom i zainteresowaniu.

Zadzwoń do nas do Centrum Wolontariatu pod numer telefonu /22/ 774-50 80 uzyskasz pomoc i informację.

 

Roman BISKUPSKI –prezes SPP NADZIEJA