W środę (25 marca) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o niezamykanie targowisk i bazarów. Serock i Nowy Dwór Mazowiecki już przychyliły się do tego komunikatu i pod pewnymi warunkami zezwolono tam na handel.
– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Targowisko w Serocku
W związku z tym serocki urząd zezwolił na sprzedaż wyłącznie nieprzetworzonych artykułów pochodzenia rolniczego takich, jak warzywa, owoce, jajka itp. Obowiązuje przy tym zachowanie wszelkich środków ostrożności oraz przestrzeganie szczególnych zasad higieny zapobiegających rozprzestrzenianiu koronawirusa.
Targowisko w Legionowie
Zarządca targowiska w Legionowie, KZB Legionowo, zezwolił na handel jedynie w pawilonach, które zapewniają odpowiednie warunki sanitarne, tj posiadają:
- bezpośredni i nieograniczony dostęp do toalety wyposażonej w wodę ciepłą oraz mydło
- właściwy zapas środka dezynfekcyjnego do powierzchni i do rąk
- możliwość obsługi klienta na odległość większą niż 1,5 m
- możliwość oraz preferują płatność kartą płatniczą
– W przypadku otrzymania przez Spółkę decyzji z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o powtórnym otwarciu Targowiska Miejskiego w Legionowie dla handlu obwoźnego zostaniecie Państwo o tym fakcie niezwłocznie powiadomieni. Na tę chwilę targowisko dla handlu obwoźnego pozostaje nieczynne do odwołania – poinformowało w czwartek (26 marca) KZB Legionowo.
O targowisko w Legionowie zapytaliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej – Zakaz wynika nie z zakazu handlu tylko z zakazu niekontrolowanych zgromadzeń. PPIS w Legionowie informuje, że dotychczas nie otrzymał propozycji od administratora obiektu że jest gotowy zapewnić handel na targowisku z zachowaniem zasad zapewniających uniemożliwienie przenoszenia choroby zakaźnej. Przyjęte w tej sprawie rozwiązanie musi gwarantować bezpieczeństwo zdrowia publicznego mieszkańców powiatu oraz niezaprzepaszczenie działań podjętych dotychczas przez służby walczące z koronawirusem. Jestem w kontakcie z administratorem KZB, wszyscy mamy na celu dobro mieszkańców powiatu. – poinformowała naszą redakcję Sylwia Patejuk z Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.
W piątek około południa KZB Legionowo sp z .o. wydało oświadczenie w tej sprawie:
Po konsultacjach z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Legionowie oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie, mając na uwadze zwiększającą się ilość potwierdzonych zachorowań na koronawirusa w powiecie legionowskim, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców informujemy, że Targowisko Miejskie w Legionowie pozostaje zamknięte do odwołania dla handlu obwoźnego.
Główny Inspektor Sanitarny nałożył na zarządców targowisk oraz na sprzedawców stosowanie w rygorystyczny sposób wymagań higienicznych (https://gis.gov.pl/…/targowiska-bazary-na-ktorych-sprzedaw…/ ).
Decyzja ta jest ostateczna i obowiązuje do odwołania.
Bardzo prosimy o jej uszanowanie.
Po południu komunikat w tej sprawie wydała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Legionowie:
Targowisko w Nowym Dworze Mazowieckim
Od dziś (27 marca) przywrócono możliwość handlu na targowisku w Nowym Dworze Mazowieckim. Sprzedawać można artykuły spożywcze i higieniczne na targowiskach miejskich nr 1 i nr 3.
Jak należy się zachować?
- zachowanie odpowiedniej odległości (min. 1,5 m) pomiędzy osobami (dotyczy zarówno klientów jak i sprzedawców)
- nie gromadzić się powyżej 2 osób w trakcie dokonywania zakupów
Co zaleca sanepid:
1. Dbać o higienę rąk:
Osoby mające kontakt z żywnością, muszą często myć ręce:
- Przed rozpoczęciem pracy;
- Przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- Po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;
- Po zajmowaniu się odpadami/śmieciami;
- Po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;
- Po skorzystaniu z toalety;
- Po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;
- Po jedzeniu, piciu, lub paleniu;
- Po kontakcie z pieniędzmi.
W przypadku straganów na bazarze/targowisku np. z warzywami i owocami, gdzie dostęp do wody jest utrudniony – należy ręce dezynfekować przy użyciu płynów dezynfekujących lub chusteczek nasączonych takim płynem
2. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
3. Sprzedawcy muszą szczególnie restrykcyjnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa żywności oraz zintensyfikować procesy mycia i dezynfekcji podłóg, lad, używanego sprzętu sklepach, koszyków sklepowych, kas, taśm przy kasach, poręczy, uchwytów, terminali płatniczych etc. Żywność nieopakowaną przeznaczoną do bezpośredniego spożycia tj. pieczywa, ciast należy odpowiednio zabezpieczyć np. przez przykrycie folią, przestawienie tych produktów w miejsce oddalone od konsumenta, tak aby nie leżały obok miejsca podawania produktów.
Zaleca się ograniczanie możliwości samoobsługowego zakupu wyrobów piekarniczych, cukierniczych pieczywa – wskazane jest podawanie i pakowanie przez sprzedającego produkty tj. pieczywo, wyroby cukiernicze, bułki, tak aby ograniczyć kontakt klienta z żywnością;
Na straganach i stoiskach np. z owocami i warzywami należy podawać i pakować produkty przez sprzedającego, tak aby ograniczyć kontakt klienta z żywnością. Po każdym kontakcie z pieniędzmi sprzedawca musi dezynfekować ręce. Osoby, które mają objawy zakażenia dróg oddechowych nie mogą być dopuszczane do kontaktu z żywnością.