W całym powiecie legionowskim zarejestrowano aż 69 komitetów wyborczych. O prestiżowe mandaty do rady powiatu i sejmiku województwa zawalczą kandydaci z 10 lokalnych komitetów wyborczych
Do 69 komitetów wyborczych utworzonych w powiecie legionowskim wypada doliczyć także te ogólnokrajowe. Do 7 września Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) i właściwym Komisarzom Wyborczym zgłoszono ich blisko 30. Na ogół powstały one z inicjatywy głównych partii politycznych działających w kraju, takich jak np. Platforma Obywatelska (PO), Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), czy też Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD). 10 zarejestrowanych w powiecie komitetów ma zasięg wojewódzki. Może zatem wystawić kandydatów do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa.
W październiku ujawnią nazwiska
Kodeks wyborczy obowiązujący obecnie w kraju nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według kalendarza wyborczego oficjalnych kandydatów komitetów ubiegających się o mandaty radnych w 5 legionowskich gminach, powiecie i województwie mazowieckim poznamy 7 października. Tydzień później, w sobotę 17 października, formalnie potwierdzą się wszyscy kandydaci na prezydenta Legionowa, burmistrza Serocka oraz wójtów gmin Jabłonna Wieliszew i Nieporęt. Prawo do ich zgłoszenia zyskają tylko te komitety wyborcze, które zarejestrowały listy swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W gminach, w których 16 listopada nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent, 2 tygodnie później, 30 listopada odbędzie się 2 tura głosowania. Przejdą do niej tylko 2 kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskali najlepsze wyniki.
10 komitetów
Aż 10 komitetów wyborczych o zasięgu wojewódzkim zarejestrowanych w powiecie dodatkowo będzie mogło wystawić swoich kandydatów do rady powiatu legionowskiego i sejmiku województwa mazowieckiego. Liczba kobiet lub mężczyzn na tych „prestiżowych” listach wyborczych nie będzie mogła być niższa, jak 35 proc. liczby wszystkich kandydatów.
Nazwiska pełnomocników wyborczych
Z 10 komitetów wyborczych o zasięgu wojewódzkim utworzonych w powiecie najwięcej, bo aż 4, zarejestrowano w Legionowie. Stosowne pełnomocnictwa do reprezentacji otrzymali w nich obecna legionowska radna Agnieszka Borkowska w „Porozumieniu Samorządowym” (PS), Karolina Długołęcka w „Społecznej Inicjatywie Lokalnej” (SIL), Andrzej Pliżga w „Naszym Powiecie Naszych Sprawach” oraz Marcin Gortat w „Młodych dla Legionowa”. W pozostałych 3 gminach Wieliszew, Jabłonna i Serock zarejestrowano tymczasem po 2 wojewódzkie komitety wyborcze. W gminie Wieliszew pełnomocnikiem „Szpitala dla Powiatu Legionowskiego” z Wieliszewa został Mirosław Cienkowski, rektor Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie prowadzącej m. in. Mazowiecki Szpital Onkologiczny (MSO) w Wieliszewie, zaś „Etyki i Prawa” z Michałowa-Reginowa obecna sołtys wsi Janina Przybył. W gminie Jabłonna pełnomocnictwa otrzymały Krystyna Skierniewska w KW „Stowarzyszenia Wiejska Inicjatywa Obywatelska” z Dąbrowy Chotomowskiej oraz Anna Konopko-Zientak w KW „Stowarzyszenia Jabłonna” z Jabłonny. W gminie Serock przypadły one w udziale Krzysztofowi Stradomskiemu w KW „Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi Na Rzecz Jej Rozwoju i Promocji” z Nowej Wsi oraz Iwonie Garbulińskiej w KWW „Wspólnota Lokalna” z Dosina.