Dziś od północy zaczyna się cisza przedwyborcza, a już w niedzielę pójdziemy do urn, by oddać głos na swojego kandydata do Europarlamentu. Wybierzemy osoby, które przez 5 lat będą miały znaczący wpływ na nasze życie, zarówno w ramach stanowienia prawa, jak i ustalania, gdzie trafią unijne pieniądze.
Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji, na kogo zagłosować, w aktualnym wydaniu Gazety Powiatowej zaprezentowaliśmy sylwetki kandydatów z poszczególnych komitetów. Opisy polityków codziennie publikujemy także na stronie internetowej. We wtorek przedstawiliśmy komitet Ruchu Narodowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w środę Europę Plus Twój Ruch, wczoraj Prawo i Sprawiedliwość, Nową Prawicę Janusza Korwina-Mikke, Polskie Stronnictwo Ludowe i Partię Zielonych. Dziś publikujemy opisy kandydatów z komitetu Platformy Obywatelskiej.
Spośród wszystkich komitetów na 99 zgłoszonych kandydatów odpowiedzi udzieliło 21, pozostali nie skorzystali z tej możliwości przedstawienia się mieszkańcom powiatu legionowskiego. Prezentujemy nadesłane wypowiedzi. Publikacje powstały we współpracy z Inicjatywą Nieporęckiego Forum Obywatelskiego INFO.
Platforma Obywatelska RP – lista nr 8
Danuta Maria Hübner – numer 1 na liście
Moim atutem jest doświadczenie kilkunastu lat pracy dla Polski w Europie. Jako minister przygotowywałam Polskę do wejścia do Unii Europejskiej, byłam komisarzem odpowiedzialnym za politykę regionalną i fundusze strukturalne, a przez ostatnie lata przewodniczyłam Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim. Dzięki moim negocjacjom Mazowsze otrzymało więcej środków z nowego budżetu Unii dla pro-rozwojowych inwestycji. Na tej zmianie skorzysta w nadchodzących latach powiat legionowski. Będę nadal czuwała w Parlamencie, aby pieniądze te były dobrze wykorzystane dla dobra mieszkańców mojego regionu.
Michał Jan Boni – numer 2 na liście
Znam problemy mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości. Dobrze wiem, że czeka nas jeszcze wiele pracy, by wyrównać poziom jakości życia z zachodnio-europejskim. W Parlamencie Europejskim będę działał na rzecz solidarnej, silnej i bezpiecznej Europy. Będę również walczył o powszechny dostęp naszych obywateli do internetu. Zadbam też o prawodawstwo przeciwdziałające wszelkim formom wykluczenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem interesów wciąż rozrastającej się „srebrnej generacji”. Zamierzam też wspierać rozwój demokracji uczestniczącej, to znaczy takiej, która poprzez nowoczesne technologie i na przykład konsultacje on-line, włącza obywateli w proces tworzenia rozwiązań, które ich dotyczą.
Marcin Święcicki – numer 7 na liście
Mam 4 dzieci i 7 wnucząt. Chcę, by żyli w Polsce dostatniej. Studiowałem na Harvardzie, doradzałem prezydentowi Litwy, byłem Koordynatorem OBWE, Dyrektorem UNDP. Przekonałem rząd Mazowieckiego do spłaty długów radzieckich za 1/5 wartości, posłów, że warto mieć w Konstytucji limit zadłużenia, co dziś jest wzorem dla Europy. Podpisałem pierwszą umowę ze Wspólnotami Europejskimi, negocjowałem przyjęcie nas do UE. Na prośbę Prezydenta RP kieruję grupą ekspertów ds. reform na Ukrainie. Jeśli chcą być Państwo reprezentowani przez osobę doświadczoną i skuteczną, to proszę o głos.
Krzysztof Piotr Skolimowski – numer 8 na liście
Jestem radnym Sejmiku Mazowieckiego od 2006 roku i znam problemy regionu. Uważam, że w latach 2014 -20 środki unijne powinniśmy inwestować nie tylko w infrastrukturę, ale także w rozwój kapitału ludzkiego, lepiej przygotowując młodzież do funkcjonowania na europejskim rynku pracy. Będę wspierał wymianę młodzieży i międzynarodowe projekty edukacyjne dla nauczycieli. Dążyć będę do uproszczenia prawa i eliminowania zbędnych przepisów. Chcę, aby kultura polska jeszcze bardziej zadomowiła się w krajach Unii Europejskiej, stając się naszą wartością dodaną w Europie.
Kinga Magdalena Gajewska – numer 9 na liście
Jestem sojuszniczką młodych ludzi, którzy wierzą w zdolność Europejczyków do życia w dobrobycie. Widzę problemy swoich rówieśników na rynku pracy, chcę tworzyć skuteczne rozwiązania zmniejszające bezrobocie. Europejskie społeczeństwo się starzeje, dlatego uważam, że UE powinna kłaść szczególny nacisk na integrację międzypokoleniową. Wybrałam politykę, ponieważ to dzięki niej można zmieniać otaczający nas świat. Chcę mieć wpływ na poprawę jakości życia w Polsce i Europie. Pochodzę z Błonia, dlatego uważam że powiaty i gminy okołowarszawskie zasługują na dynamiczny rozwój i godną reprezentację w Europie.