Już za niespełna 2 miesiące wybierzemy aż 106 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą pracować w radach gmin Serock, Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt, miasta Legionowa oraz powiatu legionowskiego. W wyborach samorządowych wybierzemy też szefów wspomnianych jednostek legionowskiego samorządu terytorialnego. Na ten moment na terenie naszego powiatu zarejestrowanych zostało 33 komitetów wyborczych.
Jednomandatowe okręgi wyborcze na wsiach i wielomandatowe w miastach
Najbliższe wybory samorządowe odbędą się w 21 października br. Tegoroczna nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadziła do niego szereg zmian. Do najważniejszych z nich należy wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dodatkowo, kandydaci w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów nie będą mogli jednocześnie starować w wyborach do rady powiatu lub sejmiku. Ponadto, kadencja wójtów, burmistrzów i prezydentów zostanie wydłużona do pięciu lat. A co za tym idzie wydłużona zostanie również kadencja członków rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Zmiany nastąpiły również w jednomandatowych okręgach wyborczych. Obecnie taka ordynacja obowiązywać będzie tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Oznacza to, iż w gminach zamieszkiwanych przez ponad 20 tys. osób obowiązywać będzie ordynacja proporcjonalna.
106 radnych
Zgodnie z powyższą zasadą, w gminach Serock, Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt wybierzemy po 15 radnych z 15 jednomandatowych okręgów wyborczych. Tymczasem w znacznie liczebniejszym Legionowie wybierzemy na zasadach proporcjonalnych łącznie 23 radnych z łącznie 4 okręgów wyborczych. Mandat radnego powiatowego zdobędą łącznie również 23 osoby, zaś głosować nie nie będziemy w łącznie 4 okręgach wyborczych utworzonych na terenie całego powiatu legionowskiego. W jesiennych wyborach zagłosujemy też na radnych do sejmiku województwa mazowieckiego. Z okręgu wyborczego nr 7, którego zasięg terytorialny, oprócz powiatu legionowskiego obejmuje także tereny powiatów grodziskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, wołomińskiego, pruszkowskiego i warszawskiego-zachodniego wybierzemy łącznie 11 radnych.
33 komitety wyborcze
Ruszają kampanie wyborcze na terenie powiatu legionowskiego, zaś chętni do pełnienia mandatów radnych i szefów gmin i miasta rejestrują swoje komitety wyborcze. Do tej pory w powiecie legionowskim zarejestrowano 33 komitety wyborcze – patrz tabela.
Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni
Na tym nie koniec zmian. Od jesiennych wyborów samorządowych funkcjonować będą dwa rodzaje komisji obwodowych – jedna z nich zajmie się przeprowadzeniem wyborów, druga ustaleniem wyników głosowania. Zmiany nastąpią również w głosowaniu korespondencyjnym. Prawo do oddania głosu tą droga ograniczono do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Osoby te będą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego odpowiedniemu komisarzowi wyborczemu, który przekaże zgłoszenie do urzędnika gminnego. Ten ostatni prześle do danej osoby niepełnosprawnej pakiet wyborczy. Po wypełnieniu takiego pakietu trzeba będzie go odesłać do właściwej obwodowej komisji wyborczej lub dostarczyć go tam osobiście. Nowe prawo zyskają mężowie zaufania. Nowelizacja wprowadza dla nich możliwość obserwowania prac każdej komisji wyborczej. Będą mogli również wnieść uwagi do protokołu poprzez m. in. wymienienie konkretnych zarzutów. Nad przeprowadzeniem wyborów będą mogli czuwać również obserwatorzy społeczni. Prawo do ich delegowania do komisji wyborczych zyskają zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje, które w swoich celach statutowych mają wpisane troskę o demokrację, prawa obywatelskie oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Obserwatorzy społeczni również będą mogli być obecni przy wszystkich pracach komisji wyborczych z liczeniem głosów i sporządzaniem protokołu włącznie.
Czynne i bierne prawo wyborcze
Prawo wybierania tj. czynne prawo wyborcze w wyborach do rad gmin, miast, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze działania danej rady. Prawo wybieralności tj. bierne prawo wyborcze w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego posiadają osoby mające prawo wybierania tych organów, zaś w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów – obywatele polscy mający czynne prawa wyborcze, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 25 lat. Kandydaci na szefów jednostek samorządu terytorialnego nie muszą stale zamieszkiwać na jego obszarze. Tej samej zasady nie stosuje się jednak wobec kandydatów na radnych. Takie osoby muszą bowiem stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której ubiegają się o mandat radnego.
Koszty wyborów samorządowych
Wprowadzenie powyższych zmian nie odbędzie się bez wzrostu kosztów związanych z przeprowadzeniem wyborów. Przed nowelizacją, łączny koszt prowadzenia wyborów samorządowych szacowano na kwotę 457 mln zł. Z szacunków Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) wynika, że koszt przeprowadzenia samych wyborów samorządowych wyniesie w tym roku około 600 mln zł.
Kalendarium wyborcze
Poniżej, oprócz wykazu zarejestrowanych na terenie powiatu legionowskiego komitetów wyborczych, prezentujemy kalendarium wyborcze, co do którego ram czasowych będą musieli dostosować się przyszli legionowscy samorządowcy.
Do 6 września br. będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
Do 11 września mają być już powołane przez komisarzy wyborczych terytorialne komisje.
Do 17 września, do północy będzie możliwe zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw.
Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie można zgłaszać do 26 września.
Do 17 września muszą być utworzone obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Do 26 września PKW przyzna numery list wyborczych dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrują listy w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
Do 12 października trwać będzie składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Do 16 października – składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania.
Kampania wyborcza potrwa do 19 października, do północy.
Wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę, 21 października.