W dniach od 12 do 16 sierpnia z okazji setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą” organizowany będzie wyścig rowerowy „Tour Bitwa Warszawska 1920”. Trasę podzielono na 5 etapów, dwa z nich poprowadzone są przez powiat legionowski.
W dniach 13-16 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem ”Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. W tym roku z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia Klub Kolarski Panorama Warszawa podjął się organizacji wyścigu rowerowego „Tour Bitwa Warszawska 1920”. Jego trasa prowadzić będzie przez miejscowości, na terenie których 100 lat temu toczone były walki z bolszewikami. Wystartuje 26 ekip z całego świata, w tym 3 drużyny z Polski. Łącznie jest to około 160 zawodników w 6-osobowych składach.
Między Radzyminem a Wólką Radzymińską
Inauguracją wyścigu będzie indywidualna jazda na czas po Agrykoli w Warszawie. Drugiego dnia, tj. w czwartek, 13 sierpnia, kolarze ścigać się będą między Radzyminem a Wólką Radzymińską w gminie Nieporęt. W tym etapie wyznaczono pętlę prowadzącą z Radzymina przez Beniaminów do Wólki Radzymińskiej i dalej przez Sieraków i Cegielnię z powrotem do Radzymina. Trasę tę zawodnicy będą musieli pokonać 7 razy, co łącznie da 147 km. Start zaplanowano o godz. 13:00 w Radzyminie, a koniec imprezy około 17 – 17:30.
Tło historyczne walk pod Radzyminem
To właśnie pod Radzyminem sto lat temu stoczyła się jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką. Od tej strony Armia Czerwona planowała opanować stolicę. 14 sierpnia Radzymin został opanowany przez wojska rosyjskie. Był to najbardziej dramatyczny moment bitwy, ponieważ bolszewicy w rejonie Wólki Radzymińskiej przerwali II linię polskiej obrony i droga do stolicy stała otworem. Ryzyko utraty stolicy spowodowała, że do walki skierowano 10 dywizję strzelców kaniowskich pod dowództwem gen. Żeligowskiego. Rankiem 15 sierpnia doszło do starcia wojsk w rejonie Wólki Radzymińskiej, gdzie zginął por. Stefan Pogonowski. Bolszewicy zostali wyparci z Izabelina, Wólki Radzymińskiej oraz Słupna. Wieczorem 15 sierpnia 30 pułk strzelców kaniowskich ostatecznie wyparł odziały sowieckie z Radzymina. Zwycięstwo to okazało się jednym z punktów zwrotnych bitwy warszawskiej.
Odsłonięcie odrestaurowanego pomnika
Dzień po wyścigu na pętli Radzymin – Wólka Radzymińska, 15 sierpnia o godz. 17:00, nastąpi odsłonięcie odrestaurowanego pomnika 28. Pułku Strzelców Kanionowskich w Zamostkach, koło Wólki Radzymińskiej. Powstał on w 1924 roku dla uczczenia walk polsko-bolszewickich stoczonych na tych terenach. Na froncie pomnika widnieje napis: „W uczczeniu zasług kolegom: kpt. Pogonowskiemu Stefanowi, dowódcy I baonu, kpt. Pęczkowskiemu Benedyktowi, dowódcy 6 kompanii i 18 szeregowym poległym na polu chwały pod Radzyminem dnia 15 VIII 1920r.”
Kolejne etapy wyścigu
Podczas trzeciego etapu, tj. 14 sierpnia kolarze przejadą z Legionowa przez Wieliszew, Dębe, Jachrankę, Wolę Kiełpińską do Serocka. Trasa tego etapu liczyć będzie 138 km. 15 sierpnia zawodnicy przejadą trasą z Nasielska do Nowego Dworu Mazowieckiego i z powrotem. A ostatniego dnia wyścig odbędzie się między Płockiem a Płońskiem. We wszystkie dni wyścigu zawodnicy będą zakwaterowani w Hotelu Warszawianka w Jachrance.
Organizator już teraz zapowiada, że „Tour Bitwa Warszawska 1920” wejdzie na stałe w kalendarz wydarzeń i cyklicznie, co roku, będzie nawiązywała do historii „Cudu nad Wisłą”.
UTRUDNIENIA W RUCHU W ZWIĄZKU Z ORGANIZACJĄ WYŚCIGU – ZOBACZ TUTAJ