X Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Warsztaty kulinarne

IMG_20210818_121534

Od dziesięciu już lat są organizowane Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Zorganizowano dziesiątki wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych. Nawet trwająca epidemia nie przerwała tego łańcucha dobrej woli. Kalendarz i wypełniające go imprezy był zawsze dostosowane do panującej sytuacji w kraju. W tym roku również część imprez z kalendarza jest realizowana. Dzieje się to wszystko dzięki zaangażowaniu wielu wyjątkowych osób i organizacji.

 

Gotowanie łatwe i przyjemne. Warsztaty kulinarne.

Na warsztaty kulinarne zorganizowane przez Powiatowe Centrum Integracji Społecznej przy wsparciu Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie oraz fundacji ”Promień Słońca” zostało zaproszonych do wspaniale wyposażonej sali gospodarstwa domowego Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych 30 uczestników X Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Przygotowano zajęcia (od 18 do 20 sierpnia br.), dla dwóch grup z Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity oraz jednej z Warsztatów Terapii Zajęciowej OPS Legionowo przy wsparciu Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie oraz fundacji”Promień Słońca.”

 

 

Celem warsztatów była integracja, miłe spędzenie czasu i przygotowanie prostych posiłków, które uczestnicy będą mogli samodzielnie przyrządzić w swoich domach.

-Misją naszego Centrum mówi dyrektor Dorota Wróbel-Górecka- jest wspieranie osób, które z różnych względów – zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych, mają utrudniony dostęp do pełni życia społecznego i zawodowego. Chętnie włączyliśmy się w organizację Dni Osób Niepełnosprawnych, bo bliska jest nam idea zapobiegania wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych. Możliwość organizacji takich warsztatów jest dla nas ważna, bo jest to okazja do wzajemnej edukacji. My uczymy jak przygotowywać posiłki, a od uczestników uczymy się tego jak pracować, współpracować i spędzać aktywnie czas z osobami z niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów są dla nas nauczycielami, pomagają nam oswoić kontakt z niepełnosprawnością i dają nam mnóstwo życzliwości, wrażliwości i czystej radości.-podkreśliła rozmówczyni.

 

Młodzież pod okiem p. Agnieszki Pińczuk, przez trzy kolejne dni uczyła się przyrządzania potraw, takich jak bruschetta, sałatka owocowa oraz pizza. Barbara Szymańska opiekun grupy WTZ św.Rity bardzo pochlebnie wypowiada sie o o warsztatach I działalności ich uczestników. “Dzięki umiejętnościom współpracy, współdziałania, otwartości na nowe wyzwania, w serdecznej atmosferze, pod kierunkiem pani Agnieszki, uczestnicy celująco wykonali zadanie, a osiągając sukces wzmocnili własne poczucie sprawczości i poczucie własnej wartości.”

Goście i adepci sztuki kulinarnej z wielkim apetytem pochłonęli przygotowane przez siebie dania. To był ważny dzień dla organizatorów jak i uczestników.

 

W drodze do samodzielności

Rodzinom uczestników zależy, aby młodzi ludzie intensywnie uczyli się wszystkiego, co zapewni im minimum niezależności. Droga ta dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jest bardzo trudna i wymaga od nich wysiłku w opanowaniu codziennych czynności, które dla pozostałych są banalnie proste, naturalne. Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych zabiegają od lat o najlepsze warunki do życia dla tych sympatycznych młodych ludzi.

Naszym dzieciom- mówiła Alina Kłos, matka jednego z uczestników- potrzebny jest nieustanny trening na ich drodze do samodzielności. Jestem świadoma tego, że nie będą oni w pełni niezależni. Muszą być jednak jak najlepiej przygotowani do życia. Być może zamieszkają w mieszkaniach wspomaganych. Każde warsztaty, a szczególnie kulinarne przygotowują ich do tego. Dlatego wraz z innymi rodzicami zabiegamy o mieszkania treningowe, wspomagane dla naszych już dorosłych dzieci. Ufam,że wkrótce powstanie rosądny system opieki, który to umożliwi i da poczucie bezpieczeństwa naszym pociechom i nam ich rodzicom, którzy z wielką troską myślimy o ich przyszłości. Dodała mama Mateusza.

 

Organizatorzy zapraszają

Organizatorów czeka bardzo pracowity okres, w drugiej połowie września odbędzie się Legionowska Paraolimpiada, plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat”, plener fotograficzny „Świat wokół nas”. W październiku konferencja „Praca dla niepełnosprawnych intelektualnie, Październik Miesiącem Osób Niemówiących Integracyjna akcja powiatowa AAC , W listopadzie wystawa dorobku artystycznego uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych i podsumowanie październikowej akcji AAC. Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych zapraszają mieszkańców do kibicowania sportowcom, na wystawę prac i proszą o codzienne wyrazy sympatii dla osób dotkniętych niepełnosprawnością.
Organizatorzy i patroni X Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego

Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, PCPR w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, CIS Legionowo, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie. Patronat medialny sprawuje: Gazeta „Powiatowa”, Gazeta Miejscowa i LTV, Radio dla Ciebie i TVP3, TV Dolny Śląsk.

Patronami Honorowymi Dni Osób Niepełnosprawnych są: Starosta Powiatu Legionowskiego Sylwester Sokolnicki oraz prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski