Rząd zrobił kolejny krok by dokładniej uregulować zasady na jakich w ruchu uczestniczyć mogą hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego (UTO). W zaakceptowanych ostatnio zmianach w prawie przewidziano zakaz poruszania hulajnogami na drogach, na których dopuszczalna prędkość dopuszczalna jest wyższa niż 30 km/h a także wskazano, że osoby w wieku od 8 do 18 lat aby poruszać się za pomocą UTO będą musiały mieć kartę rowerową, lub prawo jazdy określonej kategorii.
Problem elektrycznych hulajnóg i UTO (monocykle, e-deskorolki, segwaye) jest w Polsce duży. Do niedawna nie było żadnych zasad regulujących przemieszczanie się tymi urządzeniami. Problem dotyczył zwłaszcza większych miast z większym natężeniem ruchu pieszych oraz licznymi wypożyczalniami takich pojazdów. Według nowych przepisów kierujący hulajnogami i UTO będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu na chodnikach, czy innej infrastrukturze przeznaczonej dla ruchu pieszych. Ponadto będzie obowiązywał bezwzględny zakaz poruszania się takimi pojazdami po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 30 km/h. – Kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h – podaje Centrum Informacyjne Rządu.
Sankcjonowana będzie jazda hulajnogą, czy deskorolką elektryczną po alkoholu. Zakazane będzie także przewożenie nimi innych osób, zwierząt czy przedmiotów. Pozostawianie hulajnóg i UTO na chodniku będzie dozwolone tylko w sposób równoległy do jego zewnętrznej krawędzi.
Zakaz jazdy dla małych dzieci
Dzieci poniżej 10 roku życia w ogóle nie będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, w tym także pod opieką dorosłego. Jazda dla nich będzie dozwolona tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłego. Ponadto osoby w wieku 10-18 lat do kierowania hulajnogą będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób po 18 roku życia taki dokument nie będzie wymagany.
Są też przewidziane kary
W komunikacie CIR czytamy, że za korzystanie podczas jazdy z telefonu groził będzie mandat 200 złotych, za przewożenie innych osób, lub zwierząt będzie mandat w wysokości 100 zł. Za jazdę po drodze publicznej, czy po spożyciu alkoholu czy innego środka psychoaktywnego sankcja wyniesie od 300 do 500 złotych. Za porzucenie pojazdu niezgodnie z prawem kara wyniesie 100 zł.