Niecałe 12 procent uczniów ze szkół średnich prowadzonych przez powiat legionowski nie zdało matury w majowych terminach. Ci, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu, mogą poprawić ten egzamin w sierpniu 2024 r. Natomiast ci, którzy oblali przynajmniej dwa przedmioty, muszą poczekać na taką poprawę aż do maja 2025 r.
W całym kraju do głównej majowej sesji maturalnej w 2024 roku przystąpiło 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 229 absolwentów – obywateli Ukrainy.
Tegoroczni maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Z tego obowiązku wyłączeni byli absolwenci techników i branżowych szkół II stopnia, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Maturę w 2024 roku w Polsce zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. 10,4 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu.
Jak poszła Matura 2024 w powiecie legionowskim?
– W szkołach, dla których Powiat Legionowski jest organem prowadzącym egzamin dojrzałości zdawało 352 uczniów, a w pierwszym terminie zdało go 312, czyli 88,64%. Najlepiej poradzili sobie maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, gdzie wskaźniki zdawalności wyniosły odpowiednio 95 % i 94,91%. Wskaźniki zdawalności w Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku i Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie wyniosły odpowiednio 72,50% i 71,43%. – informuje Starostwo Powiatowe w Legionowie.
– Jeśli chodzi o licea, to wskaźnik zdawalności w powiatowych szkołach w porównaniu do szkół warszawskich jest o 4,76% wyższy i o 6,32% wyższy niż w skali kraju. W przypadku techników wskaźnik zdawalności w naszych placówkach wyniósł 71,88% co oznacza, że jest poniżej średniej dla Warszawy i kraju (odpowiednio 12,91% i 6,22%). – dodają urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie.
Liceum przy Królowej Jadwigi
W prowadzonym przez miasto Legionowo II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego przy ulicy Królowej Jadwigi 11, tegoroczne matury wypadły dobrze. Zdawalność tych egzaminów w tej szkole obliczono na 95,1 procenta. Na 143 uczniów zdających egzaminy dojrzałości w tej placówce, tylko 7 osób ich nie zdało.
W całej Polsce średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 63 proc. możliwych do uzyskania punktów, a średni wynik z pisemnego egzaminu języka angielskiego na poziomie podstawowym to 78 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Poniżej podajemy średnie wyniki maturzystów z pięciu powyższych placówek oświatowych na terenie powiatu legionowskiego:
II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie (średni wynik uzyskany przez maturzystów)
– język polski pisemny podstawowy: 65 proc.
– matematyka podstawowa: 67 proc.
– język angielski pisemny podstawowy: 89 proc.
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie (średni wynik uzyskany przez maturzystów)
– język polski pisemny podstawowy: 67 proc.
– matematyka podstawowa: 73 proc.
– język angielski pisemny podstawowy: 86
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym (średni wynik uzyskany przez maturzystów)
– język polski pisemny podstawowy: 69 proc.
– matematyka podstawowa: 79 proc.
– język angielski pisemny podstawowy: 83 proc.
Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku (średni wynik uzyskany przez maturzystów)
– język polski pisemny podstawowy: 58 proc.
– matematyka podstawowa: 46 proc.
– język angielski pisemny podstawowy: 70 proc.
Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie (średni wynik uzyskany przez maturzystów)
– język polski pisemny podstawowy: 52 proc.
– matematyka podstawowa: 46 proc.
– język angielski pisemny podstawowy: 76 proc.
Dokładne wyniki z pozostałych przedmiotów dla powyższych szkół na terenie powiatu legionowskiego można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Kiedy egzaminy poprawkowe?
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu (pisemnego lub ustnego), ma prawo do poprawki w sierpniu. Aby przystąpić do egzaminu w tym terminie, maturzysta musi do 16 lipca złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie w swojej macierzystej szkole. Egzaminy poprawkowe zaplanowano na 20-21 sierpnia.
Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok. Wśród tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce 5,5 proc. to osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.