Jabłonna. Rozmowa z Agnieszką Niezabitowską, kierownik Pracowni Urbanistyczno- Architektonicznej

Agnieszka-Niezabitowska

Agnieszka Niezabitowska, Kierownik Pracowni Urbanistyczno- Architektonicznej (fot. GP/am)

 

W planie obrad najbliższej sesji znalazł się projekt uchwały dotyczący likwidacji Pracowni Urbanistyczno- Architektonicznej. W uzasadnieniu można m.in. przeczytać, że wydatkowane na nią kwoty nie są adekwatne do oczekiwanych przez gminę rezultatów.

W związku z zaistniałą sytuacją wysłaliśmy drogą mailową kilka pytań do kierownik pracowni Agnieszki Niezabitowskiej. Odpowiedzi były na tyle wyczerpujące, że przedstawiamy je w formie wywiadu.

 

Pracownia działa od 2005 r. Czy zanim powstała, pracowała Pani już w Urzędzie Gminy Jabłonna?

W Urzędzie Gminy pracowałam od 2003 r jako kierownik Referatu Ładu Przestrzennego. Pracownia urbanistyczna jako jednostka budżetowa została powołana z inicjatywy Wójta przez Radę Gminy w 2005 r.

 

Skąd zrodził się pomysł na jej utworzenie? Jakie były pierwotne założenia?

Z dniem 31 grudnia 2003 roku wygasł z mocy ustawy miejscowy plan ogólny gminy Jabłonna i stanęła ona przed wyzwaniem i opracowaniem dokumentów planistycznych. W 2003 roku jako kierownik, a zarazem uprawniony urbanista, podjęłam pracę nad mniejszymi opracowaniami planistycznymi. Możliwość bezpośredniego kształtowania przestrzeni wraz ze znajomością aktualnych, lecz zmieniających się uwarunkowań gminy, dała impuls do powstania pracowni. Pracownia ma za zadanie nie tylko opracowywanie planów miejscowych, ale też przygotowywanie opracowań fizjograficznych, urbanistyczno – konserwatorskich, prognoz skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze, prognoz skutków ekonomicznych uchwalania planów i innych dokumentów w postaci: wniosków, opinii, ocen, bilansów i analiz dla Wójta Gminy Jabłonna, w tym nowych zadań wynikających z obowiązujących przepisów np. ustawy o rewitalizacji.

Na jakie trudności napotyka pracownia? Czy jakieś czynniki utrudniają jej pracę?

Trudności? Trudności staramy się rozwiązywać, ale większość problemów wynika z ograniczeń związanych z przepisami i zmieniającym się ustawodawstwem.

Jak ocenia Pani jako kierownik pracę pracowni urbanistyczno – architektonicznej?
Nie będę oceniać swojej pracy.

Jakie argumenty przemawiają za tym, aby utrzymać ją jako jednostkę budżetową gminy?

Pokrycie planami w gminie Jabłonna wynosi 84,8%. Większą część planów sporządziła Pracownia. Początkowo w roku 2003 były one zlecane drogą przetargową. Z dziewięciu tematów zleconych przetargowo, jedynie dwa zostały ukończone i uchwalone. Pozostałe ukończyli pracownicy pracowni. Przez te lata udało się stworzyć szeroką bazę danych o gminie oraz zminimalizować liczbę wydawanych decyzji o warunkach zabudowy do ok. 30 decyzji rocznie. W początkowej fazie bez planów miejscowych stanowiło to liczbę dziesięciokrotnie większą. Wydawaliśmy ponad 300 takich decyzji rocznie. Wszystko dlatego, bo plany miejscowe dają bezpośrednie informacje dla inwestorów i są lepszym narzędziem do zagospodarowywania przestrzeni niż decyzje o warunkach zabudowy. Pracownia jest instrumentem Wójta Gminy do kreowania ładu przestrzennego. Odpowiada na bieżące potrzeby gminy poprzez sporządzanie miejscowych planów czy wydawanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Dzięki pracowni można szybko reagować na zmieniające się warunki społeczne, gospodarcze i potrzeby lokalne. Z uwagi, że wszystkie dokumenty planistyczne wychodzą z pracowni, mają ujednolicone zapisy, symbolikę i część graficzną, co również ułatwia pracę i porządkuje bazę danych o terenie. Obszary, dla których istnieje obowiązujący i aktualny plan miejscowy, są pod względem formalnym znacznie lepiej przygotowane na nowe inwestycje, a procedura administracyjna jest bardziej przejrzysta i mniej uciążliwa.

Z opracowania „Obszar metropolitarny Warszawy w 2014r.” Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że Gmina Jabłonna należy do grona rozwijających się gmin obok takich gmin jak Ząbki, Marki, Kobyłka, Radzymin, Wiązowna, Piaseczno, Lesznowola (np. analiza przyrostu naturalnego na 1000 ludności w gminach wchodzących w skład obszaru aglomeracji warszawskiej). W gminach tj. Grodzisk Mazowiecki, Lesznowola, Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin Jeziorna część planów i opracowań planistycznych jest robiona w urzędzie przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje. Część gmin zastanawia się i chce takie jednostki bądź wydziały stworzyć na potrzeby sporządzenia tychże dokumentów np. Gmina Marki czy Raszyn.