Jakie są sporty walki? Opis najpopularniejszych sportów

Man and teen boy fighting at aikido training in martial arts school

fot. freepik.com

Sporty walki są dużym widowiskiem, które przyciąga kilkadziesiąt tysięcy osób na arenach i miliony przed telewizorami oraz monitorami. Definicją tej dyscypliny sportowej jest rywalizacja osób w systemie jeden na jednego. W zależności od rodzaju zawodnicy podlegają określonym zasadom. W tym artykule sprawdzimy, jakie są sporty walki wręcz i przedstawimy ich charakterystykę.

Judo

Sztuka walki pochodząca z Japonii. Stworzył ją Jigorō Kanō. Twierdził, że siła nie zależy od wagi i postury ciała, ale od szybkości i zwinności. Idea doskonalenia samego siebie określana przez Japończyka znajduje odbicie w stopniach. Początkujący otrzymują brązowy pas judo, a najlepsi czarny. Trening judo opiera się na doskonaleniu dźwigni, rzutów, padów i duszeń. Walki przeprowadzane są według kategorii wagowych i trwają 4 minuty. Wszystko odbywa się na macie o wymiarach 8 x 8 lub 10 x 10 metrów. Zwycięża zawodnik, który rzuci przeciwnika na plecy i utrzyma go na macie przez minimum 20 sekund. Innym sposobem na wygraną jest założenie dźwigni lub duszenie aż do poddania. W trakcie walki otrzymuje się małe punkty, które w przypadku niezakończenia pojedynku przed czasem decydują o wyniku starcia.

Jiu-Jitsu

Sport walki powstały w Japonii w XVII wieku. W jiu-jitsu liczy się głównie zwinność, szybkość i skuteczność wykonywanych ruchów. Ważną techniką jest duszenie, a także rzuty i dźwignie. Obecnie zawody głównie rozgrywane są według zasad odmiany brazylijskiej. Walka obejmuje parter, stójkę i zwarcie. Celem zawodników jest przejęcie kontroli nad rywalem i zadawanie kontrolowanego bólu za pomocą wielu technik. Wygrywa ten, kto sprowadzi przeciwnika na matę i wykona kończącą technikę, zmuszającą go do poddania się.

Taekwondo

Jakie są sporty walki, które są w programie Igrzysk Olimpijskich? Jednym z nich jest taekwondo. Sport ten pochodzi z Korei. Nazwę można interpretować jako sztukę walki opartą na stopach i pięściach. Podobnie jak w przypadku innych sztuk walki pochodzących z Dalekiego Wschodu  wyróżnia się tutaj stopnie wtajemniczenia. Pierwszy z nich to biały pas, który symbolizuje niedoświadczenie i niewinność. Najlepszy stopień to mistrzowski. Upoważnia on do noszenia czarnego pasa taekwondo. Rywalizacja odbywa się na ringu 8 x 8 metrów bez użycia lin i ograniczeń fizycznych. Na świecie istnieją trzy główne organizacje, które w regulaminie posiadają określone zasady walki. Zawody typu ITF i GTF dopuszczają uderzanie pięścią w twarz, natomiast organizacja WTF tego kategorycznie zabrania. W zamian za to można uderzyć rywala w twarz tylko nogą, a pięścią wyłącznie w korpus.

Karate

Jeden ze sportów olimpijskich, który został dodany do ramówki tej imprezy dopiero w 2021 roku w Tokio. Obecnie wyróżniamy ponad 100 stylów karate. Pierwsze zapiski o tej sztuce walki pochodzą z wyspy Okinawa w Japonii. Podobnie jak inne dyscypliny z tego regionu świata obowiązuje tutaj surowa etyka, zasady, stopnie i hierarchia. Jednym z elementów ćwiczeń jest np. przełamywanie twardych przedmiotów. Technikę tą można zobaczyć w wielu filmach.

Zapasy

Od 1896 roku z przerwami pojedynki zapasów odbywają się na Igrzyskach Olimpijskich. Walki przeprowadzane są na macie pomiędzy zawodnikami w tej samej kategorii wagowej. Celem pojedynku jest położenie rywala na łopatki. Dokonuje się tego za pomocą różnych technik. Sędziowie przyznają za każdą z nich odpowiednie punkty według zasad (od 1 do 5). Kto zdobędzie więcej punktów w ciągu dwóch rund po 3 minuty, ten zwycięża. W przypadku dużej przewagi punktowej (różnica co najmniej 10 pkt technicznych) przyznaje się automatyczną wygraną, która nosi nazwę „tusz”.

Boks

Zdecydowanie najpopularniejszy sport walki. Na Igrzyskach Olimpijskich pojawił się już w 1904 roku. Gale boksu przyciągają na całym świecie miliony kibiców. Walka bokserska odbywa się w kwadratowym ringu o wymiarach 4,3 m długości i 6,1 m szerokości. Nad przebiegiem pojedynku czuwa arbiter główny i sędziowie punktowi. Walki toczone są od 10 do 12 rund. Każda trwa 3 minuty, a pomiędzy nimi zawodnik ma 60 sekund na odpoczynek. W boksie wyróżnia się aż 17 kategorii wagowych, zaczynając od słomkowej, a kończąc na wadze ciężkiej. Pojedynek kończy się w przypadku nokautu, w którym zawodnik zostaje powalony lub nokautu technicznego. Ten drugi ma miejsce, jeśli bokser nie jest w stanie fizycznie walczyć dalej. Decyzję podejmuje sędzia ringowy, lekarz, sekundant lub sam zawodnik. Trzecia forma zakończenia meczu bokserskiego to werdykt sędziowski na podstawie punktów.

Jakie są sporty walki, możecie sprawdzić u bukmachera Fuksiarz, który oferuje typy na większość najpopularniejszych dyscyplin. Jest to w pełni legalny serwis, posiadający licencję Ministerstwa Finansów o numerze PS4.6831.1.2020. Kod promocyjny fuksiarz gwarantuje zakład bez ryzyka do 500 PLN, a także pozostałe atrakcyjne bonusy i funkcje dla zarejestrowanych osób.

Kickboxing

Podobnie jak inne sporty walki, aby wszystko miało sens również w kickboxingu, zastosowano kilka niezbędnych zasad. Wszystkie pojedynki odbywają się na ringu bokserskim. Każdy zawodnik w kickboxingu musi rywalizować w tej samej kategorii, aby zapewnić uczciwą walkę. Rundy trwają po 3 minuty, a ich liczba zależy od doświadczenia zawodników. Zazwyczaj walki kontraktowane są na określoną liczbę rund. Między każdą rundą następuje 1-minutowa przerwa na odpoczynek. Walki mistrzostwie trwają 12 rund po 3 minuty. Zawodnicy starają się pokonać przeciwnika, używając ciosów oraz kopnięć w ciało i głowę. Zabronione jest kopanie w krocze. Jeśli w ciągu całej walki obaj kickbokserzy nie zmuszą sędziego do przerwania, to o wyniku decydują punkty. Pojedynek w przypadku takiej samej liczby punktów uznaje się za remisowy.

MMA

Jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy korzystają z mieszanych technik. Rywalizacja toczy się w stójce i w parterze. W typowych walkach MMA dozwolone są ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie, duszenia i rzuty. Często w niektórych organizacjach zabrania się ciosów łokciami, dźwigni na kręgosłup i skrętówek na kolana. O wyniku walki decyduje nokaut, poddanie się oraz punktacja, jeśli pojedynek nie zakończył się przed czasem. Zawodnicy biją się na ośmiokątnym ringu, który otoczony jest siatką zabezpieczającą zawodników przed wypadnięciem. Dodatkowo zawodnicy muszą korzystać ze specjalnych rękawic MMA, które są o wiele mniejsze i lżejsze od typowych rękawic bokserskich.