Burmistrz Miasta i Gminy Serock podpisał porozumienie o współpracy partnerskiej z bułgarską gminą Dryanovo

Burmistrz Trifon Panchev i Burmnistrz Artur Borkowski podpisali porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem i Gminą Serock a bułgarską gminą Dryanovo fot. UMiG w Serocku

Burmistrz Trifon Panchev i Burmnistrz Artur Borkowski podpisali porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem i Gminą Serock a bułgarską gminą Dryanovo fot. UMiG w Serocku

W minioną sobotę (21 maja) podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku burmistrz Miasta i Gminy Serock – Artur Borkowski podpisał z burmistrzem Trifonem Panchevem porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem i Gminą Serock a bułgarską gminą Dryanovo. W uroczystości udział wzięli m.in. Margarita Ganeva Ambasador Republiki Bułgarskiej w Polsce, Nikolaj Kostov – dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii oraz przedstawiciele miast partnerskich Miasta i Gminy Serock: Dzierżoniowa, Radzionkowa, czeskiego Lanskroun i litewskiej Ignaliny. Na czym będzie polegała współpraca pomiędzy samorządami z Serocka i Dryanova?

 

 

Przypomnijmy, że 22 kwietnia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Święta Patrona Serocka, Św. Wojciecha radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem i Gminą Serock a gminą Dryanovo w Bułgarii. – Nawiązana współpraca opierać się będzie na wzajemnych kontaktach dążących do jak najlepszego poznania się, wymiany poglądów i informacji pomiędzy mieszkańcami poszczególnych samorządów. – mogliśmy przeczytać w przyjętej przez radnych uchwale (więcej o przyjętej przez radnych uchwale pisaliśmy TUTAJ).

Urząd Miasta i Gminy Serock współpracuje już z czeskim Lanskroun, litewskim Ignalinie, węgierskim Balatonalmadi i włoskim Celleno. Natomiast w Polsce serocki samorząd współpracuje z Dzierżoniowem i Radzionkowem.

 

 

Główne punkty współpracy serockiego samorządu i tego z Bułgarii będą skupiać szczególnie wokół:

  • wzajemnej informacji o obszarach będących przedmiotem zainteresowania stron w dziedzinie kultury, edukacji, turystyki, sportu;
  • ułatwienia kontaktów między społecznościami lokalnymi;
  • wymiany doświadczeń w pracy organów administracji samorządowej;
  • stworzenia warunków dla wzajemnej prezentacji dorobków lokalnych środowisk artystycznych i kulturalnych;
  • wzajemnej wymiany grup dzieci i młodzieży.

Dlaczego nawiązano współpracę z gminą Dryanovo w Bułgarii?

Dryanovo to niewielka gmina zlokalizowana w środkowej Bułgarii, obwodzie Gabrowo i liczy ok. 8 tysięcy mieszkańców. Walory tego regionu zachęcają do zwiedzania, wypoczynku i rekreacji. Piękna przyroda i bogata historia sprawiają, że Dryanovo jest celem podróży dla wielu osób przez cały rok. Wśród największych walorów miasta będącego zarazem centrum administracyjnym gminy Dryanovo można wymienić m.in. trzy atrakcje turystyczne dodane do oficjalnej listy narodowych atrakcji Bułgarii. Są to: Jaskinia Bacha Kiro, Klasztor i Muzeum Historyczne Dryanova. W kulturze mieszkańców ważną rolę odgrywa zamiłowanie do sztuki ludowej.

– Podjęcie współpracy partnerskiej z gminą Dryanovo, to inicjatywa, która zmierza do wykorzystania doświadczeń partnerskich samorządów w kierunku podejmowania działań na rzecz wzajemnego rozwoju. Przyczyni się ona również do integracji i budowania wzajemnych przyjaźni między naszymi lokalnymi społecznościami w dziedzinie sportu, kultury, wypoczynku oraz wymiany dzieci i młodzieży. Gminy partnerskie podejmą aktywne i wszechstronne współdziałania w zakresie realizacji wspólnych projektów w różnych dziedzinach, w szczególności dotyczących kultury, sportu, turystyki, edukacji oraz wzajemnej promocji. – informują urzędnicy na stronie internetowej ratusza w Serocku.

W uroczystej Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w sobotę (21 maja) w Serocku udział wzięli m.in. J.E. Margarita Ganeva – Ambasador Republiki Bułgarskiej w Polsce, Nikolaj Kostov – dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii, przedstawiciele miast partnerskich Miasta i Gminy Serock: Dzierżoniowa, Radzionkowa, czeskiego Lanskroun i litewskiej Ignaliny, a także przedstawiciele okolicznych samorządów, radni powiatowi, radni gminni, duchowni, przedstawiciele różnych grup, jednostek i środowisk lokalnych.

Na zakończenie uroczystości zespół Kantyczki zaśpiewał trzy piosenki w języku bułgarskim, ukraińskim i polskim. Po sesji Pani ambasador Bułgarii uroczyście odsłoniła wystawę „Bułgaria oczami Polaków”, którą do 5 czerwca będzie można oglądać w Izbie Pamięci, a na rynku została uroczyście podniesiona flaga Republiki Bułgarskiej na maszt koło ratusza.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Serock