Dyrektor wybrany

52045146f3318.jpg

Tematem posiedzenia komisji w dniu 18 kwietnia 2012 r. było zapoznanie się radnych z kandydatami na stanowisko Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku. W wyniku konfliktu z burmistrzem Serocka, Sylwestrem Sokolnickim, o sposób przeprowadzania naborów na stanowisko, które zdaje się być bardzo istotne dla środowiska sportowego i wywołuje wiele emocji, radni poprosili o moźliwość zapoznania się z koncepcjami wszystkich aplikujących i poznanie ich osobiście.

Mimo zaproszenia do rozmów wszystkich dopuszczonych kandydatów, na spotkanie z radnymi przyszło tylko dwóch. Jednym z nich był Jan Rozmus, wiceprezes mazowieckiej Organizacji Ligi Obrony, który zapoznał radnych z koncepcją rozwoju sportu w gminie Serock. Jego wystąpienie oraz doświadczenie zawodowe zrobiły bardzo duźe wraźenie. Na koniec posiedzenia komisji burmistrz, Sylwester Sokolnicki wprowadził na obrady Piotra Mulika. Wraz z zastępcą burmistrza, Józefem Zającem, przedstawił kandydata jako osobę najbardziej predysponowaną na to stanowisko. Zgromadzeni zwrócili uwagę na gafę, jaką popełnił burmistrz przy przedstawianiu swojego kandydata. Oświadczył o swojej decyzji, jaką jest zatrudnienie Pana Mulika na stanowisku dyrektora na okres próbny do końca bieźącego roku. Przedstawiciel środowiska sportowego, pan Józef Przybył zapytał po co się zebrała komisja, skoro burmistrz oświadcza, źe zatrudnia kandydata na pół roku bez opinii komisji: – To doświadczony burmistrz, 21 lat mu minęło i taką gafę popełnił.

Decyduje burmistrz
Radny Lutomirski wyjaśnił, źe to burmistrz decyduje o wyborze kandydata, radni mogą jedynie opiniować i doradzać w tej sprawie. – Naleźałoby zmienić paragraf 7, który zobowiązywałby burmistrza do obowiązku opiniowania. Zwrócił uwagę, źe obecne prace są chaotyczne i w przyszłości naleźałoby określić kryteria oceny kandydatów oraz ustalić zasady organizacji pracy komisji. Wynikiem zaistniałego sporu pomiędzy radnymi a burmistrzem mają być prace nad statutem gminnym, które to mogą bardziej szczegółowo określić zasady postępowania przy opiniowaniu kandydatów oraz kompetencje Rady Gminy. Do błędu przyznał się zastępca burmistrza, Józef Zając, który stwierdził, źe brak jasnego zapisu moźe powodować róźne interpretacje: – To niedopracowane w statucie i zrobił się galimatias – tłumaczył, zaznaczając źe naleźy to uściślić, by uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.

Młody dyrektor
Pominięcie opinii radnych przez burmistrza nie wpłynęło negatywnie na przebieg spotkania. Radni, uczestniczący w obradach komisji wraz z osobami zasłuźonymi ze środowisk sportowych, ocenili pozytywnie kandydaturę Piotra Mulika. Dostrzegli mocne strony kandydata, takie jak zdobyte wykształcenie, czyli ukończenie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Wyźszej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Kożmińskiego w Warszawie. Słaba strona kandydata to według nich brak doświadczenia w kierowaniu jednostkami budźetowymi w strukturach samorządowych. Ze względu na młody wiek kandydata, mieli nadzieję na dobry kontakt z młodzieźą i świeźe spojrzenie na serocki sport.

Najwaźniejsze są dzieci
Koncepcja Piotra Mulika, przyszłego Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji, opiera się na dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest docenienie atrakcyjnego połoźenia gminy i wykorzystanie istniejącej bazy sportowej. Na tej podstawie moźna będzie w przyszłości zbudować wizję ośrodka sportu i rekreacji, który troszczy się o mieszkańców: – Pomysłów jest wiele, ale nie mogą być one odrealnione, gdyź zaleźą od budźetu – tłumaczył radnym Piotr Mulik. Drugi kierunek to szkolenie dzieci i młodzieźy i wykorzystanie współpracy szkół. Zwrócił uwagę na pozytywne działanie turniejów, które wprawdzie są kosztowne, ale potrafią fantastycznie zmotywować młodzieź do uprawiania sportów. Za najwaźniejsze uwaźał poprawę sprawności fizycznej dzieci, młodzieźy i dorosłych, ograniczenie tendencji do siedzącego trybu źycia, zmniejszenie liczby osób z otyłością oraz ograniczenie zjawisk patologicznych poprzez zachęcenie do uprawiania sportu. Nie zapomniał o niepełnosprawnych, którym równieź naleźy się poprawa dostępności do rekreacji ruchowej.

Marzenia dla Serocka
Jego propozycje ciekawych imprez, które mogłyby być cyklicznie organizowane w Serocku, to triathlon letni, turniej tenisa ziemnego dla amatorów i turnieje sportów biegowych oraz nordic walking. Młody dyrektor zamierza w przyszłości pozyskać nowe talenty do sekcji koszykówki oraz zorganizować jesienne regaty dla mieszkańców gminy. W Serocku mogłaby w przyszłości powstać baza zimowych tras dla narciarzy biegowych, tor gokartowy dla najmłodszych, park linowy oraz park zdrowia na świeźym powietrzu.
Radni przepytali kandydata na temat wiedzy o serockim sporcie, prosili o moźliwość stworzenia rady społecznej przy ośrodku, który wspomagałby działania placówki. Zaznaczyli, źe dotychczasowe decyzje wywoływały szereg konfliktów. Do kandydata przekonało ich przede wszystkim zapewnienie o tym, źe pan Piotr zamierza spotykać się z przedstawicielami sportu i stowarzyszeń oraz to, źe jest otwarty na współpracę.

Iwona Wymazał