Historia Wierzbicy

historia-wierzbicy

W ramach projektu „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej” odbyło się w świetlicy socjoterapeutycznej w Wierzbicy kolejne spotkanie z dr. Sławomirem Jakubczakiem. Tematem była historia Wierzbicy i jej właścicieli.

Historia Wierzbicy

W trakcie wykładu przedstawione zostały informacje dotyczące np.: pierwszej wzmianki o Wierzbicy w dokumencie z 1349 roku, czy nadania sołectw  w Wierzbicy i Dierżeninie w 1389 r. przez biskupa płockiego. W historię wsi wplecione zostały losy właścicieli, zarządców i dzierżawców dóbr wierzbickich np.: Wojszczyków, Marczewskich, Kościeszów, Bielskiego, Krętowicza czy ostatniej właścicielki Wierzbicy Marii z Dłużewskich Borkowskiej. Nie zabrakło wątku romantycznej miłości  i związku Benigny i generała Małachowskiego. Stare mapy pokazały, jak zmieniało się położenie wsi względem Narwi, jakie szlaki komunikacyjne przebiegały opodal wywierając wpływ na rozwój Wierzbicy. Były w niej niegdyś 2 karczmy, których tradycję kontynuuje restauracja „Złoty Lin”, były cegielnie – pierwsza funkcjonowała już w I poł. XIX w., a cegła z Wierzbicy na początku XX w. posłużyła do renowacji serockiego kościoła. Był most, na którym jeszcze w XIX obowiązywały taryfy za przejazd czy przeprowadzenie krowy, przetrwała do dzisiaj przydrożna kapliczka, mimo że w czasie II wojny światowej zabudowa wsi była dwukrotnie zniszczona. Dowiedzieliśmy się także, że 1-majowe pochody, całkiem niedawno, otwierała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wierzbicy.

Kolejne spotkanie w Zegrzu

Serdecznie dziękujemy za obecność, zainteresowanie, uwagi i rozmowy, a także za przyniesione zdjęcia i dokumenty rodzinne. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, 16 listopada w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu o godz. 15:00. Tematem wykładu będzie Zegrze – historia i główne zabytki.

Beata Roszkowska

Dofinansowanie projektu

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Operacja realizowana przez Miasto i Gminę Serock pt. „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej”,  której celem jest zorganizowanie cyklu 10 spotkań w rożnych częściach gminy, poruszających tematykę historii danego obszaru; współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.