Jadwisin. Nie chcą Rempalskich – będzie Konwaliowa

jadwisin-konwaliowa

Jadwisin ul. Konwaliowa (fot. arch. GP)

 

Jadwisin w sporze o nazwę ulicy. Część mieszkańców, tamtejszy radny i grono pedagogiczne szkoły w Jadwisinie chciało uhonorowania założycieli szkoły w postaci przyznania im patronatu nad jedną z ulic we wsi. Inną wizję miał tamtejszy urząd i część radnych, którzy nadali drodze nazwę Konwaliowa.

28 października na sesji Rady Miasta i Gminy Serock seroccy radni podejmowali decyzję w sprawie nazw ulic w Jadwisinie. Urzędnicy przygotowali projekty uchwał, według których dotychczasowa jedna z dróg wewnętrznych (odchodząca od Jaśminowej – zwyczajowo określana nazwą Konwaliowa) otrzymała nazwę Jeżynowej. Zaś ulica od Szaniawskiego do ulicy Szkolnej, która do tej pory oficjalnie nie miała nazwy (zwyczajowo nazywana także Konwaliową), otrzymała nazwę Konwaliowej.

Komisji Rady Miasta i Gminy Serock

O ile nikt nie ma żadnych zastrzeżeń co do przemianowania Konwaliowej na Jeżynową, o tyle nazwanie jednej z ważniejszych ulic w Jadwisinie – Konwaliową, okazało się sprawą sporną. Podczas komisji Rady Miasta i Gminy Serock (RMiG Serock), radny Rafał Tyka zgłosił wniosek, by ulicę nazwano imieniem Juliana i Ireny Rempalskich – założycieli jadwisińskiej placówki oświatowej. Wniosek został odrzucony przez przewodniczącego komisji Józefa Lutomirskiego, który wtedy stwierdził, że wniosek Tyki nie ma poparcia społecznego i jest słabo uargumentowany. Sam urząd nie przeprowadził żadnych konsultacji i poza uporządkowaniem nazewnictwa nie podał żadnych argumentów za konkretnymi nazwami ulic.

Decyzja na sesji

Już na sesji radny Rafał Tyka złożył uzupełniony wniosek o nazwanie jednej z głównych ulic w Jadwisinie imieniem Juliana i Ireny Rempalskich. – To ludzie, którzy pod groźbą śmierci nauczali w czasie okupacji – przybliża sylwetkę Rempalskich, radny Rafał Tyka. Państwo Rempalscy w czasie II Wojny Światowej prowadzili tajne nauczanie i należeli do Armii Krajowej. Przybyli do Jadwisina w latach 1950-1951, gdzie rozpoczęli działania mające na celu odzyskanie terenu pod budowę nowej szkoły. Dzięki ich zaangażowaniu rozpoczęła się ona w 1959 roku. Dwa lata później placówka dla 130 uczniów została oddana do użytku. Ich kandydaturę poparło środowisko pedagogów szkoły w Jadwisinie. Radny Rafał Tyka cytuje wypowiedź wieloletniej dyrektorki szkoły Ireny Beli: – Uważam, że wniosek do projektu uchwały radnego Rafała Tyka jest bardzo trafny. Upamiętni to pracę, wysiłek, trud ludzi, którzy wiele czasu, sił i zdrowia w budowę nowego budynku szkolnego w Jadwisinie, czyli upamiętni Państwa Juliana i Irenę Rempalskich. Pod swoim wnioskiem radny załączył list poparcia Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Jadwisinie. Pod wnioskiem podpisało się 13 nauczycieli.

Argumenty przeciw radnemu

Mimo argumentów, podczas sesji Rady RMiG Serock, wniosek radnego i Rady Pedagogicznej został potraktowany przez Przewodniczącego Rady Artura Borkowskiego jako wadliwy, a argumentacja jako niewystarczająca. Co prawda przewodniczący nie kwestionował zasług Rempalskich, ale stwierdził, że oczekuje szerszej informacji (przygotowanych przez specjalistów) na temat życiorysu proponowanych osób, by sprawdzić, czy nie było w nich jakichś kompromitujących epizodów. Następnie dodał, że wziąłby wniosek pod uwagę, gdyby nie to, że jest on sprzeczny z propozycją gminy.

9 za Konwaliową

Ostatecznie, w głosowaniu 9 radnych uznało, że nazwa Konwaliowa jest bardziej stosowna. 4 radnych głosowało przeciwko i jeden wstrzymał się od głosu. Według kierownika Referatu GP Joanny Gwadery, dzięki zmianie, zostanie naprawiony błąd, który ktoś popełnił w przeszłości i ulica, na którą od dawna nazywano Konwaliową, teraz formalnie otrzyma taką samą nazwę.

Jadwisin – ważniejszy kwiatek czy żołnierz AK?

Co jest lepsze nazwa kwiatka, roślinki? Czy nazwa ludzi, którzy wnieśli dla Polski, dla nauki, dla dzieci, dla tego terenu, z którego korzystamy? Oni zrobili w kilka lat to, co gmina nie potrafi zrobić przez dwadzieścia kilka lat. Doprowadzili do tego, że w dwa lata wybudowano szkołę, a tutaj czekamy już od roku 1961, a mamy rok 2013, na łącznik między szkołą a stołówką w Jadwisinie – podsumował przebieg głosowania i brak akceptacji stanowiska rady pedagogicznej Rafał Tyka.

Jadwisin ul. Konwaliowa