Jeden dyrektor zamiast dwóch

5204684800447.png

8 kwietnia została podjęta uchwała dotycząca zamiaru połączenia Ośrodka Kultury w Serocku i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Serock. Z dniem 1 stycznia 2014 roku w Serocku powstanie nowa instytucja kulturalna Centrum Kultury.

 

Burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki, korzystając z ustawy z 2011 roku dopuszczającej zmiany w organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zamierza połączyć serocką bibliotekę oraz dom kultury. Jak obiecuje Urząd Miasta i Gminy Serock, takie działania nie spowodują uszczerbku w działaniu biblioteki jak i ośrodka kultury. Aby przekształcenia były możliwe, UMiG Serock musi ogłosić zamiar przekształceń co najmniej pół roku przed realizacją zamiarów i zasięgnąć opinii Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej jako organów nadrzędnych nad gminną biblioteką. Wymagana jest również zgoda ministra ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Fuzja kulturalna
Wątpliwości co do zasadności tej decyzji wyrażają radni: Justyna Matuszewska oraz Rafał Tyka. Jako przykład podają politykę UMiG w Serocku, gdzie instytucje się dzieli. Tak jest w przypadku jednostek gospodarujących zasobami komunalnymi i wodociągami. Tam tworzy się stanowiska dwóch dyrektorów i kierowników. Według burmistrza Sokolnickiego oraz jego zastępcy Józefa Zająca, oba przypadki nie są jednoznaczne, a w małych miastach, do 15 tysięcy mieszkańców, łączy się instytucje kulturalne, by łatwiej było nimi zarządzać.

Gdzie oszczędności?
Jako uzasadnienie do tej decyzji podawane jest sprawniejsze i bardziej pełne wykorzystanie zasobów materialnych obu instytucji oraz bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów ludzkich. – Utworzenie jednej instytucji kultury będzie miało znaczący wpływ na obsługę administracyjną. Nastąpi skomasowanie służb finansowo-księgowych, obsługi sprzętu, urządzeń – czytamy w uchwale. W praktyce oznacza to korzystanie z jednego samochodu, czy połączenie etatów księgowej. Obecnie w bibliotece zatrudnionych na umowę o pracę jest pięć osób, z czego trzy z nich na pełny etat. W Ośrodku Kultury pracuje dziewięć osób. Sześć z nich ma pełen etat, jedna na ¾, a dwie osoby 1/2 etatu. Od 1 stycznia 2014 roku wszyscy staną się pracownikami Centrum Kultury z umowami zaproponowanymi przez nowy zakład. Nie wiadomo, czy na stanowisko dyrektora nowej placówki zostanie zorganizowany konkurs. Nie ma jednak żadnych analiz finansowych dotyczących innych oszczędności. Jedyne skutki, o których dzisiaj wiemy, jakie przyniosłaby taka decyzja, to likwidacja stanowiska dyrektora biblioteki i co za tym idzie pozbawienie go dodatku funkcyjnego dla jej dyrektora. Biblioteka publiczna jest zarządzana od ponad 24 lat przez szanowanego i powszechnie znanego w Serocku Pana Zdzisława Lewandowskiego.

iw