Serockim przedsięwzięciom kulturalnym towarzyszy wyjątkowy klimat. Wielowiekowe tradycje, historyczne dziedzictwo regionu i akcenty lokalnej ludowości nieustannie stanowią inspirację dla wydarzeń kulturalnych organizowanych w Mieście i Gminie Serock.
Serock, to ponad 600-letnie miasto, jednak jego korzenie sięgają do XI wieku. Położenie przy szlakach handlowych powodowało, że spotykały się tu różne kultury, zapewne również religie. Nie sposób pominąć także faktu zamieszkiwania Serocka przez społeczność żydowską w XIX/XX wieku. Ślady tej wielowiekowej historii i różnorodności kulturowej odnaleźć można w istniejących wciąż miejscach historycznych i zabytkowych budynkach. Szacunek do tradycji towarzyszy także współczesnym mieszkańcom Serocka, a podejmowane przez nich inicjatywy mają unikatowy charakter.
Wojciechowe świętowanie
Od wiosny do późnej jesieni przestrzeń miasta i gminy stanowi scenerię przedsięwzięć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Serocki kalendarz imprez rozpoczyna kwietniowy Bieg Wojciechowy, który inauguruje Wojciechowe Świętowanie organizowane ku czci Patrona miasta. Każdego roku amatorzy biegów pokonują atestowaną przez Polski Związek Lekkoatletyki trasę. Nie należy ona do najłatwiejszych, ukształtowanie terenu w Serocku jest bowiem dość osobliwe i często nawet dla największych biegaczy stanowi niemałe wyzwanie. Imprezie towarzyszą biegi rodzinne, nordic walking oraz bieg z książką.
Majowy festyn z okazji Święta Patrona Serocka – św. Wojciecha, to główna impreza w gminnym kalendarzu – święto mieszkańców oraz przyjaciół Miasta i Gminy Serock. Festyn poprzedzony jest barwnym korowodem, podczas którego prezentują się najróżniejsze grupy działające w gminie, przedstawiciele serockiego samorządu, delegacje miast partnerskich i przyjaciele Serocka. Po korowodzie, na rynku występują podopieczni serockich placówek oświatowych i kulturalnych, lokalni i zaproszeni artyści, a na koniec publiczność bawi się na koncercie znanej gwiazdy. Na uczestników festynu tego dnia czekają również różnego rodzaju prezentacje, pokazy, stoiska, konkursy i zabawy. Festyn kończy się pokazem sztucznych ogni.
W nawiązaniu do najdawniejszych tradycji
Do lokalnych tradycji, związanych z położeniem nad rzekami Bug i Narew, nawiązują organizowane w czerwcu na serockiej plaży Wianki. Dawni Słowianie spotykali się w letnią, najkrótszą w roku, noc nad rzekami, by przy palonych ogniskach, zwanych potem w niektórych regionach „sobótkami”, śpiewać, tańczyć, zaklinać rzeczywistość, prosząc bóstwa i opiekunów o opiekę i pomyślność. W Noc Kupały, do której nawiązują Wianki, młode dziewczęta puszczały także na rzekę kwietne wianki z nadzieją, że wyłowią je kawalerowie, zapewniając tym samym owym dziewczętom zamążpójście. Tej Nocy również towarzyszył zwyczaj poszukiwania legendarnego kwiatu paproci. Szczęśliwcowi, który by go znalazł miał zapewnić powodzenie, bogactwo, pomyślność w miłości i wszelkie spełnienie. W Serocku zachowano zwyczaj puszczania wianków, choć stanowi on już raczej tylko symbol i nawiązanie do dawnych tradycji. Wiankowego wieczoru na plaży odbywa się koncert szantowy lub nawiązujący tematyką do słowiańskich obrzędów, a impreza kończy się biesiadowaniem przy ognisku i pokazem sztucznych ogni.
Do najdawniejszych, średniowiecznych, tradycji nawiązują lipcowe warsztaty „To Barbarki robota”. Organizowane u stóp dawnego grodu, przywołują klimat najdawniejszych serockich czasów. Słowianie zapraszają zgromadzonych gości do swoich domostw, a wojowie dumnie oprowadzają po zbrojowni i obozowisku. Śmiałków zapraszają do potyczek i co roku okazuje się, że najodważniejsi są najmłodsi uczestnicy imprezy. W niedzielne popołudnie na Bulwarze Nadnarwiańskim rozstawiają się różnego rodzaju stoiska, na których lokalni rękodzielnicy prezentują swoje dzieła. Gromadzą też wokół siebie chętnych, którzy chcą posiąść wiedzę i zgłębić tajniki wybranego rzemiosła. Nie brakuje tu także różnego rodzaju pokazów, zabaw, konkursów i opowieści o życiu Słowian.
Serock zachęca i angażuje
Od kilku lat w letnie niedzielne popołudnia, mieszkańcy i sympatycy Serocka gromadzą się przy serockiej fontannie na rynku, aby spędzić czas, słuchając oryginalnych prezentacji różnych gatunków muzycznych w interpretacji zaproszonych muzyków.
Lato, to także intensywny rekreacyjnie czas. Podczas wakacji na serockiej plaży odbywają się turnieje korfballu, siatkówki, czy koszykówki. Nie brakuje także zabaw dla dzieci i młodzieży, prowadzonych przez animatora oraz różnego rodzaju warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W wielu gminach w całej Polsce, w pobliżu przesilenia jesiennego, organizowane są dożynki, nawiązujące do staropolskich obrzędów, wieńczących letnie żniwa. Podobnie jest w gminie Serock. Organizowane na początku września Święto Darów Ziemi, to czas, w którym lokalni gospodarze, składają w dziękczynieniu dary – plony pól, rzek, sadów, lasów. W barwnym korowodzie przenoszą je z lokalnej świątyni na plac opodal, gdzie odbywa się dożynkowy festyn. Towarzyszą mu prezentacje, pokazy, konkursy, zabawy, stoiska. Na scenie trwają występy artystyczne. Nie brakuje także konkursów dla sołectw, które co roku przysparzają publiczności mnóstwo powodów do śmiechu.
Gratką dla amatorów sportu jest jesienny Bieg Niepodległości. Różne dystanse i kategorie wiekowe powodują, że do Serocka ściągają rzesze biegaczy, chcąc w ten sposób uczcić Tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny.
Choć zdawać by się mogło, że to koniec kalendarza imprez, to nie sposób pominąć jeszcze jednej szczególnej okazji. W okolicy świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy spotykają się na serockim rynku, by wspólnie kolędować, łamać się opłatkiem i składać sobie życzenia. Od kilku lat spotkaniu towarzyszy jarmark świąteczny, podczas którego można nabyć świąteczne dekoracje, upominki, prezenty, choinki, ogrzać się gorącymi, aromatycznymi napojami, czy skosztować świątecznych smakołyków.
Oferty kulturalne w dobie epidemii
Serock – tak mocno związany z tradycjami rybackimi i flisackimi – przez cały rok zaprasza także do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji opowiedziana została historia miasta i okolic. W trzech salach – izbach dawnej szkoły – znalazły się treści poświęcone historii gminy i jej tradycjom, od najdawniejszych czasów po współczesność. To także miejsce, w którym można otrzymać materiały promocyjne, skierowane do turystów. W Izbie odbywają się także prelekcje historyczne, spotkania poświęcone obrzędowości i inne przedsięwzięcia, które nawiązują do dziedzictwa lokalnego.
Pomimo faktu, że tegoroczny kalendarz imprez – ze względu na towarzyszące epidemii obostrzenia – został okrojony, staramy się zaoferować mieszkańcom i przyjaciołom gminy Serock możliwie szeroki wybór tegorocznych przedsięwzięć. Wszystkie większe imprezy zostały odwołane do końca sierpnia, planujemy spotkać się podczas Święta Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej – 5 września oraz na Biegu Niepodległości – 25 października. W tym roku chcemy także zaprosić Państwa na serocki Triathlon, który planowany jest na 6 września, o ile sytuacja epidemiologiczna w kraju pozwoli na jego organizację. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.serock.pl, a także stron: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku www.kultura.serock.pl i spółki Serockie Inwestycje Samorządowe www.sis.serock.pl oraz fanpejdża Urzędu Miasta i Gminy w Serocku na Facebooku, gdzie zamieszczamy aktualne zaproszenia na organizowane przedsięwzięcia. Warto także pobrać na smartfony aplikację BLISKO i wybrać z nadawców gminę Serock. Dzięki niej, będziecie Państwo na bieżąco z serockimi wydarzeniami.