“Rajd” kierowcy mercedesa obwodnicą Serocka z prędkością blisko 300 km/h. Policja prowadzi czynności

Deska rozdzielcza samochodu, który jechał z prędkością blisko 300 km.h na obwodnicy Serocka (fot. YouTube) 1

Na drodze krajowej nr 61 została zarejestrowana niebezpieczna sytuacja, kiedy to kierowca sportowego auta rozpędził prowadzony przez siebie pojazd do prędkości blisko 300 km/h. Takie nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy sprowadziło nie tylko zagrożenie na niego samego i jego pasażera, ale również na innych uczestników ruchu drogowego, którzy tego dnia podróżowali DK 61. Jak ustaliła Gazeta Powiatowa Policja zajmuje się tą sprawą i stara się ustalić, kto kierował pojazdem oraz odpowiednio go ukarać.

 

 

Cały czas nie milkną głosy niedowierzania po głośnej tragedii, do której doszło 15 września br. na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. W nocy na niemal pustej drodze jadący z bardzo dużą prędkością samochód osobowy marki volkswagen uderzył w tył prawidłowo jadącego forda, którym podróżowała rodzina. W wyniku tego zdarzenia 37-letni mężczyzna, który jechał fordem zginął na miejscu, a jego żona i dwoje małych dzieci trafili do szpitala.

 

 

Podejrzewany o prowadzenie auta, które z ogromną prędkością (znacznie przekraczającą dopuszczalną w tym miejscu) wjechało w tył prawidłowo jadącego forda z czteroosobową rodziną zbiegł z miejsca zdarzenia jednak został po kilku dniach zatrzymany w Niemczech. Obecnie Łukasz Ż. czeka na ekstradycję do Polski w niemieckim areszcie. Niestety pomimo tak tragicznych zdarzeń nadal nie brakuje fanów dużych prędkości, którzy drogi publiczne mylą z torami wyścigowymi.

Jechał z prędkością blisko 300 km/h obwodnicą Serocka

Pod koniec sierpnia br. w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, że kierowca samochodu osobowego Mercedes Benz AMG GT Coupe o mocy 476 KM rozpędza kierowany przez siebie pojazd do prędkości blisko 300 km/h jadąc drogą krajową nr 61 (ul. Warszawska) na wysokości Jadwisina i przekracza dozwoloną prędkość maksymalną w tym miejscu o około 200 km/h. W tym czasie kierowca mercedesa poruszając się z zawrotną prędkością mijał pojazdy kierowane przez innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczyłby jeden błąd nieodpowiedzialnego kierowcy lub zdarzenie na drodze niezależne od niego, a mogło dojść do tragedii. Każdy kto na co dzień jeździ samochodem może sobie łatwo wyobrazić do czego mogłoby dojść w przypadku zderzenia tak rozpędzonego pojazdu z innym autem.

ul. Warszawska (DK 61) na wysokości Jadwisina, gdzie poruszał się kierowca jadący blisko 300 km/h (fot. YouTube)

Jeden z internautów przeprowadził w tej sprawie prywatne śledztwo, podczas którego próbował ustalić kto prowadził w czasie niebezpiecznej jazdy drogą krajowa nr 61 powyższy pojazd marki mercedes. Swoje ustalenia wraz zebranymi informacjami internauta zamieścił na platformie YouTube ku przestrodze jak również przesłał na policyjną skrzynkę elektroniczną “Stop agresji drogowej”. Obecnie film został już usunięty z YouTube jednak zdążyliśmy go obejrzeć zanim został usunięty z powyższego serwisu internetowego.

Deska rozdzielcza samochodu, który jechał z prędkością blisko 300 km.h na obwodnicy Serocka (fot. YouTube) 2

Policja stara się ustalić kto prowadził pojazd

Kilka dni temu zwróciliśmy się do Policji z pytaniami, czy powyższy “wyczyn” kierowcy na DK 61 jest im znany i czy prowadzone są w związku z tym jakieś działania.

Jak poinformowała naszą redakcję podkomisarz Agata Halicka z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie jakiś czas temu nagranie z filmem, na którym zarejestrowano znaczne przekroczenie prędkości przez kierującego na DK 61 na terenie gminy Serock zostało przesłane na policyjną skrzynkę elektroniczną “Stop agresji drogowej”. – Nagranie zostało przekazane do Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Serocku. Sprawa jest obecnie w toku, a funkcjonariusze prowadzą działania w kierunku ukarania sprawcy zdarzenia zarejestrowanego na tym filmie. Ze względu na dobro prowadzonego postępowania nie udzielamy obecnie więcej informacji w tej sprawie. – przekazała podkom. Agata Halicka.

Czy policji uda się ustalić do kogo należy pojazd oraz czy kierująca nim osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności jak na razie nie wiadomo. Redakcja Gazety Powiatowej będzie przyglądać się tej sprawie. Jak tylko dowiemy się, że policjantom udało się ustalić oraz ukarać kierowcę poinformujemy o tym Czytelników.

Elektroniczna skrzynka ,,Stop agresji drogowej” Komendy Stołecznej Policji do czego służy?

Elektroniczna skrzynka ,,Stop agresji drogowej” pozwala każdemu kto zarejestrował rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poinformować o tym mundurowych. Skrzynka funkcjonuje już kilka lat i corocznie pozwala policjantom pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich tych, którzy popełnili wykroczenie na drodze, a ich agresywne zachowanie zarejestrowały kamery świadków. Pod adres skrzynki kontaktowej stopagresjidrogowej@po.policja.gov.pl wpływają materiały filmowe, które policjanci skrupulatnie sprawdzają, analizują i w konsekwencji docierają do kierowców kpiących sobie z przepisów ruchu drogowego.

Żeby mundurowi mogli wyciągnąć konsekwencje wobec nieodpowiedzialnych kierowców, z materiałem filmowym niezbędne jest podanie:

  • daty, godziny i miejsca zdarzenia (miejscowość, ulica, nr drogi)
  • danych dotyczących pojazdu: numer rejestracyjny, marka
  • danych zgłaszającego: imię, nazwisko, adres do korespondencji, ewent. numer telefonu.

Przesyłając materiał filmowy na adres stopagresjidrogowej@po.policja.gov.pl wyrażamy zgodę na jego wykorzystanie (w tym upublicznienie) w celach działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (cechy identyfikacyjne pojazdów, wizerunki uczestników zostaną zasłonięte w sposób zapewniający ochronę danych osobowych). Wobec piratów drogowych będą stosowane wszystkie możliwe sankcje. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również konsekwencje administracyjne – nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.

W toku prowadzonych czynności przez Policję może zaistnieć konieczność protokolarnego przesłuchania osoby zgłaszającej w charakterze świadka w celu skutecznego pociągnięcia sprawcy wykroczenia do odpowiedzialności.

Przesłany film powinien być w formacie MPEG4, AVI Rozmiar przekazywanego na powyższą skrzynkę odbiorczą materiału filmowego nie powinien przekraczać 25 MB. W przypadku większej pojemności można przekazać filmy na nośniku danych do najbliższej jednostki policji. – Jednocześnie prosimy, by wraz z wysłanym materiałem przesłać do nas zgodę na wykorzystanie go przez policję w celach prewencyjnych – apelują policjanci.

Szczegółowe informacje dotyczące elektronicznej skrzynki ,,Stop agresji drogowej” można znaleźć na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji.