Sejmik Województwa Mazowieckiego wesprze dotacją remont dachu pałacu Radziwiłłów w Jadwisinie

palac-radziwillow-jadwisin

Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie (fot. GP/kc)

Jak co roku Sejmik Mazowsza pomaga w ratowaniu warszawskich i okolicznych zabytków. W tym roku w ramach programu „Mazowsze dla zabytków” na realizację 28 inwestycji w Warszawie i jej okolicach władze regionu przeznaczą blisko 3 miliony złotych. Wśród beneficjentów znalazł się również pałac w Jadwisinie (gmina Serock).

 

 

W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” można było ubiegać się o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy obiektach zabytkowych. Przewodniczący Sejmiku Województwa Ludwik Rakowski przyznaje, że samorząd Mazowsza od lat wspiera opiekunów i właścicieli zabytków. – Od 2018 r. przeznaczyliśmy na ten cel ponad 60 milionów złotych. Renowacja zabytków pozwala nie tylko chronić ich historyczną wartość, ale przyczynia się także do rozwoju turystyki. Bardzo się cieszę, że wspieramy projekty, które łączą przeszłość z przyszłością.

 

 

W tym roku Sejmik Województwa Mazowieckiego wesprze 137 takich inwestycji na terenie województwa, na co przeznaczy ponad 14 mln zł. Wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza Marcin Podsędek zauważa, że wsparcie otrzymują obiekty nie tylko z samej Warszawy. – Są wśród nich zarówno obiekty sakralne, jak i pałace czy wille z podwarszawskich okolic np. Willa Laurentium w Wołominie czy pałac Radziwiłłów w Jadwisinie.

Katarzyna Bornowska, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego dodała. – Zabytki te są dziedzictwem kulturowym nie tylko dla Mazowsza, ale także dla całej Polski. Program „Mazowsze dla zabytków” planujemy kontynuować również w kolejnych latach, aby takie obiekty jak Pałac Zamoyskich zostały zachowane dla przyszłych pokoleń.

W czwartek (29 sierpnia) Symboliczne czeki beneficjentom wręczyli: przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, członkini zarządu województwa Anna Brzezińska, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Marcin Podsędek i przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Bornowska.

Jednym z zabytków, który otrzyma wsparcie ze strony Sejmiku Województwa Mazowieckiego jest pałac Radziwiłłów w Jadwisinie (gm. Serock). Na prace konserwatorskie i roboty budowlane na dachu pałacu władze Mazowsza przeznaczyły 50 tys. zł.

Pełną listę wszystkich 28 zabytków, które otrzymały wsparcie finansowe ze strony Sejmiku Województwa Mazowieckiego można znaleźć pod TYM adresem.

Pałac w Jadwisinie

Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie został wybudowany w latach 1896-1898 dla Macieja Radziwiłła i jego żony Jadwigi z Krasińskich. Pałac położony na wysokiej skarpie zaprojektował Francois Auref w stylu renesansu francuskiego. Posiadłości rozciąga się na około 100 hektarach, z czego 97 hektarów to tereny leśne. W pobliżu pałacu zostały wzniesione stylowe oficyny z wozownią i stajnie. Właściciele przenieśli się do Jadwisina po wykupieniu ich zegrzyńskich dóbr przez Rosjan pod twierdzę. Do wybuchu II wojny światowej budynek był rezydencją rodziny. Jego ostatnim gospodarzem był Konstanty Mikołaj Radziwiłł, który w 1944 r. został zamordowany przez Niemców i pogrzebany w pobliskim lesie. Po zakończeniu wojny posiadłość przeszła na własność skarbu państwa i została przekształcona w zamknięty Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pozostałą część parku, uznaną za tereny leśne, przejęły Lasy Państwowe, a samym pałacem zarządzało Starostwo Powiatowe w Legionowie. W 2016 r. rodzina Radziwiłłów odzyskała rezydencję w Jadwisinie.