Jak informują pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Serock zgodnie z obowiązującymi przepisami ratusz ma obowiązek kontroli mieszkańców, których nieruchomości są niepodłączone do kanalizacji sanitarnej, czyli wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków.
– Jeżeli twoja nieruchomość nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, pamiętaj, że masz obowiązek wyposażyć swoją nieruchomość w szczelny zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. – informują seroccy urzędnicy.
Serocki ratusz przypomina również, że każda taka nieruchomość, zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie kontrolowana co najmniej raz na dwa lata. Podczas kontroli sprawdzane będzie wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków, posiadanie umów na świadczenie usług asenizacyjnych oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Obowiązkiem osób, które posiadają zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych jest:
- podpisanie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności asenizacyjnej,
- regularne pozbywanie się nieczystości ciekłych oraz zbieranie dowodów uiszczania opłat potwierdzających korzystanie z takich usług.
Obecnie mieszkańcy gminy Serock mogą korzystać z usług 27 podmiotów posiadających zezwolenie Burmistrza Miasta i Gminy Serock na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. W przypadku opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Miasta i Gminy Serock zezwolenie takie posiadają dwie firmy (z Józefowa za Ożarowem Mazowieckim i Kątów Węgierskich). Pełna lista powyższych podmiotów dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Serock pod TYM adresem.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli podlega karze grzywny.
Szczegółowe informacje w powyższej sprawie można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta i Gminy Serock pod nr tel. 22 782 88 40/50.