Podczas ostatniej sesji serockiej rady przyjęta została uchwała dotycząca budżetu na 2015 rok, który został powiązany z Wieloletnią Prognozą Finansową. Na przyszły rok gmina zaplanowała także kilka nowych projektów.
W ubiegłym tygodniu w sali konferencyjnej serockiego urzędu odbyła się trzecia sesja nowej Rady Miasta. Radni podczas spotkania przyjęli m.in. przedstawioną przez burmistrza uchwałę dotyczącą budżetu gminy na 2015 rok, w którym wydatki oraz dochody zaplanowano w oparciu o konsultacje społeczne. Budżet został powiązany z Wieloletnią Prognozą Finansową, aby zintegrować go z działaniami na przyszłe lata, które zostały zamieszczone w Planie Rozwoju Lokalnego gminy. Wartość dochodów i wydatków jest jednak szacunkowa i będzie zmieniała się w ciągu roku.
Dochody w 2015 roku
W budżecie gminy na 2015 zaplanowane dochody wynoszą ponad 49 milionów złotych, w tym bieżące 46 milionów złotych i majątkowe ponad 3 miliony złotych. W dochodach znalazły się dochody własne czyli podatki i opłaty lokalne, które wynoszą 18 milionów złotych. Z subwencji gmina otrzyma ponad 12 milionów złotych, z podatku PIT około 11 milionów, a z dochodów majątkowych 3 miliony złotych. Dochody obejmą także dotacje celowe przeznaczone z budżetu państwa na realizację ściśle określonych zadań, wyniosą one prawie 4 miliony złotych.
Wydatki gminy
Wydatki gminy w 2015 roku mają wynieść około 51 milionów złotych. Wydatki bieżące zaplanowano na prawie 40 milionów złotych, wydatki majątkowe na 11 milion złotych. Najwięcej pieniędzy gmina przeznaczy na oświatę i wychowanie bo około 17 milionów złotych. Wydatki na gospodarkę komunalną wyniosą 8 milionów złotych, na transport i łączność ponad 6 milionów złotych. Zadania dotyczące administracji publicznej wyniosą prawie 6 milinów złotych, pomoc społeczna i ochrona zdrowia prawie 5 milionów złotych, rolnictwo prawie 3 miliony złotych. W wydatkach znalazła się także kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – ponad 2 miliony złotych, gospodarka mieszkaniowa i działalność usługowa – około miliona złotych oraz bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – prawie milion złotych.
Dodatkowe środki
Gmina zaplanowała również środki na rozszerzenie kursującej komunikacji lokalnej, dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wymianę systemów grzewczych na systemy proekologiczne na terenie gminy. Zabezpieczono także pieniądze na kontynuowanie m.in. programu Karty Dużej Rodziny 3+ oraz programu dotyczącego zmniejszenia kosztów przeznaczanych przez mieszkańców na leki.
Gminne inwestycje
Na realizację inwestycji gmina przeznaczy ponad 11 milionów złotych. Wśród projektów zaplanowanych na przyszły rok znalazła się budowa centrum rekreacji w mieście, rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej czy stworzenie projektu na przebudowę kanalizacji w Zegrzu. Wykonany ma zostać także projekt łącznika przy szkole w Jadwisinie, modernizacja gminnych dróg i budowa oświetlenia przy ulicach. Zaplanowane inwestycje możliwe są głównie dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej.