Mieszkańcy gminy Serock na jednym z portali internetowych skarżą się na funkcjonowanie Lokalnej Komunikacji Autobusowej. Czy o wszystkich problemach wie serocki urząd i czy jest szansa na poprawę?
Rozmowa z Anitą Kubalską, Zastępcą Kierownika Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Serock.
Czy na lokalną komunikację wpływają skargi?
Do urzędu wpływają sugestie dotyczące funkcjonowania komunikacji na terenie naszej gminy zarówno na stronę urzędu czyli „Pytanie do Burmistrza” jak i na maila komunikacja@serock. pl. Sugestie dotyczą różnych spraw między innymi takich jak: rozkłady jazdy, przebieg tras komunikacyjnych, liczby kursów. Na każdą otrzymaną uwagę niezwłocznie staramy się odpowiedzieć. Nie ukrywam, że nie zawsze są to proste odpowiedzi, dlatego że nie wszystkie propozycje możemy wcielić w życie ze względu na przepisy, którym podlegamy. Poza tym należy zawsze mieć na uwadze, że komunikacja ma służyć jak największej liczbie osób. Są kursy, które nie są tak licznie oblegane jak te poranne czy popołudniowe, ale na takie również jest zainteresowanie. I choć czasami wydaje się, że „wozi powietrze” to w rzeczywistości tak to nie wygląda. Jako urząd na bieżąco analizujemy i w miarę możliwości wcielamy w życie propozycje naszych mieszkańców.
A pojawiają się też i te pozytywne opinie?
Tak, oczywiście. Jest spora liczba osób, które są zadowolone z komunikacji. Dużo osób do nas dzwoni z podziękowaniami za wprowadzane zmiany. Otrzymujemy również pisemne podziękowania. Należy pamiętać, że bardzo ciężko jest dopasować komunikację do wszystkich, ale staramy się i te starania są zauważane właśnie w postaci takich miłych gestów.
A jak wygląda skoordynowanie rozkładu jazdy komunikacji z rozkładem jazdy pociągów? Mieszkańcy zwracają uwagę na brak synchronizacji?
Mamy świadomość, że rozkład jazdy naszej Lokalnej Komunikacji Autobusowej (LKA) nie jest ściśle zsynchronizowany z odjazdami Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Mamy świadomość, że system nie do końca spełnia oczekiwania mieszkańców, natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, że Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) zmienia rozkład jazdy SKM co najmniej kilkukrotnie w ciągu roku. Biorąc pod uwagę bardzo częstą zmianę rozkładu musimy pamiętać o tym, że wprowadzenie nawet minimalnych zmian w rozkładzie jazdy wymusza na operatorze zmianę zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym. Czas oczekiwania na nowe zezwolenie w Starostwie Powiatowym to 3 – 4 tygodnie. Spowodowane jest to uzyskaniem zgody ościennych gmin, przez których teren przebiega linia komunikacyjna, na którą zostaje wydane zezwolenie. Jako operator staramy się w jak najszybszym czasie synchronizować Lokalną Komunikację, ale zmiany możemy wprowadzać wówczas kiedy uzyskamy wyżej wymienione zezwolenie. Proszę pamiętać, że nie zawsze operator uzyskuje takie zezwolenie. Sieć komunikacyjna na terenie gminy Serock, Nieporęt, Wieliszew oraz miasta Legionowo jest bardzo rozbudowana. Aby uzyskać zezwolenie, rozkład jazdy operatora nie może pokrywać się z rozkładem jazdy innych przewoźników. A jak wiemy, jest ich dość spora liczba. Oczywiście, planując rozkład jazdy bierzemy pod uwagę połączenia wszystkich pociągów tj. S9, S3, KML oraz KM9 z uwzględnieniem sugestii mieszkańców, dla których ta linia służy jako faktyczny dojazd do pracy. W grudniu 2014 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędników Gminy Wieliszew oraz Serocka, którzy zajmują się na co dzień problematyką transportu w obu gminach. Intencją tego spotkania było skrócenie czasu podróży pasażerów z obu gmin. Skorzystanie ze stacji Wieliszew pozwala na pominięcie korka na drodze prowadzącej do wiaduktu w Legionowie.
Wprowadzono ostatnio dodatkowe kursy wieczorne jednak mieszkańcy twierdzą, że powinno być ich więcej.
W lutym 2015 roku został wprowadzony nowy rozkład jazdy ze zwiększoną liczbą kursów w dzień powszedni jak i w soboty. Rozkład jazdy zawiera w swojej ofercie godziny odjazdu z Serocka w godzinach 20:20, 22:00 oraz z Legionowa w godzinach wieczornych tj. 21:10, 23:10. Mamy świadomość, że Komunikacja Lokalna jest istotnym elementem dla mieszkańców, w związku z czym jest na bieżąco sprawdzana oraz monitorowana przez pracowników urzędu. Otrzymujemy również comiesięczne raporty z kas autobusowych od firmy Mobilis – świadczącej usługę transportową. Z uzyskanych danych wynika, że w lutym z wyżej wymienionych czterech kursów wieczornych skorzystało około 20 osób tygodniowo. Nie ukrywam, że to bardzo mało. W związku z powyższym wprowadzenie na dzień dzisiejszy dodatkowych kursów w godzinach wieczornych jest w naszej ocenie bezzasadne.
A czym gmina kieruje się układając rozkład jazdy?
Planując rozkład jazdy, kierujemy się takimi czynnikami jak: analiza liczby osób najczęściej korzystających z autobusu w konkretnych godzinach. W tym przypadku dane pozyskuje się empirycznie. Informacje uzyskujemy również na podstawie przeprowadzonych rozmów z radnymi, sołtysami czyli przedstawicielami mieszkańców gminy.
A jaki procent pasażerów wsiada i wysiada przy dworcu w Legionowie?
Z badań, które przeprowadziliśmy w roku 2014, wynika, że z dworca w Legionowie oraz w Wieliszewie skorzystało ok. 30 % pasażerów. Pozostała część to osoby pracujące oraz uczące się na terenie naszego powiatu.
Bardzo dużo osób wraca z Legionowa o godzinie 16.00 i autobus jest przepełniony. Czy jest szansa na zmianę?
Autobus, który obsługuje tę linię, jest typowym autobusem miejskim z małą liczbą miejsc siedzących. Mamy na uwadze, że jest to pewien dyskomfort podróży, wobec powyższego poczyniliśmy już wstępne rozmowy z przewoźnikiem o podstawienie autobusu z większą liczbą miejsc.
Teraz pytanie już nie o lokalną komunikację. Wiele autobusów PKS omija Serock i jedzie obwodnicą. Czy gmina ma na to jakiś wpływ?
Nie do końca mamy wpływ na to, że niektóre autobusy PKS nie wjeżdżają do Serocka. Na dzień dzisiejszy z analizy, którą przeprowadziliśmy, do centrum miasta wjeżdża ok. 60 autobusów dziennie w dni powszednie, w weekendy ich liczba jest znacznie mniejsza. Jako urząd staramy się, aby jak najwięcej autobusów wjeżdżało do Serocka, bo jest to forma alternatywna naszej komunikacji lokalnej.
A czy planowane są kolejne zmiany dotyczące komunikacji? Uruchomienie połączeń w niedzielę?
Na dzień dzisiejszy nie wpłynęły do urzędu sugestie dotyczące uruchomienia niedzielnego połączenia. Jednak temat komunikacji nie jest tematem zamkniętym. Komunikacja jest dla ludzi, więc należy ją w miarę możliwości rozwijać i udoskonalać w zależności od potrzeb mieszkańców jak i możliwości finansowych gminy.
Rozmawiała Katarzyna Czajkowska