W nocy z soboty na niedzielę (13-14 maja) funkcjonariusze policji zatrzymali na terenie gminy Serock czterech mężczyzn, którzy poruszali się hulajnogami elektrycznymi w stanie nietrzeźwości. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi. Policja przypomina, że hulajnoga elektryczna jest traktowana jak pojazd i jednym z obowiązujących przepisów odnośnie tego środka transportu jest zakaz korzystania z takiego urządzenia znajdując się po alkoholu.
Jak przypomina Policja zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Przekonało się o tym w ostatnich dniach kilku mężczyzn na terenie gminy Serock. – W miniony weekend do przepisów nie zastosowało się czterech mężczyzn, którzy w stanie nietrzeźwości kierowali hulajnogami, jadąc po drodze publicznej. Zostali oni zatrzymani w nocy, z soboty na niedzielę, przez patrol drogówki na terenie gminy Serock. Rekordzistą okazał się 26-latek, który w organizmie miał 1,5 promila alkoholu. Mężczyźni zmuszeni byli zrezygnować z dalszej jazdy oraz zmierzyć się z karami za popełnione wykroczenia nawet w kwocie 2500 złotych. – informuje komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.
Policja apeluje do kierujących hulajnogami elektrycznymi o rozsądek i ostrożność oraz przestrzeganie nowych przepisów podczas poruszania się powyższym środkiem transportu. Mundurowi przypominają zwolennikom korzystania z hulajnóg elektrycznych, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów. Poniżej podajemy przytoczone przez Policję najważniejsze zasady bezpieczeństwa korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz podstawowe terminy w tym zakresie
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Uprawnienia – do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Obowiązki – kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachowanie szczególnej ostrożności,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Korzystanie przez dzieci – poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Zakazy
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Parkowanie – ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
- szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).