Od kilku tygodni w Izbicy, w pobliżu granicy z Jachranką, część mieszkańców stara się by w pobliżu ich domów nie powstało składowisko części samochodowych. Działka, na której miałoby być urządzone została ogrodzona wysokim betonowym płotem a niemal na całej powierzchni rozsypany i ubity został gruz. Okazuje się jednak, że działania poczynione przez właścicieli działki mogą być niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. W sprawie tej interweniuje już Urząd Miasta i Gminy Serock oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Na początku listopada 2022 roku do Gazety Powiatowej zgłosiło się część mieszkańców Izbicy i Jachranki w gminie Serock, którzy poinformowali naszą redakcję o możliwym złamaniu przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na jednej z działek w Izbicy.
Jak przekazali nam mieszkańcy, chodzi o jedną z działek przy ulicy Wspólnej w Izbicy, niedaleko granicy z Jachranką. Z przekazanych nam informacji wynika, że właściciele działki liczącej około 1500 m2 ogrodzili posesję wysokim betonowym płotem oraz wysypali na praktycznie całej jej powierzchni gruz. Jak ustaliła nieoficjalnie Gazeta Powiatowa na tym terenie rozważane było przez właścicieli utworzenie składowiska części samochodowych.
Niezgodnie z planem?
Okazuje się jednak, że w tym przypadku prowadzenie takiej działalności na powyższym terenie, jak również poczynienie już istotnych działań na tej posesji, taki jak usypanie na niej kilkucentymetrowej warstwy betonowego gruzu może być niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jakby tego było mało okazuje się, że rodzaj działalności jaki prawdopodobnie miałby być prowadzony na tym terenie również może nie spełniać założeń MPZP.
Mieszkańcy Izbicy jak i Jachranki podpisali się pod pismem, które zostało skierowane m.in. do Urzędu Miasta i Gminy Serock z prośbą o interwencję w tej sprawie i sprawdzenie, czy nie zostały złamane w tej sytuacji przepisy MPZP. Pod pismem podpisało się łącznie blisko dwadzieścia osób.
Jak podnoszą mieszkańcy dla tego terenu powinien być zachowany dopuszczalny minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej na poziomie min. 60% co oczywiście na przedmiotowej działce nie ma miejsca. Dodatkowym problemem jest ustawienie betonowego ogrodzenia, które ma mierzyć od 2,3 m do 2,9 m wysokości. Dodatkowo według Prawa budowlanego chęć wznoszenie ogrodzeń od strony drogi o wysokości powyżej 2,2 m powinna zostać zgłoszona wcześniej do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Według miejscowych zapisów dla tego terenu obowiązuje zakaz wykonywania ogrodzeń pełnych oraz stosowania betonowych elementów prefabrykowanych.
Dodatkowo okazuje się, że działka leży prawdopodobnie na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, co według części mieszkańców może prowadzić do zagrożenia środowiska, jeżeli działalność polegająca na prowadzeniu składowiska części samochodowych na przedmiotowej posesji w Izbicy zostanie rozpoczęta.
Działania urzędów
Gazeta Powiatowa starała się skontaktować z właścicielami działki, której dotyczy cała powyższa sprawa. Nasz reporter starał się potwierdzić, czy rzeczywiście właściciele posesji planują prowadzić na niej składowisko części samochodowych i czy według nich zostały zachowane wszystkie obowiązujące przepisy w zakresie dotychczas poczynionych działań. Niestety, właściciele działki odmówili komentarza w całej tej sprawie i nie chcieli wypowiadać się na ten temat.
Nasza redakcja zwróciła się również z pytaniami o działkę w miejscowości Izbica przy ulicy Wspólnej do Urzędu Miasta i Gminy Serock. Pytaliśmy się m.in. o to, czy działka, o której mowa znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz czy właściciele działki nie złamali przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dokonując na niej znacznych modyfikacji. Dodatkowo pytaliśmy się o to, do jakich celów może zostać przeznaczona powyższa działka w obecnych zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z początkiem stycznia 2023 roku na nasze pytania w tej sprawie odpowiedział Urząd Miasta i Gminy Serock. – Działka znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakazują realizacji ogrodzeń pełnych z betonowych prefabrykatów betonowych. Aktualnie według przepisów Prawa budowlanego budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie wówczas, gdy jego wysokość przekracza 2,2 m. Zgłoszenie budowy ogrodzenia powinno uwzględniać rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania robót budowlanych. Tut. Urząd nie posiada wiedzy, czy właściciele nieruchomości dochowali wymogów formalnych wykonania ogrodzenia, więc sprawa została przekazana do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Legionowie. W odniesieniu do przedmiotowej działki złożone zostały przez sąsiadów liczne pisma dotyczące budowy betonowego ogrodzenia działki, jak również rzekomo nielegalnego utwardzenia placu gruzem wraz z odpadami, wykorzystywania nieruchomości niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Aktualnie działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i/lub usługi nieuciążliwe. Teren nieruchomości jest na bieżąco monitorowany, aktualnie nie jest wykorzystywany pod działalność gospodarczą. Sprawa utwardzenia terenu była monitorowana przez Referat Ochrony Środowiska i Leśnictwa. Właściciele działki zostali wezwani do usunięcia odpadów z działki. – poinformowała naszą redakcję Agnieszka Woźniakowska, Kierownik Referatu Promocji i Wizerunku Urzędu Miasta i Gminy Serock.
Informacji w tej sprawie udzielił nam również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Legionowie (PINB). Jak przekazali urzędnicy PINB zostali poinformowani o możliwym naruszeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. PINB prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jak dodatkowo poinformowano naszą redakcję na początku stycznia wyznaczona została kontrola w przedmiotowej sprawie. Według informacji przekazanych przez PINB w razie stwierdzenia nieprawidłowości inwestorzy mogą zostać zobowiązani do rozbiórki ogrodzenia.
Gazeta Powiatowa była na miejscu w Izbicy w piątek (20 stycznia). Zarówno płot z betonowych elementów jak i gruz wysypany prawie na całej działce liczącej blisko 1500 m2 są na swoim miejscu. Na razie jednak właściciele działki nie rozpoczęli na niej żadnej działalności. Czy działania lokalnej społeczności, która obawia się możliwego prowadzeniem na wyżej wskazanej działce uciążliwej działalności przez właścicieli przyniesie skutek w postaci przekonania ich do zmiany swoje decyzji?
Do sprawy będziemy wracać.