Serock. Między ulicą 3-go Maja a Warszawską powstanie osiedle czterech bloków wielorodzinnych? Deweloper sięga po specustawę

Wizualizacja bloków między ulicą Warszawską a 3-go Maja w Serocku (fot. BIP Urzędu Miasta i Gminy Serock)

Wizualizacja bloków między ulicą Warszawską a 3-go Maja w Serocku (fot. BIP Urzędu Miasta i Gminy Serock)

Firma MATTHAUS SP. Z 0.0. S.K.A. stara się na mocy specustawy deweloperskiej z 2018 roku uzyskać zgodę na budowę czterech bloków wielorodzinnych, które pomieszczą nawet 130 mieszkań na działkach między ulicą 3-go Maja a Warszawską w Serocku. Obecnie wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek uwagi dotyczące tej planowanej przez dewelopera inwestycji mogą je składać do niedzieli (12 maja).

 

 

Firma MATTHAUS SP. Z 0.0. S.K.A. 10 kwietnia 2024 roku złożyła wniosek do Urzędu Miasta i Gminy Serock o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Inwestycja ma polegać na budowie zespołu czterech budynków – trzech mieszkalnych wielorodzinnych i jednego mieszkalnego wielorodzinnego z usługami przy ul. Warszawskiej w Serocku oraz inwestycji towarzyszącej polegającej na budowie drogi publicznej, na terenie działek nr 24/24 i 24/26 obr. 14 w Serocku oraz 24 obr. 15 w Serocku. Powyższy wniosek został uzupełniony przez dewelopera 17 kwietnia br.

 

 

– Realizacja niniejszym opisywanej inwestycji polegającej na budowie zespołu czterech budynków – trzech mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednego mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługową wraz z infrastrukturą techniczną oraz drogą dojazdową spowoduje uporządkowanie terenu oraz wzbogaci miasto o kolejny nowoczesny jego fragment. – zapewnia deweloper we wniosku złożonym w serockim ratuszu.

Na niebiesko zaznaczono teren, gdzie ma powstać planowana inwestycja (fot. BIP Urzędu Miasta i Gminy Serock)

Co dokładnie planuje wybudować deweloper między ulicą Warszawską a 3-go Maja?

Jak informuje serocki deweloper w dokumentacji przesłanej do Urzędu Miasta i Gminy Serock, między ulicą Warszawską a 3-go Maja planowane jest zbudowanie zespołu budynków – trzy budynki mieszkalne wielorodzinne oraz jeden budynek mieszkalny wielorodzinny z częścią usługową. Łączna powierzchnia terenu inwestycji to 8173,0 m2.

Wysokość zabudowy trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych to około 11.5m, a liczba kondygnacji – 3 nadziemne + 1 podziemna, dachy płaskie pogrążone, kubatura brutto ma wynieść ok. 21 000 m3.

Wysokość zabudowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługową ok. 14.5m, liczba kondygnacji – 4 nadziemne + 1 podziemna, dachy płaskie pogrążone, kubatura brutto ma wynieść ok. 14000 m3.

Wody opadowe z ww. powierzchni mają być odprowadzone do kanalizacji deszczowej istniejącej w ulicy Warszawskiej. Oprócz tego, deweloper zaprojektował drogę publiczną zapewniającą obsługę komunikacyjną tych bloków poprzez dojazd od ulicy Warszawskiej i 3-go Maja. Na powyższym terenie deweloper planuje również budowę placu zabaw.

Planowana liczba miejsc parkingowych na terenie projektowanej inwestycji to 167 – 28 stanowisk postojowych na terenie projektowanej drogi publicznej, 53 stanowiska postojowe na terenie projektowanej zabudowy mieszkalnej w tym trzy dla osób niepełnosprawnych, 86 stanowisk postojowych w czterech garażach podziemnych mieszczących się pod każdym z czterech projektowanych budynków.

Ilość mieszkań dla planowanej inwestycji ma wynieść 130 – w tym:

– mieszkania jednopokojowe – 8

– mieszkania dwupokojowe – 111

– mieszkania trzypokojowe – 11

Powierzchnie biologicznie czynne dla powyższej inwestycji mają wynieść ok. 2 918.75 m2 tj. 35.71%.

Inwestycja niezgodna w pełni z MPZP

Parametry nowej inwestycji mieszkaniowej planowanej w Serocku nie wypełniają części ustaleń MPZP z 2022 r. Dokument ten nie zezwala, bowiem na budowę bloków mieszkaniowych w tym miejscu. MPZP dopuszcza obiekty produkcyjne, magazynowe i usługi. W związku z tymi rozbieżnościami, firma MATTHAUS SP. Z 0.0. S.K.A. z Serocka sięgnęła po specustawę deweloperską w myśl, której inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane w zgodzie z ustaleniami jedynie studium. Serockie studium z 2021 r. na działkach należących do dewelopera dopuszcza realizację zabudowy usługowej (jest to część strefy działalności gospodarczej). Natomiast uchwała nr 545/XLVIII/2022 Rady miejskiej w Serocku z dnia 30 marca 2022 roku określa, że powyższy teren przeznaczony jest pod teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów i zabudowy usługowej. W strefie tej dodatkowo dopuszcza się obiekty mieszkaniowe związane funkcjonalnie z programem podstawowym, hotele, motele, usługi komercyjne nieuciążliwe, zajazdy, obiekty handlu i gastronomii, obiekty rozrywki, kultury i sportu. Wykluczone są jednak zespoły zabudowy mieszkaniowej.

Deweloper we wniosku złożonym do serockiego ratusza poinformował, że przedmiotowy teren w przeszłości był wykorzystywany jako teren produkcyjny co najmniej w dwóch przypadkach. Zatem ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących stanowi o prawidłowości jej zastosowania do powyższej inwestycji polegającej na budowie czterech bloków w tym miejscu (trzech mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednego mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługową).

Specustawa z 2018 roku zawiera m.in. zapis, że „warunek niesprzeczności ze studium nie dotyczy terenów, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub usług pocztowych, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane.”

Przyspieszona ścieżka dla deweloperów

Specustawa mieszkaniowa to uchwalona przez poprzednią większość sejmową Prawa i Sprawiedliwości (PiS) przyspieszona ścieżka pozyskiwania terenów pod budowę nowych bloków w miastach. Inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane nawet na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) nie przewidują tzw. mieszkaniówki. Wystarczy tylko, że takie przedsięwzięcia nie stoją w sprzeczności z zapisami ogólnych studiów przestrzennych.

Firma MATTHAUS SP. Z 0.0. S.K.A. z Serocka skorzystała z zapisów tej ustawy i złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Wniosek za pośrednictwem burmistrza trafi pod obrady serockiej rady, która przesądzi o dalszym losie tej inwestycji. W międzyczasie cała dokumentacja związana z tym przedsięwzięciem została opublikowana na stronach internetowych serockiego Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), zaś zainteresowani serocczanie mogą wnosić do tych dokumentów swoje uwagi i wnioski. Można je zgłaszać najpóźniej do 12 maja 2024 r. Można to uczynić w formie pisemnej w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Serock (ul. Rynek 21) lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, opatrzone kwalifikowanym podpisem albo opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres składającego uwagę, przedmiot uwagi oraz oznaczenie wniosku, którego dotyczy.

Wizualizacja bloków między ulicą Warszawską a 3-go Maja w Serocku (fot. BIP Urzędu Miasta i Gminy Serock)