Serock. Mieszkańcy sami zatruli Miejską Plażę. Nielegalne zrzuty ścieków skaziły wodę bakteriami E. coli (aktualizacja)

20775

fot. Urząd Miasta i Gminy Serock

Pomimo słonecznej i upalnej pogody mieszkańcy powiatu legionowskiego od kilku dni nie mogą korzystać z żadnego z trzech kąpielisk znajdujących się w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego. W Nieporęcie i Wieliszewie za taki stan rzeczy odpowiada zakwit sinic. Sprawa wygląda inaczej w przypadku kąpieliska przy “Plaży Miejskiej w Serocku”. Jak się okazuje w tym miejscu od jakiegoś już czasu mamy do czynienia z przekroczeniem parametrów mikrobiologicznych. Dokładnie rzecz ujmując chodzi o występowanie w tym rejonie bakterii E. coli w wodzie. Straż Miejska ma swoje podejrzenia czym może być spowodowana taka sytuacja. Chodzi o nielegalne wylewanie do Narwi nieczystości z szamb. Strażnicy Miejscy z Serocka zapowiadają, że nie będzie taryfy ulgowej dla osób, które zostaną przyłapane na takim procederze i sprawy będą kierowane do sądu.

 

 

Tegoroczne lato cechuje się praktycznie w całej Polsce słoneczną i ciepłą, wręcz upalną pogodą. Nie inaczej jest w powiecie legionowskim. Słupki rtęci od wielu już dni przekraczają 30°C. Takie warunki pogodowe sprawiają, że wiele osób szuka wytchnienia nad wodą i chętnie korzysta z oficjalnych kąpielisk, gdzie bezpieczeństwa strzegą ratownicy Legionowskiego WOPR. Takie miejsca znajdują się przy „Dzikiej Plaży” w Nieporęcie, na „Plaży Miejskiej w Serocku” przy ulicy Retmańskiej i przy plaży w Wieliszewie przy ulicy 600-lecia.

 

 

Zakaz kąpieli na wszystkich kąpieliskach na terenie powiatu legionowskiego

Nie tylko ratownicy Legionowskiego WOPR dbają o spokój i bezpieczeństwo plażowiczów, którzy spędzają wolny czas na oficjalnych kąpieliskach w powiecie legionowskim. Dbają o nie również pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie, którzy co kilka dni, a nawet jeżeli zachodzi taka potrzeba codziennie monitorują jakość wody w w/w miejscach.

Niestety od kilku już dni obowiązuje zakaz korzystania ze wszystkich trzech kąpielisk na terenie powiatu legionowskiego. W przypadku kąpielisk w Nieporęcie i Wieliszewie związane jest to z zakwitem sinic.

Należy pamiętać, że niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich mogą produkować toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Jednak w przypadku serockiego kąpieliska sprawa jest już zupełnie inna. Dokładnie chodzi o to, że według komunikatów legionowskiego sanepidu od 16 sierpnia br. ze względu na przekroczenie parametrów mikrobiologicznych jest ono zamknięte.

Bakterie E. coli w serockim kąpielisku

Przez ostatnie dni staraliśmy się ustalić co kryje się pod określeniem przekroczenia parametrów mikrobiologicznych z powodu, którego zamknięte jest kąpielisko w Serocku. Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie, jednak cały czas czekamy na odpowiedź.

Więcej informacji na ten temat udzielił naszej redakcji komendant Straży Miejskiej w Serocku Adam Krzemiński. W rozmowie z naszym reporterem przekazał, że za zamknięcie obecnie kąpieliska w Serocku odpowiada pojawienie się w wodzie bakterii E. coli.

Bakterie E. coli

Bakterie E.coli są w stanie wywoływać wiele groźnych chorób oraz infekcji. Skażonej wody nie wolno pić, myć nią warzyw, owoców, używać do gotowania dań i napojów. Nie może być stosowana nawet jako woda do użytku. Wśród najczęściej występujących objawów zatruciem bakteriami E. coli można wymienić: wymioty, biegunkę, bardzo silne skurcze brzucha i wysoką temperaturę. Na problemy jest narażony również układ moczowy (m.in. zapalenie cewki moczowej i zapalenie pęcherza).

Jak bakterie E. coli mogły dostać się do wody?

Z nieoficjalnych ustaleń Gazety Powiatowej wynika, że za pojawienie się bakterii E.coli w rejonie kąpieliska w Serocku może odpowiadać zachowanie części mieszkańców i działkowiczów, którzy, żeby zaoszczędzić kilkaset złotych nie wzywają szambiarki, tylko nielegalnie na własną rękę pozbywają się nieczystości z szamb do Narwi.

Pytaliśmy komendanta Adama Krzemińskiego czy takie sytuacje rzeczywiście się zdarzają i czy są one dużym problemem. – Z naszych doświadczeń jako Straży Miejskiej wiemy, że dochodzi do takich sytuacji, kiedy osoby pozbywają się nieczystości ze swoich szamb wpuszczając je nielegalnie do rzeki. W dalszym ciągu będziemy prowadzić intensywne czynności mające na celu ustalanie takich osób, które dopuszczają się takiego procederu. Cały czas prowadzimy również czynności kontrolne w tym kierunku. Wobec wszystkich osób, wobec których odkryjemy, że dopuszczają się takich działań sprawy te kierujemy od razu do sądu, ponieważ ma większe możliwości penalizacyjne i większą rozpiętość kar za tego typu działania. – przekazał naszej redakcji komendant Straży Miejskiej w Serocku.

Straż Miejska zapowiada, że nie będzie taryfy ulgowej dla osób wylewających nieczystości prosto do rzeki

– Będziemy jako Straż Miejska przykładać wszelkich starań, aby ten proceder ograniczyć jak najbardziej, najlepiej do minimum. Niestety sytuacje wyrzucania nieczystości wprost do wody zdarzają się nie tylko wśród działkowiczów, ale również wśród żeglarzy. Nie będzie z naszej strony jako Straży Miejskiej żadnej taryfy ulgowej wobec osób, które dopuszczają się nielegalnego wyrzucania nieczystości do wody. – przekazał komendant Adam Krzemiński.

Warto się zastanowić dwa razy zanim starając się zaoszczędzić kilkaset złotych będziemy chcieli wylać zawartość swojego szamba nielegalnie do wody. Oprócz tego, że możemy doprowadzić do zanieczyszczenia wody, możemy tak jak w przypadku kąpieliska w Serocku doprowadzić do jego zamknięcia na czym cierpią setki, jeżeli nie tysiące mieszkańców i turystów. Pamiętajmy również, że zanieczyszczona bakteriami woda może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u wielu osób. Jeżeli jednak takie argumenty nie trafiają do osób wylewających nielegalnie nieczystości prosto do wody należy pamiętać o konsekwencjach prawnych, w tym wysokich karach finansowych sięgających kilku tysięcy złotych.

Aktualizacja: 26.08.2022r. godz. 14.50:

W piątek (26 sierpnia) o godz. 14.42 redakcja Gazety Powiatowej otrzymała informację od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie na temat aktualnego stanu jakości wody w kąpielisku przy „Plaży Miejskiej w Serocku”. – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie informuje, że w dniu dzisiejszym został wydany kolejny komunikat o jakości wody w kąpieliskach/miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Wg wyników badania wody z kąpieliska w Serocku przedstawionych 26.08.2022 r. przez administratora tego kąpieliska, zanieczyszczenie mikrobiologiczne ustąpiło natomiast ocena wizualna wody wykonana w dniu 26.08.2022 r. wykazała wystąpienie zakwitu sinic w związku z czym wodę oceniono jako nieprzydatną do kąpieli. – poinformowała naszą redakcję Sylwia Patejuk dyrektor PSSE w Legionowie.

Dodatkowo PSSE w Legionowie poinformowała redakcje Gazety Powiatowej, że na kąpieliskach w Nieporęcie i Wieliszewie przeprowadzono w piątek (26 sierpnia) ocenę jakości wody i na podstawie oceny wizualnej stwierdzono przydatność wody do kąpieli w w/w miejscach.