Serock. W niedzielę na grodzisku Barbarka wielki Piknik Średniowieczny

521c8f6dc6375

14 lipca Urząd Miasta i Gminy Serock zorganizuje piknik średniowieczny na grodzisku Barbarka. Wydarzenie będzie miało charakter wystawowo-handlowy oraz promujący produkty regionalne. Organizatorzy zaplanowali także atrakcje takie jak wykłady, walki średniowiecznych wojów, warsztaty, stoiska rękodzielników i koncert zespołu “Żniwa”.

 

 

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Serock tegoroczny Piknik Średniowieczny będzie się odbywał w dwóch miejscach. Na Skwerze Litewskim, na nabrzeżu Narwi, będziemy mogli odwiedzić obozowisko słowiańskie, obejrzeć walki średniowiecznych wojów i wziąć udział w animowanych przez nich zabawach plebejskich. Ale to nie wszystko – będziemy mogli także przyrządzić podpłomyki i wziąć udział w najróżniejszych warsztatach, m.in.: kowalskich, zielarskich, motankowych, wikliniarskich, tkackich, robienia biżuterii różnymi metodami, tworzenia kadzidełek zielnych, lampionów i dekoracyjnych słoiczków.

 

 

– To także czas, w którym będziemy mogli nabyć produkty ręcznie wytwarzane przez lokalnych rękodzielników i artystów: obrazy, biżuterię z kamyków naturalnych, ziołowe herbatki, miody, szmaciankowe lalki, ręcznie malowane kubki, wyroby wikliniarskie, szydełkowe chusty czy parzoną, aromatyczną kawę. Z pewnością nikt z imprezy nie wyjdzie głodny – członkowie gminnych kół gospodyń wiejskich a także osoby przygotowujące regionalne dania zadbają o to, żebyśmy mogli dobrze zjeść, nabywając smaczne potrawy na ciepło i na zimno. Będą także gofry i wata cukrowa. – informują seroccy urzędnicy.

W tym roku wiele będzie się działo na grodzisku Barbarka, gdzie zaplanowano m.in.: pogadanki, naukę tańca i koncert! Będzie można nauczyć się belgijki, którą później – podczas koncertu uczestnicy odtańczą wspólnie przy akompaniamencie zespołu Żniwa.

– To właśnie na koncert grupy Żniwa najserdeczniej zapraszamy! Usłyszymy autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką, ale w repertuarze znajdą się też prawdziwe historyczne utwory sprzed wieków. Skjere i Raido wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty. Koniecznie zabierzcie z sobą lampiony, które zrobicie na warsztatach. Stworzymy cudny klimat. Na Barbarce będą rozstawione leżaki, na których będziemy mogli po prostu odpocząć, zapatrzeni na dwurzecze, a samo grodzisko pięknie udekorujemy. – dodają przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Serock.

Więcej szczegółów dotyczących tegorocznego Pikniku Średniowiecznego w Serocku można znaleźć na poniższym plakacie jak również na Facebooku Urzędu Miasta i Gminy Serock.

Parkingi

Jak przekazał w komunikacie serocki ratusz warsztaty rzemieślnicze odbywać się będą na Skwerze Litewskim przy Bulwarze Nadnarwiańskim. Ponieważ nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu tam samochodem, a zainteresowanie udziałem w Pikniku z pewnością będzie wielkie, urzędnicy zachęcają, aby przyjść na Piknik pieszo. Osoby, które przyjadą autami będą mogły zostawić je na jednym z parkingów miejskich (mapkę dostępnych parkingów zamieszczamy poniżej). Rowery będzie można przypiąć do barierek znajdujących się przy wejściu na teren imprezy od strony plaży.

Grodzisko w Serocku

Jak informuje Izba Pamięci i Tradycji Rybackich niewielkie wzgórze przy ulicy Radzymińskiej w Serocku jest nazywane „Barbarką”. Jest to miejsce związane z najstarszymi dziejami Serocka – czasami wczesnego średniowiecza.

Potwierdzenie istnienia w tym miejscu średniowiecznego grodu przyniosły badania archeologiczne prowadzone w latach 60. XX w. Gród zbudowano na miejscu wcześniej niezasiedlonym w połowie X w. Jego powstanie związane było z włączeniem ziem nad Narwią do państwa pierwszych Piastów. Gród został zniszczony w XIII w., prawdopodobnie w trakcie jednego z najazdów pruskich lub litewskich. Grodzisko położone jest na wysokim prawym brzegu Narwi, niedaleko ujścia Bugu. Ma plan owalu zbliżonego do czworoboku o wymiarach 45 x 30 m. Jego obecna forma jest silnie przekształcona, z nieczytelnymi już wałami.

W czasie badań archeolodzy znaleźli pozostałości wałów drewniano-ziemnych, relikty drewnianych budynków, paleniska i ślady codziennego życia: skorupy glinianych naczyń, kości zwierzęce i szczególnie liczne ości i łuski rybie, wskazujące na to, że mieszkańcy grodu umieli korzystać z zasobów przepływającej obok rzeki. W czasie badań na grodzisku znaleziono także dwie srebrne monety: XI-wieczny denar wybity zapewne w jednej z mennic saskich oraz dirhem wybity w latach 1005-1006 w mieście Uzgen, wchodzącym wówczas w skład rozległego państwa rządzonego przez muzułmańską dynastię Karachanidów. Badania archeologiczne pozwoliły także ustalić, że w XV-XVII w. w miejscu grodziska był cmentarz a w XVIII w. kaplica św. Barbary.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Serock/Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku