27 marca serocka Rada Miasta i Gminy zebrała się na XXXI sesji obecnej kadencji. Obrady toczyły się wokół reformy edukacji oraz uhonorowania najbardziej zasłużonych obywateli gminy.
Decyzją radnych system edukacji w gminie został dostosowany do wymogów obowiązującej ustawy oświatowej, co oznacza decyzję o likwidacji trzech gimnazjów: Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Serocku włączono do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika funkcjonującej pod tym samym adresem, Gimnazjum im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej włączono do miejscowej szkoły podstawowej noszącej imię tego samego patrona, a zegrzyńskie Gimnazjum im.K.M. Radziwiłła inkorporowano do Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego. Termin operacji wyznaczono na 31 sierpnia tego roku.
Przyjęto też nowy plan sieci szkół podstawowych w gminie na lata 2017 – 2019 oraz plan klas dotychczasowych gimnazjów na ten sam okres i określono kryteria naboru kandydatów do klas pierwszych szkół podstawowych w nowym roku szkolnym.
W dyskusji radni wyrażali sceptycyzm odnośnie powrotu do dawnego systemu ośmioletnich szkół podstawowych podkreślając brak troski ustawodawcy o dobro ucznia i instrumentalne potraktowanie nauczycieli. Zaznaczali przy tym, iż są świadomi, że niezależnie od ich opinii zmiany w oświacie będą wdrożone, gdyż w przypadku ich sprzeciwu burmistrz i wojewoda posiadają „komisaryczne” uprawnienia do dokonania zmian. Wybór wariantu przekształceń przez radę uznali za mniejsze zło od narzucenia ich odgórną decyzją administracyjną.
Medale dla zasłużonych
Ważnym punktem poniedziałkowych obrad było nadanie medalu „Za zasługi dla miasta i gminy Serock” siedmiu osobom i jednej organizacji. Wśród odznaczonych znaleźli się:
Joanna Folwarska za wieloletnią, bezinteresowną działalność na rzecz społeczności lokalnej,
Benedykt Jarosiński – znany działacz sportowy, uczestnik pierwszego meczu piłkarskiego Sokoła Serock z drużyną Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu w 1953 roku, jako wyraz uznania jego zaangażowania w wieloletnią aktywność na niwie sportu,
Robert Kowalewski – założyciel i prezes klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion”,
Paweł Kozarzewski paralotniarz, uczestnik imprez międzynarodowych, podczas których promuje miasto i gminę Serock, aktywny działacz lokalny na niwie sportowej i kulturalnej jako biegacz oraz fotografik,
Anna Romanowska sołtys Stanisławowa za integrację wspólnoty lokalnej, w tym poprzez stworzenie tradycji obchodów „Święta dyni”,
Mirosław Smutkiewicz, który jako dyrektor Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej wzorowo wypełnia swoje obowiązki i o miasto troszczy się nawet w czasie wolnym,
Barbara Tomczuk kierująca Samorządowym Przedszkolem im. Krasnala Hałabały,
Ponadto, dla uczczenia sześćdziesięciolecia istnienia, wyróżniono tym samym medalem, Klub Sportowy „Sokół” krzewiący wśród mieszkańców Serocka i okolic piłkę nożną oraz tenis stołowy.
Nowy sołtys, współpraca międzynarodowa i bezdomne zwierzęta
Rada Serocka potwierdziła wybór pani Marzeny Sikorskiej na sołtysa Nowej Wsi oraz zaaprobowała nowy skład Rady Sołeckiej. Zgodziła się również na zawarcie umowy o współpracy partnerskiej z węgierskim miastem Balatonalmadi. Prawdopodobnie nastąpi to podczas uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy w dniu 29 kwietnia.
Obchody i nowe inicjatywy
W ramach obchodów 600 lecia Serocka kolejną z inicjatyw będzie „ludzka flaga miasta”, którą stworzą mieszkańcy odziani w barwne koszulki przekazane specjalnie w tym celu przez miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Żywa flaga będzie ruchoma i przemieści się sześćset metrową trasą wokół Rynku 7 maja o godzinie 12.15. Zainteresowani udziałem powinni zgłaszać się do OsiR.
Foto: Medal „Za zasługi dla miasta i gminy Serock” otrzymał m.in. Robert Kowalewski – założyciel i prezes klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion”