Serock podpisał porozumienie o współpracy partnerskiej z ukraińskimi gromadami Opisznia i Wielki Byczków

Nawiązanie wpółpracy serockiego samorządu z ukraińskimi Gromadami fot. Urząd Miasta i Gminy Serock

Nawiązanie współpracy przez serocki samorząd z ukraińskimi Gromadami fot. Urząd Miasta i Gminy Serock

W miniony piątek (11 listopada) podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku burmistrz Miasta i Gminy Serock – Artur Borkowski podpisał porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem i Gminą Serock a dwoma ukraińskimi gromadami – Opisznia i Wielki Byczków. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciel nowych partnerskich samorządów z Ukrainy i Tamila Shutak pierwsza Sekretarz Ambasady Ukrainy w RP. Na czym będzie polegała współpraca pomiędzy samorządami z Serocka i Ukrainy?

 

 

11 listopada br. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Święta Niepodległości, radni przegłosowali projekty uchwał w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem i Gminą Serock a dwoma ukraińskimi gromadami – Opisznia i Wielki Byczków. – Nawiązana współpraca opierać się będzie na wzajemnych kontaktach dążących do jak najlepszego poznania się, wymiany poglądów i informacji pomiędzy mieszkańcami poszczególnych gmin. – możemy przeczytać w przyjętych przez radnych uchwałach.

 

 

Urząd Miasta i Gminy Serock współpracuje już z czeskim Lanskroun, litewskim Ignalinie, węgierskim Balatonalmadi, włoskim Celleno i bułgarskim Dryanovem. Natomiast w Polsce serocki samorząd współpracuje z Dzierżoniowem i Radzionkowem.

Główne punkty współpracy serockiego samorządu i tych z Ukrainy będą skupiać szczególnie wokół:

  • wzajemnej informacji o obszarach będących przedmiotem zainteresowania stron w dziedzinie kultury, edukacji, turystyki, sportu;
  • ułatwienia kontaktów między społecznościami lokalnymi;
  • wymiany doświadczeń w pracy organów administracji samorządowej;
  • stworzenia warunków dla wzajemnej prezentacji dorobków lokalnych środowisk artystycznych i kulturalnych;
  • wzajemnej wymiany grup dzieci i młodzieży.

Dlaczego nawiązano współpracę z gromadą Opisznia w Ukrainie?

Gromada Opisznia znajduje się w regionie Połtawy i jest znana na całej Ukrainie ze swoich tradycji garncarskich. Liczba mieszkańców wynosi około 8500 osób. Każdego roku w gminie odbywają się różne festiwale i konkursy, a goście z wielu regionów i zagranicy przyjeżdżają, aby zobaczyć piękno przyrody, zatrzymać się w zielonych osiedlach turystycznych, skosztować tradycyjnych lokalnych potraw i odwiedzić Muzeum Narodowe-Rezerwat Ceramiki Ukraińskiej. Terytorium Gromady ma dogodne położenie geograficzne – leży w centralnej części Ukrainy i posiada rozwinięte połączenia komunikacyjne i infrastrukturę.

Jak możemy dowiedzieć się z uchwały o nawiązaniu współpracy przyjętej przez serockich radnych jednym z głównych priorytetów władz Gromady Opisznia jest stworzenie i utrzymanie dobrego partnerstwa pomiędzy biznesem a samorządem. Na przestrzeni lat wykształciły się tradycje w organizacji imprez charytatywnych, imprez biegowych i festiwali. Profil gospodarczy gminy charakteryzuje się stałym rozwojem w zakresie wydobycia gazu i gospodarki wiejskiej. Turystyka i garncarstwo są jednymi z priorytetowych obszarów rozwoju Gromady Opisznia.

– Podjęcie współpracy partnerskiej z Gromadą Opisznia, to inicjatywa, która zmierza do wykorzystania doświadczeń partnerskich samorządów w kierunku realizacji działań na rzecz wzajemnego rozwoju. Przyczyni się ona również do integracji i budowania wzajemnych przyjaźni między naszymi lokalnymi społecznościami w dziedzinie sportu, kultury, wypoczynku oraz wymiany dzieci i młodzieży. Gminy partnerskie podejmą aktywne i wszechstronne współdziałania w zakresie realizacji wspólnych projektów w róznych dziedzinach, w szczególności dotyczących kultury, sportu, turystyki, edukacji oraz wzajemnej promocji. – możemy przeczytać w uzasadnieniu przyjętej przez serockich radnych 11 listopada br. uchwały o nawiązaniu współpracy.

Dlaczego nawiązano współpracę z gromadą Wielki Byczków w Ukrainie?

Gromada Wielki Byczków usytuowana jest w Ukrainie w Rahiwskim Powiecie Obwodu Zakarpackiego. Centrum administracyjnym tego obszaru jest Wielki Byczków. Powierzchnia gromady wynosi 57 462,2 ha. Liczba mieszkańców wynosi około 29,5 tys. Osób. Piękna przyroda i bogata historia sprawiają, że Wielki Byczków jest miejscem chętnie odwiedzanym przez cały rok. Specyficzne warunki klimatyczne wytworzone pod wpływem ciepłych mas powietrza z Kotliny Verkhnyotisyna przyczyniają się do rozprzestrzeniania się ciepłolubnych gatunków roślin na tym obszarze. Wiele roślin rosnących w tym masywie znajduje się w Czerwonej Księdze Ukrainy. Wielki Byczków to także terytorium o bogatym dziedzictwie historycznym. Zamiłowanie do sztuki ludowej odgrywa ważną rolę w kulturze mieszkańców. Wśród mieszkańców gromady jest wielu rzeźbiarzy, artystów, hafciarzy i tkaczy, a tylko w Wielkim Byczkowie robią Bychkiv Medyanik (tradycyjny tort weselny).

Jak możemy dowiedzieć się z uchwały o nawiązaniu współpracy przyjętej przez serockich radnych jednym z głównych priorytetów władz gminy Wielki Byczków jest tworzenie i wspieranie dobrego partnerstwa między biznesem a samorządem. Przez lata rozwinęły się tradycje organizowania tradycyjnych festiwali, restauracji zabytków itp.

– Rozpoczęcie współpracy partnerskiej z gromadą Wielki Byczków jest inicjatywą mającą na celu wykorzystanie doświadczeń partnerstwa samorządów lokalnych w kierunku realizacji działań na rzecz wspólnego rozwoju. Przyczyni się również do integracji i budowania wzajemnej przyjaźni między naszymi lokalnymi społecznościami w dziedzinie sportu, kultury, wypoczynku oraz wymiany dzieci i młodzieży. Gminy partnerskie będą aktywnie i kompleksowo współpracować przy realizacji wspólnych projektów z różnych dziedzin, w szczególności związanych z kulturą, sportem, turystyką, edukacją i wzajemną promocją. – możemy przeczytać w uzasadnieniu przyjętej przez serockich radnych 11 listopada br. uchwały o nawiązaniu współpracy.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Serock