Serock. W połowie lipca na grodzisku Barbarka odbędzie się wielki Piknik Średniowieczny. Ratusz zaprasza wystawców do współpracy

Grodzisko Barbarka w Serocku (fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku)

Grodzisko Barbarka w Serocku (fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku)

Urząd Miasta i Gminy Serock zorganizuje 14 lipca br. piknik średniowieczny na grodzisku Barbarka. Piknik, który odbędzie się w połowie lipca będzie miał charakter wystawowo-handlowy oraz promujący produkty regionalne. Serocki ratusz zaprasza do współpracy koła gospodyń wiejskich, rękodzielników, wytwórców produktów regionalnych, przedsiębiorców oraz stowarzyszenia do udziału w imprezie.

 

 

Piknik na grodzisku Barbarka odbędzie się 14 lipca 2024 r. i będzie miał charakter wystawowo-handlowy oraz promujący produkty regionalne. – Osoby zainteresowane udziałem w Pikniku prosimy o kontakt telefoniczny 22 782 88 43 lub mailowy promocja@serock.pl. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów ze swojego rzemiosła prosimy o kontakt telefoniczny. – zachęcają seroccy urzędnicy.

 

 

Udział w Pikniku jest nieodpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowy regulamin pikniku i karty zgłoszenia dostępne są na stronie Urzędu Miasta i Gminy Serock.

Grodzisko w Serocku

Jak informuje Izba Pamięci i Tradycji Rybackich niewielkie wzgórze przy ulicy Radzymińskiej w Serocku jest nazywane „Barbarką”. Jest to miejsce związane z najstarszymi dziejami Serocka – czasami wczesnego średniowiecza.

Potwierdzenie istnienia w tym miejscu średniowiecznego grodu przyniosły badania archeologiczne prowadzone w latach 60. XX w. Gród zbudowano na miejscu wcześniej niezasiedlonym w połowie X w. Jego powstanie związane było z włączeniem ziem nad Narwią do państwa pierwszych Piastów. Gród został zniszczony w XIII w., prawdopodobnie w trakcie jednego z najazdów pruskich lub litewskich. Grodzisko położone jest na wysokim prawym brzegu Narwi, niedaleko ujścia Bugu. Ma plan owalu zbliżonego do czworoboku o wymiarach 45 x 30 m. Jego obecna forma jest silnie przekształcona, z nieczytelnymi już wałami.

W czasie badań archeolodzy znaleźli pozostałości wałów drewniano-ziemnych, relikty drewnianych budynków, paleniska i ślady codziennego życia: skorupy glinianych naczyń, kości zwierzęce i szczególnie liczne ości i łuski rybie, wskazujące na to, że mieszkańcy grodu umieli korzystać z zasobów przepływającej obok rzeki. W czasie badań na grodzisku znaleziono także dwie srebrne monety: XI-wieczny denar wybity zapewne w jednej z mennic saskich oraz dirhem wybity w latach 1005-1006 w mieście Uzgen, wchodzącym wówczas w skład rozległego państwa rządzonego przez muzułmańską dynastię Karachanidów. Badania archeologiczne pozwoliły także ustalić, że w XV-XVII w. w miejscu grodziska był cmentarz a w XVIII w. kaplica św. Barbary.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Serock/Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku