Straż Miejska na terenie miasta i gminy Serock w 2018 r. przeprowadziła łącznie ponad 2200 interwencji. Przez cały rok nałożono 142 mandaty karne na kwotę 15 550,00 zł.
Przez cały rok strażnicy 78 razy interweniowali w związku z zakłóceniem spokoju i ciszy nocnej mieszkańców. Rok 2018 zakończył się 128 interwencjami drogowymi, związanymi głównie z niewłaściwym parkowaniem aut. 58 razy funkcjonariusze zgłaszani byli do awarii urządzeń technicznych na terenie gminy. 75 razy strażnicy interweniowali w sprawie osób nietrzeźwych.
Zimowe interwencje
W okresie zimowym strażnicy miejscy 46 razy pomagali uruchomić samochody, w których rozładował się akumulator. Przez cały rok funkcjonariusze otrzymali 138 zgłoszeń dotyczących podejrzeń spalania w piecach zabronionych materiałów. W ich wyniku skontrolowano 156 pieców. Ponieważ po samym zadymieniu nie można stwierdzić, co spalane jest w piecu, dlatego Straż Miejska podjęła współpracę ze specjalistycznym laboratorium Centrum Badań Środowiska „Sorbchem” w Rudzie Śląskiej. W związku z tym niebawem wszyscy strażnicy zostaną przeszkoleni przez specjalistów tego laboratorium w kwestii prawidłowego pobierania materiału dowodowego i zarządzania badań. W przypadku kontroli pieca, przeszkolony i upoważniony strażnik będzie mógł zabezpieczyć popiół z paleniska, wysłać go do badań, gdzie eksperci określą skład chemiczny spalonego materiału oraz procentową szkodliwość dla środowiska. Taka opinia stanowić będzie niepodważalny dowód w sprawie.
Letnie interwencje
W roku 2018 funkcjonariusze podejmowali 57-krotnie interwencje związane z zaśmiecaniem. Dotyczyły one głównie sezonu letniego, kiedy gminę licznie odwiedzają turyści. Koniec sezonu urlopowego to także problem porzuconych psów. W 2018 r. seroccy strażnicy przeprowadzili 299 interwencji związanych z czworonogami. W większości przypadków podejmowane działania skutkowały ustaleniem właściciela. Jednakże 52 psy zostały odłowione, z czego 43 trafiły już do ponownej adopcji. 9 czworonogów w dalszym ciągu czeka na nowy dom.
Często też błąkające się zwierzęta są ofiarami zdarzeń drogowych, ginąc pod kołami samochodów. Problem dotyczy zarówno zwierząt domowych jak i dziko żyjących. W 2018 r. straż miejska 31 razy wzywana była do potrąconych zwierząt.
Pozostała działalność
Poza interwencjami strażnicy miejscy pracowali także przy zabezpieczaniu imprez i uroczystości, przy obsłudze monitoringu. Funkcjonariusze współpracowali także z miejscowym Komisariatem Policji poprzez organizowanie wspólnych służb. Strażnicy uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych z zakresu bezpieczeństwa. Spotkania takie odbywały się w klasach III Szkoły Podstawowej w Serocku i Jadwisinie. Funkcjonariusze dwukrotnie odbyli także spotkania z przedszkolakami w Woli Kiełpińskiej.