Serock. Pożar sadzy w kominie w domu w Borowej Górze. Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia kominów

Pożar sadzy w kominie fot. KP PSP w Cieszynie

Pożar sadzy w kominie fot. KP PSP w Cieszynie (zdjęcie podglądowe)

W nocy z niedzieli na poniedziałek (20-21 października) w Borowej Górze (gmina Serock) doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym domu jednorodzinnego. Na miejscu interweniowali strażacy, którzy ugasili pożar. Służby ratownicze przypominają o obowiązku czyszczenia kominów oraz apelują o montowanie czujek przeciwpożarowych.

 

 

Informację o zadymieniu w budynku mieszkalnym na terenie gminy Serock służby ratownicze odebrały o godz. 23:48. – Na miejsce zadysponowano łącznie dwa zastępy straży pożarnej z JRG Legionowo i WSP Zegrze. – poinformował Gazetę Powiatową asp. Bartłomiej Trzaskoma, dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

 

 

Po przybyciu służb ratowniczych na miejsce zdarzenia okazało się, że silne zadymienie obecne było w domu jednorodzinnym w Borowej Górze na posesji przy ulicy Długiej. Na miejscu byli również domownicy, którzy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem strażaków.

Służby ratownicze natychmiast przystąpiły do działania i szybko zlokalizowały zarzewie ognia w kominie, gdzie paliła się sadza. Strażacy ugasili pożar w przewodzie kominowym przy użyciu gaśnicy. Następnie dostali się na dach i dokonali przeczyszczenia i sprawdzenia przewodu kominowego. Po zakończonej akcji gaśniczej dom został przewietrzony, a następnie sprawdzony kamerą termowizyjną. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń w wyniku pożaru i akcji gaśniczej. Służby ratownicze zakończyły swoje działania na posesji w Borowej Górze chwilę po godz. 1.

Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia kominów i zachęcają do montowania czujek przeciwpożarowych

W okresie jesienno-zimowym, w Polsce w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta bardzo mocno ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do takich sytuacji w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że:

  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Rekomendowane jest instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Obowiązkowe jest właściwe utrzymanie stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych i niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Strażacy przypominają o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych

Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz.U. 2023 poz. 682, ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Strażacy radzą również co robić, aby uniknąć zaczadzenia:

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizujmy objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrzmy pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnijmy porady lekarskiej.

zdjęcie poglądowe z arch. GP